tecavüzcülerin hadım edilmesi

yıllardır konuşulan ama bir türlü devreye alınamayan konu. "çocuk istismarıyla mücadele yasa tasarısı" kapsamında çocuk tecavüzcülerinin geçici olarak hadım edilmesi nihayet gündeme geldi. çocuklara tecavüz edenlerin kökten hadım edilmesinden yana olduğumu da belirtmeliyim.
çoğu kişinin desteklediği aynı zamanda çoğu kişinin de desteklemediği vukudur. neden desteklemememize gelirsek, idam ipini bir kere astın mi, devamı bitmez, sürekli birileri idam edilir. ilk baş ağır suçlular, sonra sıradan suçlular, sonrasında hafif suçlular, sonrasında da bu ip öylesine uzar ki sıra masumlara gelir. masumlar idam edilir. örneğin suçsuz bir insan suçlu bulunuyor 20 yıl yatıyor, 20 yıl sonunda suçsuz olduğu kanıtlanıyor, dışarı çıkıyor. vardır böyle vakalar. hapsi yatan kişinin hayatını neredeyse bitirmiş olsalar bile en azından sevdiklerinin yanında olabiliyor, tekrardan bir işe girebiliyor. yine de oluyor bir şeyler fakat idam varken bu adam suçlu bulunsaydı idam edilmiş olacaktı. belki de küçücük kızı babalık nedir bilmeyecekti.

aksine bir de kötü ellere düştüğünü varsayarsak bu gücü, gezi parkı olaylarındaki herkes ölmüş olurdu. çok büyük bir güçtür bu, tehlikelidir. şakaya gelmez, oyuna gelmez.
ülkemizdeki adalet sistemini göz önünde bulundurursak, suçlulardan çok suçsuzların canını yakacak olan şeydir. önce adil yargılamanın sağlanması gerekir. hakimlerin yasalara değil de ya kafalarına göre ya da devlet büyüklerinin emirlerine göre karar verdiği bir ülkede bu tür yasalar tehlikeli olacaktır.
hadım etmek çözüm olacağını sanmıyorum. kesip atsan bile, "duyguların" halen içinde olacağını düşünüyorum. hatta, cinselliğini kaybetmenin öfkesiyle daha kötü şeylere, daha yeni şeylere yöneltebilir bu öfkesini. kimyasal olarak testosteron seviyesini azaltarak hadım var mesela. * ne kadar etkili bilinmez ama tecavüzlerin sadece "cinsellik" sebebiyetinden olmadığını da bilmek gerekir. yapmak isteyen, tecavüz edip öldürmek isteyen, bunu daha bambaşka yollardan da bulup yapabilir hani. direk beyinden girmek lazım yani. *
tecavüz olaylarının sayısını kısa vadede azaltabilecek bir ceza yöntemi olabilir.
fakat, uzun vadede, potansiyel suçluların farklı suçlara yönelmesine yol açması riski daha da ürkütücüdür.
ömür boyu psikolojik tedavi şartı, bazı kamu hizmetlerinden men edilme,...vb. gibi, daha kalıcı yararlar sağlayabilecek yaptırımların daha etkili olması olasıdır.