trans onur yürüyüşü

trans onur haftası nın son gününde düzenlenen yürüyüş. 23 haziran 2013 de ilk kez bir trans onur yürüyüşüne katıldım. bir çok kişiyle tanıştım, bir çok eski dostumla bir araya geldim, beraber sloganlar attık, sarıldık, sigara tokuşturduk. demirören'e orta parmak gösterdik. katılan herkes birbirine o kadar sağduyulu ve olumlu yaklaşıyordu ki kendimi hiç bu kadar özgür hissetmemiştim. gezi parkı direnişlerinin hemen sonrasına denk gelmesiyle yürüyüşün tahminlerden daha kalabalık olması gözden kaçmadı. sanırım 10bin kişi vardı. haftaya pazar günü düzenlenecek olan gay pride için güzel sinyaller vermiştir. polisin müdahalesi bekleniyorken, hiç bir olayın çıkmaması da ayrıca sevindiricidir.
4. trans onur yürüyüşü sonrası lgbtt örgütlerinin yayınladığı ortak basın açıklaması:

"merhaba sevgili dostlar
direniş kardeşlerimiz devrim kardeşlerimiz merhaba !

bugün her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses çok renk olmak için buradayız bir aradayız.

yalnızca bir sene içinde 18 trans birey nefret cinayetlerine kurban gittiği için buradayız.

başta meis sitesi ve bayram sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği ve çalışma barınma gibi en temel hakları gasp edildiği için buradayız.

eşcinsel ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız.

trans kadınlar zorunlu seks işçiliğinin cenderesine iten transseksüel düşmanlığına karşı buradayız...

iktidar sahipleri efendiler!

mahalle baskısı, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi her türden ayrımcı, faşizan ideolojiyle yoğurduğunuz toplum gezi direnişiyle bu kirli oyununuzu bozdu. bir ay boyunca dünyaya kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini verdi...polisiniz, sivil polisler aracılığıyla kurduğunuz mahalle baskınız ve nefreti kışkırtan kirli medyanız hayatımızdan çıktığı andan itibaren eşitlikçi ve özgür bir toplumu hemen orada bulunduğumuz yerde kurabildiğimizi gördük. üzgünüz özgürlüğün tadını aldık. umudumuzdan vazgeçmiyoruz.

zalimlerden insaf, adalet beklemek gibi bir safdillik içinde değiliz. esas olarak halkımıza seslenmek istiyoruz.halk olarak kanla zulümle katliamla özdeşleşmiş kaderimizi; parkları sokakları meydanları birer halk meclisine dönüştürerek tersine çevirdik... despotluk ve zulümle felç olmuş ortadoğu'da umudu gerçek kıldık. ve kardeşleştik...

çok zor kavuştuk çok zor barıştık ve artık birbirimizi bırakmayalım...yüzümüzü birbirimize dönelim ve artık gerçekten birbirimize kulak vermeye başlayalım.gezi kardeşliği hepimize çok büyük kazandırdı ve kardeşleşerek devam edersek çok daha büyük kazanacağız.

kısacası bu şanlı direniş, bu bir aylık tatlı kaos bizlere başından beri doğru yolda olduğumuzu gösterdi. dün olduğu gibi bugün de direnmeyi umudu taşırmaya devam edeceğiz. adliye karakol kapılarını her gün her gün her gün zorlayacağız!

cinselliğin siyahları olan bizler; dünyanın tüm siyahları ile birlikte kolkola sokaklarda özgürlük şarkıları söyleyeceğimiz günleri hep beraber yaratacağız!

inanın translar özgür olsa dünya yerinden oynar.

transların özgürlüğü tüm toplumu özgürleştirecektir !

yaşasın gezi kardeşliği yaşasın parkların kardeşliği !

istanbul lgbtt dayanışma derneği
kadın kapısı
lambda istanbul
spod
pembe hayat
siyah pembe üçgen
kaos gl
kırmızı şemsiye cinsel sağlık ve insan hakları derneği
hebun
morel
dünkü katılım ve destekleyenlere bakılırsa onur yürüşü bu sene çok daha görkemli olacak.20 gündür canla başla gezi parkındaki direnişimiz meyvelerini vermeye başlamış....
sayıca çok azdık, bekliyorduk ve sonra onlar geldi; http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/q71/s720x720/1005563_10151664257627210_2128126148_n.jpg
bu yıl trans onur yürüyüşünde kaydettiğim bir kaç video;

(1)

(2)

(3)

(4)

bu yıl 22 haziranda gerçekleşecek ve yine orada olacağım. gay pride öncesi bu yürüyüş bünyeye iyi geliyor.
bu yıl 21 haziran 2015 saat 17:00 de taksim'de gerçekleşecek olan yürüyüş.
sabah taksim oldukça hareketliydi ve yürüyüşün başlangıcında polisin yürüyüşün önüne geçtiği haber edilmişti. ramazan dolayısıyla da kafalar biraz karışıktı. neyseki sıkıntı çıkmadan atlatılan binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş gerçekleşmiştir. haftaya çok daha kalabalık bir şekilde yürümek ümidiyle.
bu yıl 7.si düzenlenecek olan yürüyüş 19 haziran'da, fransız konsolosluğu önünden başlayacak.

https://www.facebook.com/events/606726509503080/
8. yürüyüş bu pazar 17:00'de taksim'de yapılacak.

https://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/07/...
istanbul valiliği son dakikada yürüyüşü yasakladığını açıkladı. gerekçe yine aynı "kamu düzeni ve toplumun farklı kesimlerinden tepki"

istanbul lgbti derneği yasağı tanımadığını açıkladı. twitterda #gameoftrans etiketiyle paylaşımlar yapılıyor. bazı videolarda yürüyüşün şimdiden başladığı paylaşılıyor.


https://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/07/...