türk polisi

kimse bahsetmemiş, inanamıyorum, ben bahsedeyim. oğlum çok yakışıklılar lan!

genelde akşam 10'dan sonra bakanlıkların oradan geçerken kimlik kontrolü için durduruyorlar. ilkinde çok korkmuştum. özellikle benim okulu pek sevmedikleri için. ikincisinde bu tatlı adamların ne kadar tatlı olduklarını tatlı bir bakış açısıyla fark ettim. zaten ondan sonra hep bilerek yolu o yöne kırdım. arkadaşlarda söylenip duruyorlardı "cikolatali kek orada kimlik kontrolü var işte" diye.

çok yakışıklılar ama benden geçti tabii.

cidde tsk personeli ile polisleri kıyaslayacak olursak polisler açık ara önde. ha tabii bazı teğmenlerimizi de yavana atmamak lazım.

zaten asker/polis dediğin ne için var ki?
tecavüzcü ve gaspçı erkek adamların(?!), radikal dincilerin ve cümle muhafazakar sağcıların yanında ve arkasında olmaktan utanmayan legal ve politize olmuş bir milis gücüne dönüştürülmüştür!!!!!! *
tüm dünya polislerinin yaşamak zorunda olduğu mesleki zorlukların arkasına sığınmaya çalışarak yaptığı hukuksuzlukların affedilmesini veya görmezden gelinmesini bekleyen güvenlik örgütü.

ne tür mesleki zorluklar olursa olsun, insan hakları ihlallerinin tavan yaptığı bir teşkilatta, artık allah için veya vicdan için bir özeleştiri ve silkinme şarttır, diye beklesek de nafile...
12 eylül sürecindeki askeri vesayetten sonra, polis gücü yoluyla yapılan şeylerin tüm tutanaklarını ve kayıtlarını barolardan, mağdur yurttaşların ailelerinden, ulusal derneklerden ve hatta uluslararası örgütlerden bulunması mümkündür...

hiçbir suçu, hiçbir mazeretle silmeye hakkımız yoktur.
kaldı ki, bir ülkede hukuku ve devleti temsil eden bir gücün, herkesten ve herşeyden daha kusursuz ve özenli olması gerekirken, işlediği suçlardan ötürü hesap vermekten kaçıp bir de üzerine mazeret üretmesi çok daha büyük bir ayıp ve günahtır!
öncelikle bu entry kürdistan'da katliam var için yapılmıştır. ırkçılık unsurları da devreye sokulmuştur.
daha eski olaylara sapmadan daha güncel olaylar üzerinde yazmaya başlıyacağım
yani dersim katliamı , zilan deresi katliamı , maraş olayları , diyarbakır ceza evi ve bunlara benzer olaylar daha geri planda duracak

bir gece evinize gelip galoş giyin dediğinizde vurulabilirsiniz. sizi terörist ilan edip ölümünüzü meşru kılabilirler. görüntüler ortaya çıkmadan önce de sizi kardeşinizin öldürdüğünü söyleyebilirler. dilek doğanda olduğu gibi


11 yaşındaysanız ve kürdistanda yaşıyorsanız sizi öldürüp yanınıza kalaşnikof bırakarak terörist ilan edilebilirsiniz tıpkı fatma erkan gibi http://www.evrensel.net/haber/79170/11-y...
yada ceylan önkol gibi http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyase...
yada uğur kaymaz'ın 12 yaşında 13 kurşunla öldürülmesi gibi http://www.google.com.tr/search?q=u%C4%9... . öldür yanına kalaşnikof koy artık teröristsiniz
doğuda çocuklar ölmesin dediği için ayşe öğretmene soruşturma açılır en fazla

bakın buda yeni eğitim sisteminiz http://www.google.com.tr/search?q=j.%C3%... http://ayisozluk.com/lnk/ae7e86
yada kürdistan sokaklarında eğitim http://www.google.com.tr/search?q=j.%C3%... http://www.google.com.tr/search?q=j.%C3%...

