türkiye'deki eşcinsel sayısı

kimsenin sayacağı yok. hatta var olduğumuz bile kanunen inkar ediliyor. ancak yine bir sayı tahmini ya da bilgisi olan aydınlatabilir. benim kaynağım türkiye'nin en fazla üyeye sahip olduğunu düşündüğüm sitesi gabile ve oraya üye olanların sayısı: 292.273 ancak demografik olarak bu sayının ne kadar güvenilir bilinmez. çünkü:

internet erişimi ya da internet okur-yazarlığı olmayan eşcinseller;
kıskanç partner durumundan ya da kendi isteğiyle burada üyeliği olmayan eşcinseller;
yine kıskançlıktan ya da sizofreniklikten ötürü burada birden çok üyeliği olan eşcinseller;****
lezbiyen fantazisi olan heterolar;
napıyo lan bu eşcinseller diyerek üye olmuş eşcinsel olmayanlar;**
sitenin bir nicki silindikten sonra tekrar kullandırmamasından akla gelen acaba silinmiş hesaplar da hala yukardaki sayıyı etkiliyor mu sorunu

gibi faktörler bu sayıyı gayet etkileyebilir...
dünya üzerinde yüzde 10luk gibi bir dilimle ifade edildikleri için tahmini olarak bu sayı 7.5 milyon civarı bir şeydir.
yok eşcinsel çok az herkes biseksüel.
beni tek geçerim bu alemde
eşcinselleri bilemem ama biseksüellerin sayısı hayli fazla kanımca. karşıcinsellerin aslında azınlık olduklarını düşünüyorum. gerçi bazı arkadaşlara kalırsa biseksüel diye bir şey yok. onlar kendisiyle barışamamış eşcinsellermiş. ***translık cinsel yönelimden bağımsız bir durum zaten.
dutchbearın verdiği oran mantıklı olsa da sanki o kadar yokmuş gibi gelmektedir.
dolaptan çıkmak eylemini sosyal koşullar ve mahalle baskısı nedeniyle yapamayanların çok olduğunu düşündüğümden, kesinlikle görünenden fazla olan miktardır.
an itibariyle gabile.com'un üye sayısı 314.014, bu bir fikir verebilir.

yüzde on nüfusun eşcinsel olduğu/olabileceği bana pek inandırıcı gelmiyor. 500 binin üzerinde olduğunu tahmin ediyorum.

hiç ilişki yaşamamış, kendini keşfetmemiş/kabullenmemiş çok daha büyük bir kitle olduğunu tahmin ediyorum. bununla birlikte, çocukluk çağlarında yaşananları es geçip (çünkü bence sayılmaz), hayatında en az bir kez eşcinsel ilişki yaşamış insan sayısı çok fazla.
çok da önemli olmayan sayıdır. nedeni ise bunun o kadar da net olamayacağıdır.

şahsen ben kendimi eşcinsel olarak kategorize ediyorum, kadınlardan cinsel anlamda hoşlanmıyorum. ama bazıları var ki hayatı boyunca sadece kadınlardan hoşlanırken erkeklere hissettiği duyguyu ve ya çekimi bastıran... ya da kendi hemcinslerine karşı duygularını bastıran kadınlar, hem cinslerinden sağlam kazık yiyip "bir daha asla" diyen eski (!) eşcinseller, biseksüeller.

demek istediğim şu, benim için bu sınıfların (heteroseksüel, eşcinsel vs) sınırlandırmaları belliyken herkes için böyle olmak zorunda değil. b nedenle sayılarla uğraşacağımıza insanların kendileriyle uğraşsak daha iyi olur. sayımızın az ya da fazla olması önemli değil bence.