transsicko

www.transsicko.blogspot.com adresinden yayınlanıyor
6ayını yeni doldurdu
sponsorsuz falan 200bin tıkı geçti
şu anda 143 başlıkla 200 kadar soruya cevap veriyor
trans erkeklerle ilgili merak edilen her şeyi cevaplıyor * *
twitter'da @transsicko dan takip etmek mümkün
idari tedbir ile kapatıldığı haber ediliyor.
devletceğizimin 250 bin tık hediyesi olarak kapattığı. bir sağlık sitesinden daha müstehcen olmayan blog...
hala telekomünikasyon idare başkanlığı'na sövüp dnsinizi değiştirmediyseniz ve siteyi açamıyorsanız
www.transsicko.blogspot.de adresinden bu bloga ulaşabilirsiniz.
trans erkeklerin bilgi ediinme hakkına tib'ten sansür

internet üzerinden yayınlanan bir blog olan, kadından erkeğe transları bilgilendirmeyi ve trans erkeklikle ilgili soruları yanıtlamayı amaç edinen sick-o (www.transsicko.blogspot.com) , nam-ı diğer “trans erkek bilgi bankası” telekomünikasyon iletişim başkanlığı (tib) tarafından “idarî tedbir” kararıyla 7 ekim'de erişime kapatılmıştır. gerekçe olarak tib’in 5651 sayılı kararı gösterilmiştir.

transsick-o adlı blog; hem trans erkeklerin hem de na-trans bireylerin; transseksüelliğin ne olduğu, transların yaşamı ve transseksüellerin mecbur tutulduğu hastane ve hukuki süreç hakkındaki sorularını yanıtlayan 160 tan fazla başlıkla yüzlerce soruya cevap veren kapsayıcı bir kaynak niteliğindedir. sağlık hakkı, adalete erişim gibi haklardan etkin şekilde yararlanabilmek için çeşitli bilgiler; cinsiyet geçiş sürecinin bir parçası ve anayasada insan haklarına aykırı şekilde, zorunlu kılınan kısırlaştırmayla ilgili mücadele pratiklerine kadar pek çok hak temelli paylaşımı içermektedir. gerekçe gösterilen kararın içerdiği; intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, müstehcenlik, fuhuş vb. suçları içeren bir niteliği bulunmamaktadır. bu blogun kapatılması, ifade özgürlüğü hakkına apaçık şekilde ters düşmektedir. ayrıca bilgiye erişim ve haberleşme hakkının engellenmesi anlamına geldiği gibi sağlık hakkı ve adalete erişim hakkı gibi başka temel hakların da öğrenilmesi ve savunulmasını engellemektedir.

daha önce de servis sağlayıcılara ve hosting firmalarına gönderdikleri tebligatla site adlarında "gey, homoseksüel, eşcinsel, biseksüel, lesbian, lezbiyen, travesti" sözcüklerinin geçmesini yasaklayan telekomünikasyon idaresi başkanlığı haberleşme güvenliğini bahane ederek haberleşme hakkını gasp etmektedir. "genel ahlak", "kamu ahlakı", "kamu düzeni", "müstehcenlik", "milli ve manevi değerler" ibarelerinin özellikle ve tekrar tekrar lgbti bireyler aleyhine yorumlanması, temel hak ve özgürlüklere yönelik ağır ihlaller gerçekleştirilmesi, bizlerin eşit vatandaşlar olarak toplumda yer almamızın önünde engel teşkil etmektedir.

biz lgbti bireyler ve lgbti örgütleri olarak ısrarla diyoruz ki; türkiye´de lgbt bireylere yönelik yoğun ayrımcılık, nefret suçları, toplumsal dışlanma ve şiddet devam ederken, yetkililerin, en temel hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırması değil, bu hak ve özgürlükleri garanti altına alması gerekmektedir. tib'in bu yasağına karşı yasal yollardan gerekli adımları atacağımızı duyurmak isteriz. eşit vatandaşlar olarak tanınana kadar mücadele etmekten yorulmayacağız. bu daha başlangıç…


transsicko adına trans erkekler
biz kimin hayat tarzina mudahele etmisiz diyenlerin harflerden dahi tirsanlarin gazabina ugramis site.
amaci bilgilendirmeden oteye gitmeyen bir bloga gucleri yetiyor bunlarin.madem internetse isin binlerce internet bankaciligi magdurlariyla ilgilen bilgi veren gariplerle degil.okuyanlar sanki kosa kosa cinsiyet degistirmeye gidecek.
tam da hukuka ve derneklerin imzalaması sonrasında bu kapatmaya karşı çalışmalar başlar başlamaz tekrar blogun yasağı kaldırılmış ve yayına açılmış durumdadır.