öldürülüp yerlerde sürüklenebilirsiniz

yada sevgi dolu anonslar

1980 ler de doğudaki polisler


bunlar ile ilgili daha çok örnek verilebilir

son 4 yılda 7 katliam ve 537 kişi öldü. istihbaratta bi sorun yok çünkü intihar bombacıları kendini patlatmadan yakalayamıyorsunuz. ama gel gör ki roboski katliamında teröristleri vurabiliyorsunuz. bi saniye yoksa onlar orada yaşayan köylüler miydi ? http://tr.wikipedia.org/wiki/Uludere_ola...

mit tırları olaylarını bilen bilir bayır bucak türkmenleri için yardım gönderilmesi olayı tabii bunlar gerçek mi ? uğur dündarın herşeyi ortaya çıkartması ve sonunda terörist ilan edilmesi. bayır bucak türkmenlerinin bize herhangi bi yardım gelmedi söylemleri.
peki bu yardımlar kime gidiyor ? suruç , ankara , diyarbakır ve son olarak sultan ahmette katliam yapan işide mi ?
işid'te karşı savaşanlara karşı savaşmak. yapabildikleri tek şey. pyd'nin fıratın kuzeyine geçmemesi ve işidle savaşmaması için her şeyi yapmak
peki ırak ve suriyedeki türkmenlere kim yardım ettigezi olaylarında da '' atatürkün piçleri '' diye size saldırılmadı mı ? yada onların deyimiyle gavur izmir'de kordonda kızlarınızın saçını çekip saldırmadılar mı ? peki berkin elvan ? ertem sarısülük ?
orta doğu üniversitedeki olaylar ?

bunları yapan insanların 30 güne yakındır sokağa çıkma yasağı uygulandığı yerde daha ne yapabilirler ? anca sevgili medyanızın sizi uyutabileceği kadar uyutulup. koyun yerine koyulmayı seversiniz.
biz gene direniriz sorun değil. bir gün bu olaylar tersine dönerse ? batıda da bu olaylar olmaya başlarsa ? işte o zaman düşünemiyorum sizi
mükemmel asker ve polislerdir. harikalardır. sonuna kadar arkasındayım yaptıklarının.
hey yavrum be muhabbete gel.katilini bu kadar öven arkasın da olan ibne varmı dünya üzerin de acaba.devletçi ve milliyetçi ilkel beyinleriyle polise destek veriyor.lan akılsız ibne git de hele o polise ayy ben ibneyim ama sizi çok seviyoruuumm diye ne cevap verecek sana ?
o tomanın su sıkan demirini senin götüne sokar suyu verir de ömür boyu lavaş yapmak zorunda kalmazsın.sana en büyük iyiliği bu olur .sevgili ibne kardeşim anla artık sen onun gözün de hastalıklı,günahkar,öldürülmesi gereken bir pisliksin.boşuna bir kemik için sahibine yaltaklanan köpek gibi yaranmaya çalışma.
çürükleri, dürüstlerinden daha fazla sayıda olan emniyet güçleri, eskiden polis denilince aklımıza güvenlik gelirdi, şimdi korku ve terör geliyor.

şu diyalog tanıdık gelmiyor mu?

a: oralar güvenli mi?
b: hayır, polis var

eline verilen gücü, kitleleri korumak yerine yöneticilerin talimatları uyarınca ezmek ve baskılamak ve hatta işkence etmek için kullanmaktan çekinmeyen; verilen yetki ve güç arttıkça, insan doğası gereği vahşi tabiatı da gün gibi ortaya çıkan, topluma, kadına, geylere "bakışını" işine kattığı için sağlam bir akıl muhakemesi olasılığını ortadan kaldıran ve kadınlar ve geylere errrkekliklerini göstermekten çekinmeyen kuvvetlerdir...
ohaa bu entry'de çok ırkçı bir söz söylemişim. sildim, özür dilerim kürtlerden.
halkın kendini korumaya çalıştığı devlet memurları.
intikam yeminleri de efsaneymiş, ilk defa gördüm. amin amin, peygamber, bismillah, intikam, intikam falan filan diye gidiyor.

