suriyeli göçmenlere saldırmak

gaziantep halkının bi kaç gündür toptan yaptığı vandallık.ortadoğubun pis ahlakı yine hortladı kendinden güçsüz olanı ezme,kovma,sürme davranışları koca bir şehri toptan esir aldı.suriyeli birinin türkiye vatandaşını öldürmesinden sonra patlak veren olaylarda şehirdeki suriyelileri linç etmek için kahraman antep halkı sokaklara döküldü.
olan yine mazluma oldu,savaş yüzünden memleketinden ölümden kaçanlar kaçtıkları yerden yine aynı korkuyla ayrılıyorlar.
onları kovan ahmak millet savaşı başbakanının körüklediğini,isyancılara silah sağlandığının birebir canlı şahitleri.siz önce kendi hükümetinizden hesap sorun.kimse meraklı değil sizin sikindirik memleketinize mecbur olmadıktan sonra kalmazlar merak etmeyin.
bence bu saldırıların ilk sorumlusu göçmenlerin böyle plansız ve kontrolsüz şekilde türkiye topraklarına dağılmasını sağlayan hükumet.
hemen hemen her şehirde bu insanların büyük çoğunluğu çok kötü şartlarda yaşamaya mahkum edildi. durumu fırsat bilen vatandaşlar da bu göçmenlere fahiş fiyatlarda ev kiraladılar, onları ucuz iş gücü olarak kullandılar. kadınların bazıları ise ucuz fahişeler ve bakıcılar olarak değerlendirildirler. ne de olsa ölümü görmüş bu insanlar sıtmaya razılar. kimi göçmenler ise hayatlarını kazanmak için esnaflık yapmaya başladılar. haklı olarak diğer esnaflar da duruma tepki gösterdiler. ancak bunun suçlusu göçmenler değil nihayetinde. ne yapsın adam çaresiz. bir şekilde geçinmesi lazım.
ensar-muhacir ruhunu ise bir kenara atın efendim. komşunun komşuya, akrabaların birbirlerine tahammülü olmayan bir ülke türkiye. bu sadece türkiye için geçerli değil tabi. ama son yıllarda bizde çok hızlı bir sosyal çözülme olduğunu düşünüyorum. böyle tahammülsüz insanların suriyelilere tahammül ede(bile)ceklerini kim düşünebilir. bu durum asırlardan beri dost olduğu söylenen/düşünülen iki ülke halklarının bu dostluğunun bozulmasına da sebep olabilir. işin uzmanı falan değilim ama bence bu işe her iki haklı da mağdur etmeyen farklı bir çözüm bulunmalıydı.