türkiye'nin dini hayat araştırması

birçok maddesine katılmadığım araştırma. türkiye o kadar dindar bir ülke değil efefnim. özellikle şu madde fazlasıya atmasyon geldi bana:

*hayatını her zaman dinin emirlerine göre şekillendirdiğini belirtenlerin oranı yüzde 64.9.herhangi bir mezhebe mensup olmayan %6.3 ün içinde bulunduğum araştırma .
%99'umuz kendine müslüman dediğimiz ve aslında bu coğrafya için pek de farklı görünmeyen bir sınıf daha mevcut.
türkiye'nin iki yüzlülük araştırması olarak görülmesi gereken araştırma.
madem bu kadar dindarız niye soğukta ölenler var?
madem bu kadar peygamber sevdalıyız sırf mezhebi-ırkı-dili-cinsel kimliği farklı olanlardan öldüresiye nefret etmek neden ?
madem bu kadar allah korkumuz var %50 gibi bir oran niye hırsızlığa haksızlığa sessiz kalıp desteklememiz.
afedersiniz ama bir sikim değiliz toplumca muzdarip olduğumuz dostlar alışverişte görsünler hastalığı.hayı efendim islam diye uydurduğunuz kafanıza göre islam.kısa yoldan köşe olma,hırsızlık,tecavüz,adam öldürme hep bu ülkenin milli sporları.ha siz on numara beş yıldız müslümanım diye kendi kendinizi kandırırsınız ona bir şey denmez.ama allahı kandıramazsınız.
araştırmaya bakarsak ateist olanlar dahar mert ve düzgün cevap vermişler.bide kuranı arapçasından anlıyanların oranına bak sen 41.9.sikdirin gidin la çoğunuz latin alfabesiyle zar zor öğrendiğiniz sureleri bile okuyamıyorsunuz.

o değil de harbi ne iki yüzlü milletiz lan böyle.
kitabı okumadan bir yorum yapmak zordur ama gelin görün ki türkiyedeki inanışları bütünüyle ele almadığını öngörmek zor değildir. aslında bu saatten sonra asıl yapılması gerken dinlerin ve mezheplerin vicdanının ve insani vasıflarının ortaya çıkartılmasıdır ama diyanet işleri denilen kurum ancak ve ancak istatistlik yapabiliyor.
aslında görünen o ki en iyi ihtimalle verilen bilgide eksik var, büyük ihtimalle bu anket sünni müslümanlar üzerinde yapılmış,çünkü o mezhepler caferilik hariç sünniliğin altında kalır, yani sonuçların o kadar yüksek çıkması normal,çünkü sünnilerin daha tutucu olduğu bir gerçek, yoksa gayrimüslim olmaması türkiyede tabi ki imkansız,yani boş yere hırpalamaya gerek yok koskoca ülkeyi
türkiye'nin dini hayat araştırması, islamı yaşadığını söyleyenler %98 yapanlar %50 yaparken anlayamaya çalışanlar %10, yaparken anlayanlar %5. yani demek istiyorum ki, çok gösterişçi bir milletiz, neyi neden yaptığımızı bilmiyoruz, anca yan komşuya hava atmak veyahut onda ve bende niye yok kafasında olduğumuz içindir ki 1923ten beri bir ilerleme kaydedememişiz, evet yol yapılmasını, telefonların yaygınlaşmasını, beyaz yakalarla işe gitmeyi gelişmişlik olarak buluyorsan ne ala memleket.. zihniyet fakir oldukça senin paranla zenginliğin ne fark edecek. islamı çok yanlış kullanan bir ülkeyiz. ama öyledir ki islamı yanlış kullanan ülkelerden en iyisiyiz. en yanlış kullanan demek istemiyorum, en yanlış kullananlar arasından en iyisiyiz. bir arabistan da, bir iran da, bir filistin de, bir ne bileyim mısır da islamı böyle rahat yaşayamazsınız. kötünün iyisiyiz. başımızdaki iktidar da kötünün iyisi. şunu söyle bir örnekle geçiştireyim;

