türkiye dururken filistin için endişelenen yurdum insanı

kafası karışık insan değildir.insan olmaktan,vatandaş olmaktan ziyade ümmet bilinci içerisindedir.yetmezmiş gibi mezhepçilikte yapar.yani türkiyede müslüman olmayan birisi bangladeşteki müslüman kardeşinden daha önemsizidr.afrikadaki ölen çocuklara kılını kıpırdatmazken (yapılan yardımlar müslüman afrikalılara yapılıyor),müslüman kardeşinin kılına zarar geldiğinde aslan kesilir.* )
ırk, milllet, din gözetmeksizin insanlar için endişe eden, insanlığın nereye gittiğini merak edendir. sadece kendine yakın olanlar için endişe edip diğerlerine 'banane yeağ' demeyendir.
ölen masum çocukları dinden , siyasetten , mezhepten , ırktan , renkten dilden ayıran insandır . sadece ölenleri "can" diye değerlendiren insandır . empati kurabilen ve en önemlisi düşünebilen insandır ...
arap götü yalamayı seven insanlardır bunlar.
konu ile alakalı dün yakın bir arkadaşımla aramda geçen dialog :

b : ben - a : arkadaş

a - dün filistin'de yine birsürü çocuk ölmüş.

b - eeeee ?

a - e üzülmedin mi ?

b - yoo ! niye üzüleyim ki ?

a - ya çocuk ölmüş diyorum hem de filistin'de.

b - afrika'da hergün ölüyor o kadar çocuk, sen üzülüyor musun ?

a - ya, o aklıma gelmemişti. ama orada bomba atıyorlar.

b - orada da açlıkdan ölüyorlar, daha mı iyi ?

a - ?!?!

halkım insanının az çok psikolojik durumunu gösteren içler acısı ve acınası durum.
tabi dünyanın neresinde olursa olsun bir can kanayarak ölüyorsa o can için üzülmek anormal değil. lakin face de twitr da şurda burda klavye başından erkeklik yapıp beddualar okumak anormal. çok canı yanan adam gece saat 3 te kalkar iki rekat namaz kılar arkasından da tüm acı çeken insanalar için dualar eder gözyaşı döker. tabi reklam yapmadan.
her yerde sürekli cocukların öldüğü doğru, eminim filistinde ölenlere vicdanı sızlayan insanların afrikada ölen çocuklara da içi sızlıyordur. kendi adıma konuşayım filistine verilen tepkinin daha büyük olmasının nedeni devlet eliyle cinayet işlenmesidir. katilin belli olması ve kimsenin hiçbir şey yapmamasıdır tepki gösterilen. türkiyede de açlıktan öldü çocuklar ama hiçbiri berkin kadar ses getirmedi..neden? çünkü berkin devletin polisi tarafından göz göre göre öldürüldü, katilin kim olduğu da belliydi. benim tepki verdiğim şey amerika, türkiye ve israil gibi devletlerin cinayetleri meşrulaştırması, verdiğimiz vergilerle bizi suça alet etmeleridir.
zulüm,zalim,mazlum evrenseldir.filistin de afrika da,doğu türkistan da suriye de rojava da yada ukrayna da nerede olursa olsun insanibir tepki verilmelidir.
ama filistine müslüman,doğu türkistana türk diye üzülüp.suriyedekilere alevi,rojavadakilere kürt afrikadakilere hristiyan diye üzülmüyorsa boş ve iki yüzlüdür.
gezi isyanın da genç çocuklar ölünce çakma müslümanlar nasıl olsa alevi koministdi diye sevinmişlerdi.
bu ülkenin sorunu bu kendinden olanı sevip diğerlerinden ölesiye nefret etmek.hepimizin içinde az veyahut çok bu boktan duygu var.
bi de bunun hakkari dururken haiti'ye niye yardım edim abi versiyonu vardı...
hayır sorsan hergün birilerine yardım ediyor da şimdi filistine atarlanıyor sanki...
ülkenin durumunda endişelenecek ne varmış. tayyip pis, selahattin terörist, ekmeleddin ekmek veriyor. oldu bitti. ee filistin için de coca cola yı fanta içerek protesto etmek basitliği de baya çekici. oldu bitti.

yani algı yönetimi ve beceriksiz muhalefet partileri kurbanı insanlardır...

