trans gay fashion dayanışma defilesi

trans kadınlar öykü ay önderliğinde defile organize ediyorlar. 20 kasım 2014 tarihinde şişli belediyesi kent kültür merkezi'nde düzenlenecek defileye 45 model katılıyor. muazzam güzel bir defile olacak gibi geliyor bana. hatta sözlükçe bir zirve oluşturup gidelim derim.

radikal'in haberi; http://www.radikal.com.tr/turkiye/ilk_tr...

defile geliri trans misafirhanesi'ne bağışlanacak.

defileyle ve katılacak mankenlerle ilgili güzel bir web sitesi hazırlanmış; http://www.transfashionshow.com/

facebook sayfaları da mevcut; https://www.facebook.com/TransFashionSho...

edit: mekan on istanbul olarak güncellenmiş.
şişli belediyesi kent kültür merkezi'nde oluşu da güzel. neyseki şişli belediyesi var dedirtiyor. boysan yakar'ın da desteği olmalı. sağolsun.
türkiye'nin ilk trans kraliçesi ve ilk trans modeli çağla akalın'da defilede yer alıcakmis.
trans erkek var mı acaba? dedirtmiştir.

misstifany adlı arkadaşla -bence çok hakkım yenilen- bir tartışma ortamında bulmuştum kendimi bir süre önce. o zamanlar ona "bir trans erkekle ciddi bir ilişkim olduğunu ve onları çok iyi anladığımı" anlatmıştım. hiç de beklediğim yanıtları almıştım. ayrılmış bu ortamdan, bu gelişmeyi bilmeden bazı şeyler yazdım. eleştiri aldım... herneyse... şimdi diyorum ki "trans erkekler de var mı bu defilede?"

belki de bu soruyu sadece ben sordum.

işte -erkek olsa da- hala kadının sessizliği, sabrı, güzelliği (desem yine kızan olur mu?)

yine erkekler -kadın olsalar da, erkek olan- kadınların önünde...

fazlasıyla!


bazı haber sitelerinde 21 kasım denmiş fakat öykü'den öğrendiğim 20 kasım olduğu. saat ve bilet fiyatlarını da öğrendiğimde paylaşacağım.
organizasyonun mekanı değişmiş, on istanbul da yapılacağı haber ediliyor.

şişli'de yapılmaması sebebiyle sanırım izleyemeyeceğim defileyi. enka sahne alacakmış.
geceden izlenimler için; (bkz:#205364)
net belli olmasa da seyhan arman ortalama bir gelir söylemiş, 30bin civarı bir para toplanmış.

tam olarak yazdıkları şöyle;


--- spoiler ---

defileden elde edilen geliri merak edenler için ön bilgilendirme!!

arkadaşlar dün gece ortalama bir hesap yaptık ve ses ışık vs masrafları çıkınca ortalama 30000 (otuz bin) tl para olacak elimizde. pazar günü komisyon toplanacak ve net gelir ve gelirle ne yapacağımız açıklanacak sizlere. tabii tüm resmi belgelerle.

ayrıca henüz alamadığımız ufak tefek paralar var. açıkarttırmada satılan bir kaç elbise parası ve hâlâ para göndermek isteyenler olabilir diye kısa bir süre bekleyeceğiz. ayrıca benim hesabıma yatan paralar için hesap dökümümü komisyona verecek ve yayınlayacağım. hatta önümüzdeki 1 aylık bilgilerimi de yayınlayacağım ki sorun olmasın.

sanırım güzel bir para elde ettik. en iyi şekilde değerlendireceğiz.

gelen gelemeyen, maddi manevi katkı sağlayan, sahne üstünde ve arkasında çalışan herkesin başarısı bu. bence bu işi başardık. emeğimize sağlık!


--- spoiler ---
trans misafirhanesi için yapılan bu gecede gönül isterdiki daha fazla para toplansınn... ama ilk defa yapılması ve akılda acaba soru işaretleri varken 30 bin tl de gayet başarılı bi rakam... katkısı olan herkese teşekkür ederiz...
seyhan'ın profilinden takip ediyorum gelişmeleri; yazdıkları da aynen aşağıdaki şekildedir. diyeceğim de şudur ki yapılan ve başarılan güzel işleri karalamak için yaşayan canlılar var anlaşılan.

