uyumak

uyku tüm memelilerde, kuşlarda ve balıklarda gözlenen doğal dinlenme biçimidir. bu canlılar günlük işlevlerini gerçekleştirebilmek için uykuya ihtiyaç duyarlar. uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez. insanlarda yeterli uyku alınmaması unutkanlık, asabiyet, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. ayrıca gereğinden fazla uyku depresyon gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. uyku bozukluğu kimi insanlarda kronik hale gelip çok büyük sorunlara neden olabilmektedir. uyku insan ömrünün 1/3 ünü oluşturur. vücudun dinlenmesini ve beynin bir gün önce aldığı bilgiyi işlemesini sağlar.
huzurla olanı pek bir tatlı olur...
kısa sürelerle uyuyup uyanıyorsanız depresyonda olma ihtimaliniz yüksektir.
günlük 3-4 saat yapabildiğimdir. insanlar için büyük ihtiyaç. uykudan çalmamak gerekir. ben ediyorum sizler etmeyin.
öğle uykusunu alan kişinin gece yarısı, hatta sabaha karşı, kısacası şu an gerçekleştiremediği eylemdir.
hayattan fişi çekip şarj olma zamanıdır.
son zamanlarda başaramadığım olay, passifloramı dersin, doğal bitki çayları mı dersin etkisiz kaldı.
24 saatten fazla süredir yapamadığım şey. kendimi parçalamak üzereyim, uyuyamayınca çok sinirli oluyorum...
sıcak yaz gecelerinde başarmanın zor olduğu aktivite.
şuan yapmak istediğim bir olay olup baş ağrısından dolayı başaramadığım eylemdir.
uyumak beyni resetler. sinir bozunklugunu alır. eğer uyuyamıyorsanız uyku ilacını alıp yatmanız çok huzurlu bir uykuya yatmanıza olanak sağlayacaktır. sabah rahat uyanmak için (işe gidiyorsanız) 11 gibi almanız daha doğru olur. (dr degilim sadece öneri)
uyku bir çeşit intahardır.

pierrot.
önümüzdeki birkaç ay uyusam mesela? mesela *
dünyada yapmaktan en çok zevk aldığım aktivite.
beynimizin yanmamasını sağlayan olay. değerini bilmek gerek
nefes almak gibi bir değeri var sanırım
sabah 5.5 da çıktığım evden bütün gün beni ayakta tutan akşam olsunda yatayım hayalleri kurdurtan hayatta ki az güzel şeylerden biri
birçok aksine vakit kaybı olarak gördüğüm eylem
ölümün kardeşidir.

bilgenin birine sormuşlar, "ölüm nedir?" bilge demiş ki, "uyumak" demişler ki, "ölümden korkuyor musun?" bilge "hayır" demiş. yine sormuşlar, "neden?" bilge demiş ki, "sen uyumaktan korkar mısın?"

bu arada üstteki hikayeyi ben uydurdum. nasıl ama. demek ki o hikayedeki bilge benmişim(ama bu benim hem de soran kişi olduğum gerçeğini de değiştirmez). hasılı kelam, uyumak güzeldir. hayatın stresinden, problemlerinden kurtulma anıdır uyumak. arkadaşlar hiç "keşke ölene kadar uyusam" diye düşündünüz mü? ben düşündüm. düşünenler çoktur. ölüm size bu fırsatı sunar işte. ölüm, yaptıklarınızın, sizin, ailenizin ebediyen yok oluşu değildir. ölüm, yaptıklarınızın sonucunda size verilen bir ödüldür. uyku, uyumak sizi ölüme hazırlar. uyku olmasaydı ben bunu anlayamazdım, size de anlatamazdım.
inanılmaz altyapılı, kurgusu güzelse tadından yenmez..