5c3ba

basın bülteni ve bildiri

25.10.2013

trans erkeklerin bilgi edinme hakkına tib'ten gelen sansür blogun zaferiyle sonuçlandı

internet üzerinden yayınlanan bir blog olan, kadından erkeğe transları bilgilendirmeyi ve trans erkeklikle ilgili soruları yanıtlamayı amaç edinen sick-o (www.transsicko.blogspot.com) , nam-ı diğer “trans erkek bilgi bankası” telekomünikasyon iletişim başkanlığı (tib) tarafından “idarî tedbir” kararıyla 7 ekim'de erişime kapatılmıştı. gerekçe olarak 5651 sayılı yasanın 8. maddesi gösterilmişti; ancak yazılı başvuruya rağmen belirtilen maddede yer alan gerekçelerden hangisine dayanıldığı sorusu cevaplanmamıştır. 24 ekim’de, yani 17 gün sonra, blog, kapatıldığı gibi habersiz ve açıklamasız şekilde erişime tekrar açılmıştır.

transsick-o adlı blog; hem trans erkeklerin hem de na-trans bireylerin; transseksüelliğin ne olduğu, transların yaşamı ve transseksüellerin mecbur tutulduğu hastane ve hukuki süreç hakkındaki sorularını yanıtlayan 160 tan fazla başlıkla yüzlerce soruya cevap veren kapsayıcı bir kaynak niteliğindedir. sağlık hakkı, adalete erişim gibi haklardan etkin şekilde yararlanabilmek için çeşitli bilgiler; cinsiyet geçiş sürecinin bir parçası ve anayasada insan haklarına aykırı şekilde, zorunlu kılınan kısırlaştırmayla ilgili mücadele pratiklerine kadar pek çok hak temelli paylaşımı içermektedir. gerekçe gösterilen kararın 8. maddesinin içerdiği; intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, müstehcenlik, fuhuş vb. suçları içeren bir niteliği bulunmamaktadır. bu blogun kapatılması, ifade özgürlüğü hakkına apaçık şekilde ters düşmektedir. ayrıca bilgiye erişim ve haberleşme hakkının engellenmesi anlamına geldiği gibi sağlık hakkı ve adalete erişim hakkı gibi başka temel hakların da öğrenilmesi ve savunulmasını engellemektedir.

daha önce de servis sağlayıcılara ve hosting firmalarına gönderdikleri tebligatla site adlarında "gey, homoseksüel, eşcinsel, biseksüel, lesbian, lezbiyen, travesti" sözcüklerinin geçmesini yasaklayan telekomünikasyon idaresi başkanlığı haberleşme güvenliğini bahane ederek haberleşme hakkını gasp etmektedir. "genel ahlak", "kamu ahlakı", "kamu düzeni", "müstehcenlik", "milli ve manevi değerler" ibarelerinin özellikle ve tekrar tekrar lgbti bireyler aleyhine yorumlanması, temel hak ve özgürlüklere yönelik ağır ihlaller gerçekleştirilmesi, bizlerin eşit vatandaşlar olarak toplumda yer almamızın önünde engel teşkil etmektedir.

biz lgbti bireyler ve lgbti ve insan hakları örgütleri olarak ısrarla diyoruz ki; türkiye´de lgbti bireylere yönelik yoğun ayrımcılık, nefret suçları, toplumsal dışlanma ve şiddet devam ederken, yetkililerin, en temel hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırması değil, bu hak ve özgürlükleri garanti altına alması gerekmektedir. tib'in lgbti bireylere ve haberleşme ağlarına yönelik keyfi tavrına itirazımız var. haklarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz. eşit vatandaşlar olarak tanınana kadar mücadele etmekten yorulmayacağız. bu daha başlangıç…
transsicko adına trans erkekler


destekleyen dernek ve oluşumlar
spod (sosyal politikalar cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim çalışmaları derneği)
kaos gl derneği
lambdaistanbul lgbti derneği
t-der (trans danışma merkezi derneği)
hebun lgbt derneği
sogep (sosyal kalkınma ve cinsiyet eşitliği politikaları merkezi derneği)
erkek muhabbeti
kırmızı şemsiye cinsel sağlık ve insan hakları derneği
pembe hayat lgbtt dayanışma derneği
ayı sözlük
morel eskişehir
siyah pembe üçgen izmir derneği
lgbt blok
voltrans trans erkek inisiyatifi
ataerkiye karşı erkekler
listag (lgbt aileleri istanbul grubu)
queer adana lgbtı ınisiyatifi
itü cins arı
keskesor lgbt
madimar (marmara üniversitesi homofobi, transfobi ve bifobi karştı öğrenci topluluğu)
lubunya (boğaziçi üniversitesi homofobi ve transfobi karşıtı öğrenci topluluğu)
rahatsız erkekler
todap (toplumsal dayanışma için psikologlar)
hêvî lgbti inisiyatifi
dersim yeşil ev queer
dersim lgbt blok
queer adana
lubunya-boğaziçi lgbt dayanışma topluluğu)
radar (istanbul üniversitesi homofobi ve transfobi karşıtı öğrenci topluluğu )
odtü lgbt dayanışması
gökkuşağının kızılı
uluslar arası af örgütü


iletişim kişisi ve bilgileri:
berk inan : transsicko@hotmail.com