tarhana çorbası

geleneksel türk çorbasıdır. yoğurt,un,tuz ana maddeleridir. tarihi orta asyaya kadar dayanır bu çorbanın, yörelere göre çeşitlilik gösterir. benim bildiğim 2 türü vardır biri yaş, biri kuru tarhanadır. yaş tarhana bizim oralarda muhacır tarhanası,aile içinde de "gagala gugala" çorbasıdır.* ben çok sevmem şahsen.kuru tarhana tercihimdir babaannenin yaptığı tarhanadır, ayrıca toz tarhana olarak adlandırılabilir ama öyle un ufak toz değildir iri bulgur büyüklüğünde,yine bu toz tarhana içinde çeşitli kuru bakliyatlar olabilir, kurutulmuş nohut,kuru fasulye gibi. bunun üstüne sarımsaklı yoğurt çok güzel olur. kış aylarında çokça tüketilir ki ramazanda tavan yapar. yapımıda hazır çorba kadar kolaydır ki aslında zaten turkish hazır çorbadır, tarihte belki de ilktir bilinmez!.
yemekteyiz yarışmasında "hazır malzeme mi kullandınız kendiniz mi yaptınız" sorusuna maruz kalıp pes dedirtmiş pratik çorba.

(bkz: gurme)
şirket yemekhanesinde çıkınca hiç kurumsal değil dediğim çorba.
buram buram memleket kokan lezzetli çorbadır.
yaz aylarında olsak da seve seve içtiğim süper çorba. annemin ev yapımı tarhanası da olunca daha başka oluyor. bol naneli, hafif acılıysa hem sağlık için hem de damak tadı için ayrı lezzetli olur.
sıcakken üzerine kaşar rendesi eklerseniz über, hele bir de acılı ise allahuekbear olan çorba..
ev yapımıysa her mevsim gideri olan çorba