suşi

sadece tanımındaki çiğ ve balığı biraraya getirdiği için bile yenmekten imtina edilen ciks yemek türü. isterse az pişmiş olsun, isterse lezzet patlaması yaratma planları yapsın, bildiğinden şaşırtmaz alışkanlıkları.
bu sıralar çok pis dadandım merete,yok yani etim ne budum ne benim aq, çok pahalı lanet olsun,ama normal türkiyede her ithal yemek pahalı değil mi? zaten, en pahalı şehirlerde listeye giren moskova da bile peynir ekmek gibi sipariş veriyorlar suşiyi. nigiri olanı tercih sebebidir, kaliforniya roll'den de uzak durun aq amerikalısı kendine benzetecek illa yöresel tatları.
vasabisiz yenirse suşiye saygısızlık edilmiş demektir.
bir kere yeme gafletinde bulunduğum, doğrusu ağzıma girdiği gibi çıkardığım yiyecek. halbuki kendisiyle birbirimizi seveceğimizi düşünüyordum ama iğrençsin tatlım. daha önce ağzıma hiç bu kadar kötü birşey girmemişti. * * *
yurtdışında japon göçmenler tarafından ucuza satıldığından ve çok fazla da yemek alternatifi olmadığından en popüler yemeklerden olan, birçok çeşiti bulunan, genel olarak pirinç ve deniz ürünü kullanılan yiyecek. türkiye de yiyecek onca yemek varken gidip kötü yapılmış suşilere dünya para veren zihniyeti anlamıyorum. türkiye de de vardır mutlaka hakkıyla suşi yapan japon restaurantları ve eminim dünyanın her yerinde olduğu gibi donunuzu bırakıp çıkacak kadar hesap ödersiniz.
dünyadaki en sağlıklı ve besleyici gıdalardan biri.
3 tarafı denizle çevrili memleketimin insanlarında tansiyon, kolesterol, kanser ve cehalet neden çok yaygındır sanıyorsunuz?
japon milletinin tiplerine baktığınızda da farkedersiniz sağlığı ve dinçliği. deniz ürünleri, japon zekasını ve sağlığını yaratan nedenlerden biridir çünkü!
orijinali fugu balığı ile yapılır.

bu balığın tükürük bezlerinden salgılanan güçlü bir zehirin* ölümlere yol açması nedeniyle suşi ustaları uzun süre eğitim görür. ancak artık sağlık riskleri nedeniyle bu balığın tüketimi japonya'da bile yasaktır.

suşi tüketiminin olası mikrobik hastalıklara yol açmaması için suşinin hazırlanacağı balığın -20°c'de en az 24 saat bekletilmesi gerekmektedir.
hazırlanırken vasabi sosu yeteri kadar ilave edilmezse zehir gibi tadı olur. yiyemezsiniz. çöpe atarsınız.
değişik kombinasyonlar ve tekniklerle inanılmaz lezzetli olabilecek yemek.