https://twitter.com/haberdar/status/850382177229578240
yeni bir türü çanakkale civarında görünmüştür.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/20170...
bugün iş çıkışı d&r'a uğradım. fiction bölümündeki kitapları incelerken birinin görevliye osman pamukoğlu'nun kitapları var mı diye sorduğunu işittim. kim bu gerizekalı diye dönüp bir baktım oldukça yakışıklı ve genç bir türk polisi. biraz önyargılı olduğumu farkettim o an. sonuçta sadece büyük resmi görmek isteyen biriydi belki de. tek suçu büyük resmi yanlış yerde aramaktı. onu yargılayamazdım.

yanına yaklaşıp bütün kitaplarını okudum ben osman pamukoğlu'nun hatta birkaç tanesi imzalı dedim. istersen benden de alabilirsin evim yakın dedim. önce olabilir falan dedi ama ben bugün olmaz yarın olur numaranı ver kaydedeyim deyince işkillendi. hemen de çağıramazdım çünkü kitabı alıp osman pamukoğlunun imzasını taklit edecek vakte ihtiyacım vardı. sonra satın aldı kitabı. kritiğini yaparız daha sonra istersen numaranı ver dedim ama fazla heyecanlı ve ısralı olduğum için tedirgin oldu kaçırdım.
aslında polisleri hiç sevmem ama bir başkadır'ı izledikten sonra toplumun farklı kesimlerini yakından tanımak istedim. fakat bu iyi niyetli yaklaşımım sonuçsuz kaldı.
türk polisini savunurken çok ırkçı bir söz söylemişim önceki entrylerde. kürtlerden özür dilerim çok abartmışım. üzüldüm. (düzenledim entry'i. göremezsiniz artık.)
(bkz:hortum süleyman)
(bkz:8 mart'ta polis şiddeti)
(bkz:onur yürüyüşlerinde şiddet)
(bkz:pürtelaş sokak)
(bkz: boğaziçi olayları)
(bkz: odtü onur yürüyüşü davası)
(bkz:hande kader)

ve daha birçok olay... kırgınım sadece. halkımızın bir kesimini el üstünde tutarken diğer bir kesimini 'birilerinin emri ile' sindirmeye çalıştığı, "terörist" benzeri iftiralar atıp insanları tutukladığı için. korumadığı için.

bugünler biter elbet. belki unutulacak bütün bu yaşananlar. telafi etmeye çalışacaklar belki tarihin acılarını. hatta belki 40-50 yıl sonra pride yürüyüşlerinde gökkuşağı bayrakları ile yürürken görürüz onları. "yaşlı" bedenler içinde kalan son birkaç sağ arkadaşla birlikte.

ama özgürce yaşanamamış gençliğimizi neden korumadıklarının hesabını verebilecekler mi?

neden kendimizi korumak için çenemizi kapatıp başka biri gibi davranmak zorunda kaldığımızın ya da neden bir lgbti+ bir problem yaşadığında polise gidemedi, bunları cevaplayabilecekler mi; sanmıyorum.
ne yazıkki mesleğin cilvesi nedeniyle, hep olağandışı durumlar karşısında olağan tepkiler vermeleri gerekir. gayri insani bir durum. bir süre sonra sinirler yıpranınca, olağan durumlara bile olağandışı tepkiler vermeye başlıyorlar doğal olarak. biz de burada iki fikir çatışması yaşayınca birbirimize giriyoruz. bir de onları düşünmek lâzım. türlü hergele ile uğraşıp duruyorlar. kötü niyetli olan polis davranışlarını tartışmaya değer görmüyorum ama en azından olayın bu boyutuyla empati kurarak nefreti aşabiliriz bence.
  • /
  • 3