suşi

sadece tanımındaki çiğ ve balığı biraraya getirdiği için bile yenmekten imtina edilen ciks yemek türü. isterse az pişmiş olsun, isterse lezzet patlaması yaratma planları yapsın, bildiğinden şaşırtmaz alışkanlıkları.
bu sıralar çok pis dadandım merete,yok yani etim ne budum ne benim aq, çok pahalı lanet olsun,ama normal türkiyede her ithal yemek pahalı değil mi? zaten, en pahalı şehirlerde listeye giren moskova da bile peynir ekmek gibi sipariş veriyorlar suşiyi. nigiri olanı tercih sebebidir, kaliforniya roll'den de uzak durun aq amerikalısı kendine benzetecek illa yöresel tatları.
vasabisiz yenirse suşiye saygısızlık edilmiş demektir.
çiğ balık önyargısının ve pahalılığının kurbanı olmuş müthiş japon mucizesi. yapımı incelik istiyor, çiğ köfte ne kadar çiğse o kadar çiğdir esasen, sunumu, renkleri harikadır, soya sosu ve wasabisi yanında olmazsa olmazıdir, yemekten ziyade bir keyif unsurudur, doymak için değil de damak tadı için yenmesi zevklidir. tayland'da da moskova gibi peynir ekmek hesabı tüketilmekte, 8 li seti turkiye'de 30-35 lira civarı satarlarken burada herhangi bir marketten 6-7 lira civarinda almak mümkün, o derece fark var.
bir kere yeme gafletinde bulunduğum, doğrusu ağzıma girdiği gibi çıkardığım yiyecek. halbuki kendisiyle birbirimizi seveceğimizi düşünüyordum ama iğrençsin tatlım. daha önce ağzıma hiç bu kadar kötü birşey girmemişti. * * *
yurtdışında japon göçmenler tarafından ucuza satıldığından ve çok fazla da yemek alternatifi olmadığından en popüler yemeklerden olan, birçok çeşiti bulunan, genel olarak pirinç ve deniz ürünü kullanılan yiyecek. türkiye de yiyecek onca yemek varken gidip kötü yapılmış suşilere dünya para veren zihniyeti anlamıyorum. türkiye de de vardır mutlaka hakkıyla suşi yapan japon restaurantları ve eminim dünyanın her yerinde olduğu gibi donunuzu bırakıp çıkacak kadar hesap ödersiniz.
dünyadaki en sağlıklı ve besleyici gıdalardan biri.
3 tarafı denizle çevrili memleketimin insanlarında tansiyon, kolesterol, kanser ve cehalet neden çok yaygındır sanıyorsunuz?
japon milletinin tiplerine baktığınızda da farkedersiniz sağlığı ve dinçliği. deniz ürünleri, japon zekasını ve sağlığını yaratan nedenlerden biridir çünkü!
hazırlanırken vasabi sosu yeteri kadar ilave edilmezse zehir gibi tadı olur. yiyemezsiniz. çöpe atarsınız.
değişik kombinasyonlar ve tekniklerle inanılmaz lezzetli olabilecek yemek.