geçen gün yemek yiyoruz, bir yandan da abimle konuşuyoruz, siyaset hakkında. adama dedim ki," tayyip e oy vermeyin. ekmeleddin'e verin çünkü şıklardan en iyisi o", diğerleri daha kötü. dedi ki, "ekmeleddin siyaseti beceremiyor, mız mız mız konuşuyor, böyle bir özgüven görsek biz de vereceğiz. mesela tayyip öyle mi, tayyip sana yanlış şeyi doğru kakalar, sen de inanırsın". bunun üzerine bende "ha sen kandırılmaktan hoşlanıyorsun yani?" o da bu laf üzerine anladı artık. güldüler sofradakilerde. ekmeleddin iyi mi? yoo o da yetersiz. ama diğerlerine vereceğime ona veririm. şuradan çıkan sonuç; aslında millet neler döndüğünü biliyor, ama ses etmiyor. neden? çünkü geçmişte eziyet çekmişler. neden? chp zihniyeti dediğimiz zihniyet ki aslında chp dediğin partide böyle bir şey olmaması gerekirdi, insanları bezdirmiş. ben bu konuya niye girdim lan dur. dön başa. siyasete gittik.

yani demek istiyorum ki, kim müslümanmış, kim şuymuş, kim buymuş önemli değil, kimin aklı basıyormuş, kim anlıyormuş, kim insanmış bunlar önemli. madem o kadar müslümanız, eee filistin?? madem abd yi o kadar övüyoruz, insanlar işte çok rahat konforlu, her yer rahat falan, yoo değil orası rahat falan, ekonomisi, teknolojisi iyi diye el bebek gül bebek yer sanıyoruz, dedim ya teknolojisi gelişmiş, yolları yapılmış diye bir devlet ilerlemez. bir devlet ilerlerse çalışan beyinlerle ilerler.

son olarak. can canan olan müzisyenimden, revios'tan bir söz;

" sen evini boşver, önemli olan önce beyine tadilat!"

edit: islam'ın temeli hoşgörüdür. ee? şöyle ki.

+ben ateistim
-ne demek lan ateistim, gavur, senin ben amınakıorum, orospu cocugu, birdir ve vardır, inanacaksın puşt
+musluman mısın?
-elhamduruillah. sana ne?

---------
+ben eşcinselim.
-ıyyy sapık, sapkın, siktir git, hormonlarına sokayım senin, tekerlek, yuvarlak, nonoş. lut kavmini bilmiyo musun sen. lanetliler!!
+musluman mısın?
-elhamdurillah. sana ne ayol?

edit2: her müslüman için aynı şeyi demiyorum. en başta dediğim %5 içerisine girenlere hiç lafım yok. onlara ben velinimet diye saklarım. ne yazik ki %5 içerisine giren benim ailemden dahi biri yok.
neresinden tutsanız elinizde kalacak "araştırma".hangi birine yazayım şaşırdım.ilgimi çekenlerden biri:

.mezhebe mensup olmayanlar: yüzde 6.3-ülkemizde bu oranın bu kadar yüksek çıkmasına imkan yok.neden mi?
insanların mezhebleri din gibi gördüğü,ağızlarından "ayet","hadis" eksik olmayanların(kimlerden ezberleyip öğrendikleri meçhul) bir defa olsun kuran'ı açıp okumadıkları bu ülkede bu insanlar "nasıl" ibadet ediyorlar,insan düşünmeden edemiyor.büyük ihtimal din ile zaten bir bağları yok,eh madem bir mezhebe neden bağlı kalalım düşüncesindeler.yani sağlıklı bir araştırma değil.tanıdığım hiçbir mezhebe bağlı olmayan bir çok insan var ancak bu insanların ciddi bir alt yapıları,ilimleri var.hal böyle olunca bir imamın peşine takılmaya da gerek görmüyorlar.peki bu "6,3"lük kesimin bu kadar bilgisi-ilmi var mı? tabii bu 6,3'lük kesim,"banane ya!mezhepler çok da şeyimde değil"diyorsa ona diyecek bir lafım yok.
bir diğeri:
* nazardan kurtulmak için kurşun döktürmenin doğru olduğuna inanların oranı yüzde 11.7. yüzde 79.3 kurşun döktürmenin yararlı olduğuna inanmıyor. eh,bu kadarda sallama olmaz.amma atmışlar. tek başıma kurşuncu teyzelerin önlerinde kuyruk olmuş ablaları toplasam "yüzde 79.3" ben yaparım. yüzde 11.7 ne lan? türkiye'de yaşayıp da;muska görmemiş,okunmuş su içmemiş insan var mı?
inananın çok çıktığı ama hoşgörülü müslümanın ölçülmediği/ölçülemediği bir araştırma