türkiye sol partilerinde homofobi

sağ ; sığ dimağların ekmeğine yağ sürdüren bir başka sol ezikliğidir.
bu açıdan akla ilk gelen türkiye komünist partisi'dir. tarihsel olanı değilde olağanüstü kongre yaparak o kongrede sosyalist parti isminden türkiye komünist partisi ismini almak dışında hiçbir şey yapmamış olan bu partinin eski tüzüğünde, eşcinselliğin hastalık olduğu ve bu hastalığı taşıyan arkadaşlara küba'da var olan rehabilitasyon merkezleri gibi merkezler kurularak yardım edileceği yazardı. tüzükleri değişmiş olsa da fikirleri ne kadar değişti bilmem.

bu listede ikinci olarak yer alabilecek parti ise türkiye işçi partisi'dir. genel başkanları doğu perinçek'in hayatını maddeler halinde okuyunca ve şu anda da bir solcunun suçlanabileceği en büyük suçla* hapiste olduğu düşünülünce yapıp ettiklerine ve konuştuklarına ehemmiyet verilmemesi gerekir. eşcinselliği henüz zihinlerinin kenarından bile geçirmemiş dolayısıyla yok sayan bu partinin yayın organlarında "kürd'ün dolmuşuna binme" - "kürt'ten simit alma" gibi makaleler yayınlandığı düşünülünce ileride eşcinselliği nereye koyacaklarını tahmin etmek zor olmaz.*

akla gelen son örnek ise başlangıçta eşcinseller için de büyük umut olan özgürlük ve dayanışma partisi'dir. yıllar içerisinde içerdeki elemanların kendilerini sadece "akp bunu etti hadi ona karşı sivri dilli bişiler yazalım" darlığına sıkıştırmaları ve sol nosyonun gerektirdiği vizyondan uzaklaşacak insanlarla dolmasından ötürü kan kaybına uğramış ve zaten küçük olan partinin birçok elemanı ayrılıp eşitlik ve demokrasi partisini kurmuştur. kalanlar ise işçi partisiyle cilveleşmek ve tkp ile birlikte diğer sol partilere saldırılarda bulunmakla meşgul hale gelmişlerdir.

homofobiyi her yerde teşhir et!!!
azıcık düşününce hatırladığım bir ödp gerçeği var ; türkiyede sol partilerde lgbtt hakları konusunda duyarlılık ilk onlarla başlamıştır. yiğidi öldür hakkını yeme demişler.
eşcinselliği brujuva hastalığı ve brujuva özentiliği olarak açıklayan akıl ve bilimden yoksun solcularımız var bizim. kronik muhalifliği solculuk ve devrimcilik olarak hala gözümüze gözümüze sokarlar bunlar efenim.tüm etnik gruplara,dini azınlıklara,savaş karşıtlarına,anarşistlere sahip çıkıp yaşasın ezilen sınıflar deyip, yaşama hakları bile çok görülen tüm hak ihlallerinin en büyük madur azınlığı eşcinsellere gelince tırt.kübadan *öğrenecekleri çok şey vardır bizim tatlı su solcularının.
tkp yaptığı son kongresinde (9- 10 haziran 2012) sonunda homofobiyi programına almış ve eşcinselliğin hastalık olarak nitelendirilmesine karşı çıktığını belirtmiş.
(bkz: aferin)

d555a
geçmisteki kati stalinist yada maoist ideolojik kaliplarla dünyayi algilamaya çalisan sol hareketlerde birakin lgbt haklarini, kadin sorunu konusunda bile inanilmaz sekter tavirlara rastlaniyor, kadinin kendi bedeni üzerinde söz söyleme özgürlügü, köylü kökenli maoist hareketler içinde feodal bir ahlak anlayisi çerçevesinde "namussuzluk", stalinistler tarafindan " burjuva ahlaksizligi" olarak görülüyordu.
ancak günümüzde, kimlik eksenli toplumsal hak taleplerinin artmasi, feminist, ekolojik, lgbt gruplarin daha fazla görünür olmasi, sol partilerin bu sekter tavirlarini yavasta olsa degistirmelerine yol açmaktadir.
toplumun özgürleşmesinin herkesi bireysel anlamda özgürleştireceğine olan inançlarından lgbt özel olarak ilgi alanlarına girmemektedir. bildiğim iki parti hakkında söyleyebileceğim türkiye komünist partisi'nin 2 yıldır bu anlamda lgbt alt komisyonu vardır. emek partisi iç tüzüğüne resmi olarak almasa da genelleme kapsamında yer verir.