çözüm için çoğulcu demokrasi yerine katılımcı demokrasi gereklidir.


"yurdum insanı" dır.

biz böyleyiz galiba, sanırsam birbirimizi de aslında böyle biliriz...

bir gün biz sinirden deliririz... başka bir gün bize deliren olur mu olur.

hala da hepimiz bu ülkede doğmuş, hemi de yüzlerce yıldır doğmuş, sırf bu yüzden bir diğerine benzemesi kaçınılmaz olan, yine bu yüzden birbirimize kızacağımıza bıyık altından gülüp "üffff... uzatma, al çayını, ya da biranı, gel be paşam" diyecek yüreği olan tipleriz.

bizim özümüz ahiliği yaratmış... çelebiliği... biz geniş adamlarız. bu kadar dır-dır bizi bozuyor.

kim üzülmüyor ki? kimi biraz ağırlıkla ona üzülür, diğer buna...

yakalım bir semeaver, açalım bir bira... ellerimizi birbirimizin omuzlarımıza koyalım; ya t-shirt, ya gömlek, belki de ceket kravat. hadi yüzlere de bir tebessüm.

yoksa buna benzeyeceğiz.
"paul mccartney - pipes of peace"

bize bizden -bu birbirini beğenmeyen bizden- başka yakın kim var?
suriyedeki konsolosluk binası ve konsolosluk görevlilerin işid denen örgütün elinde sen hala gazze de gazze filistin de filistin deyip dur. tabi, sizlerin kaygısını da anlamak lazım, gazze'den daha fazla oy geliyor nihayetinde. filistinliler önce adam olsunlar da bükemedikleri bileği öpsünler. kim bilir belki bir gün onlar da o bileği bükebilirler. tıpkı israilli yahudiler gibi. bu politikalarla daha fazla yol katedilemeyeceği açık. bu arada gazze'de yaşanan ölümler gerçekten acı ve kabul edilemez. ancak bu acıların ve ölümlerin sebebini aşağılık arap dünyasını görünce biraz olsun anlıyorum. doğada zayıflığa yer yok maalesef. olay bu kadar basit yani. ya insanlık ne olacak zayıfların, ezilenlerin hakları, hümanizim vs. diyen gerizekalılara diyecek laf bulamıyorum.
miting düzenlemek ve kınamak dışında hiçbir faaliyet göstermeyen ülkeyi yönetenlerin arkasında kuyruk oluşturan tayfası. kendilerine muhalif hiçbir grup protesto için toplanamazken filistin sebebiyle her yerde protestolar gerçekleştirilebiliyor. ohal sadece kendilerinin istediği gibi uygulanıyor. bi bitmediniz...
defalarca yazdım, yazdım , yazarken tükendim, ama yurdum insanı tükenmemiş, ben artık tükendim, yeter artık yani, sanırım tek geri zekalı toplum biziz bu dünyada...
her kuşu siktiniz bir leylek kaldı. diyesim geliyor...
türkiye'de onlarca yüzlerce verilen şehitler için bir kere yas ilan etmemiş, üzülmemiş iki yüzlü, alçak, utanmaz, sözde müslümanların olduğu ülkemizin en büyük sorunlarından birisidir. haysiyetsizsiniz. alçaksınız.

ülkeyi ne ara ele geçirdi bu cahil cühela koyun sürüsü anlamıyorum valla. ne ara ürediler türediler de bu kadar çoğaldılar? hangi delikten çıktılar? bu cahillikle hiçbir şey de değişmeyecek.
müslümanlıktan başka bir şeyi önemsemeyen insandır. inandığı dinin güya hoşgörülü olduğunu savunurken bir yandan da gayrimüslim insanların başına gelen felaketlerden haz alma ikiyüzlülüğünü gösterir.