--- spoiler ---

konu: yardım defilesi parası
ilgililer: merak eden herkes ve yılanlar

sevgili arkadaşlar,
normalde şu anda bu açıklamayı yapmayacaktım. pazar günü komisyon toplanınca belgeleri ile birlikte neyi ne yapacağımızı açıklayacaktım ama ortalıkta konuşan insan sayısı fazla olunca mecbur kaldım.

ve fesat lubunyalar...
görme probleminiz varsa lütfen göz doktoruna gidin. psikolojik ve zihinsel problemleriniz için bakırköy yardımcı olacaktır eminim.

misafirhane için bir defile yapıldı ve 30.000 lira civarı bir para toplandı malumunuz. ilk açıklamayı sayfama bakarak görebilirsiniz. sonraki için bu pazar yapılacak komisyon toplantısını beklemeniz gerekiyor.
elde ettiğimiz para 30.000 lira. yani bu meblağ ev almak için az, mevcut misafirhanede tadilat vs yapmak için çok. amacımız bu parayı en iyi şekilde değerlendirebilmek. onun için araştırma yapıyoruz.
şöyle ki; kısa vadeli çözümlerle misafirhanenin 1-2 yıllık kirasını verip bir kaç tadilat yapabiliriz ancak biz vakıf binalarından 25 yıllık 50 yıllık belki de 100 yıllık bir ev kiralamak istiyoruz. bunun için şişli ve beşiktaş belediyelerindeki arkadaşlarımıza sorduk bekliyoruz. ayrıca kişisel olarak ben vakıflardan yer kiralamak için ne yapmamız gerektiği ile ilgili bir araştırma içerisindeyim.

misafirhanenin mevcut durumunda ki sorunları şöyle:
1- ortak hatta bağlanmış elektrik kablosunun yenilenmesi gerekiyor. o olmadan şofbeni ve ısınmak için kullandıkları sobayı çalıştıramıyorlar. bu akşam bir elektrikçi gidip bakacak.
2- pencere ve kapılarda yalıtım problemi var. tanıdık bir usta ile konuşuldu en kısa sürede yapılacak.
3- misafirhanede kalan kişi sayısı fazla ve yatacak yer yok. çözüm olarak 2 adet ranza düşündük. pazar günü komisyondan sonra onu da halledeceğiz.
4- genel olarak yeme içme ve yaşamsal ihtiyaçlar.

yukarıda saydığım 3 madde aciliyeti olan ve mevcut evin olmazsa olmaz üç eksiği. fakat bütün bunları yapmak 3-5 kuruş. yani o işlemler için defileye vs gerek yoktu. içimizden biri gider yapardı. defilenin amacını anlamayan ve vır vır vır konuşanlardan gerçekten gına geldi. büyük bir çoğunluğu 1 kuruş maddi yardımda bulunmamış, manevi desteğini esirgemiş kişiler. ama sinek küçük mide bulandırıyor.

lgbt hakları ile ilgili çalışan derneklere saldırıyorsunuz, aktivistlere saldırıyorsunuz, bir işe yaramaya çalışan herkese saldırıyorsunuz. yahu nereye gidecek bu güvensizliğin sonu? mücadelemize bir taş koymamış asalaklar bile atıp tutuyor. eğer ispatı olan bir sorun/hırsızlık/yolsuzluk varsa gelin hep beraber bunun önünü alalım ve ne gerekiyorsa yapalım. ama bir şey yapmak isteyen herkese o olaydan nemalanmaya çalışan hırsız gözü ile bakamazsınız. en azından önce ölçüp biçin sonra ne yapacaksanız yapın. siz zaten evinizde oturmuş kendi keyfinizi sürüyorsunuz. bırakın biz koyalım elimizi taşın altına. lütfen hevesimizi kursağımızda bırakmayın artık.

gelelim öykü ay ile olan problemlerinize: şahsen bu sorun beni zerre kadar ilgilendirmiyor. biz kadına inandık, güvendik ve peşinden gittik. kendi adıma hiç pişman değilim. aksine çok huzurluyum. defilenin parası öyküde değil. zaten o para ile ne yapacağımıza da karışmayacak. öykü'yü ben de yeni tanıdım ama çok güveniyorum kendisine. siz güvenmiyor olabilirsiniz. bu sizin probleminiz. ayrıca diyelim ki hepimiz sütten çıkmış ak kaşığız ve öykü bokun içinde yüzüyor. eee ne olmuş yani? biz ak kaşıkken bile elimizi kıpırdatmazken, o bok bu kadar büyük bir iş başardı. bu kadar trans kadını bir araya getirdi. lgbt birey olmayanlar bile destek verdi ve nihayetinde bu tarz organizasyonlarda toplanabilecek en fazla para toplandı. büyük çoğunluğumuz için bir gurur gecesi oldu ve proje hedefine ulaştı. bu durumda sütten çıkmış ak kaşık mı olmak daha iyidir yoksa bok olmak mı? ben bok olmayı tercih ediyorum.

güvenen, destek olan, ne yapacağımızı bekleyen, sorgulayan ama ön yargılı olmayan herkese teşekkür ediyorum ve güvenlerini asla boşa çıkarmayacağımızın sözünü veriyorum.

neyin ne olduğunu bildiği halde çomak sokmaya çalışan, kendi mutsuzluğunu bize yansıtanlar size de nefretle, güvensizlikle ve fesatlıklarla dolu hayatınızda başarılar diliyorum. gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz!

--- spoiler ---