yanlış kişiye aşık olmak

her platonik aşkın vardığı sonuçtur. aradan uzun zaman geçen aşklar ki aşkın ilk 6 ay ve en uç noktada 2 yıl sürdüğünü farz edersek ve bu zaman dilimi sonrası yanlış kişi derseniz çarpılırsınız ki çarpılın bence de. zevke ulaşıp sonrasında yanlış kişi demek nankörlüktür, tek yanlış kişi sizsinizdir.
bir insanın kendisine yapabileceği en kötü şeydir.
marilyn: do you know i've been married three times already? how did that happen? (biliyormusun, şimdiden üç defa evlendim. bu nasıl gerçekleşti?)
colin: you were just looking for the right man. (sen sadece doğru adamı arıyordun)
marilyn: they always look right at the start (başlangıçta hepsi doğru görünür)

(bkz: marilyn monroe)
(bkz: my week with marilyn)
bir ölüye aşık olmaktan daha iyi bir şeydir. mutlu bile olunabilir.
en basiti aşık olduğun kişi sana aşık değilse gerçekleşen durum. mesafe, aradaki üçüncü kişi, dünyanın en zıt kişileri olmanız durumlarında da aşık olduğunuz kişi yanlış kişi olabilir.
bir ilişkide bir yanlış insan en azından bir aşk eder.
ama bir ilişkide iki yanlış insan, iki yalnızlık eder.
aşkın yanlışı olmaz her aşk doğrudur.götürüleri getirilerinden daha fazlaysa kalp kırıklığı vardır aksi durumun da mutluluk.
aşk bir seçim işi değildir kriterlerinizi al aşağı eden birine bile gönül meyleder.
aşkın ömrü vardır doğar büyür ölür.bir taraf yaşatmaya çalışıyorsa başarısız olur karşıdakini yanlış olarak değerlendirir.
seven sırf sevdiği için doğru,sevilen sevmediği için yanlış olarak adl edilemez.
kalbin ota değilde boka konma eğiliminden dolayı oluşan saçma ve hayat dersi verecek bir hadise...
acı çekeceğini bile bile, kavuşma umudun olmayan birine abayı yakmak. örn. evli erkekler (ne kadar sizi sevdikklerini söyleseler de hiçbir evli erkek sizin için yuvasını bozmaz, hep ikinci planda kalmaya ve acı çekmeye mahkumsunuzdur), ünlü yıldızlar (zaman zaman örnekleri çıkmıyor değil, ama genelde bu insanlar ulaşılamazdır, egoisttir ve siz acı çektiğinizle kalırsınız), heterolar (zaten şansınız yok gibidir, hele bir de homofobiklerse)
her baba yiğidin harcı olmayan durum.
hetero, evli ya da sevgilisi olan birine aşık olma durumunda nispeten daha az yıkıcı olabilen, ancak neden bahsettiği ve kendisinin ne olduğuna dair haniyse kendi hakkında hiçbir fikri olmayan birine aşık olma durumunda psikolojik taarruza dönüşen duygu hali.

başlangıçta istenilen kişinin ne denli aranılan kriterleri uygun olup olmadığı önemsiz olsa da, duygular netleştiğinde aklın bir tarafında mantığa yatmayan şeyler bekletilir aslında. doğru kişi olmadığına dair şüphelerin oluşması sonrasında her şey oluruna bırakılır ve yanlış kişi davranışlarıyla asla yanıltmaz. kısaca kendileri yanlış olma durumunun bizzat en yalın delilidir aslında.
gönlünü kaptırdığın an bittiği andır kişinin dünyanın en kötü en adi insanı olsa bile sana melek gözükür geçer geçer....
gerçekten aşık olunduysa yanlış kişi değildir, yapılan yanlışlıklar vardır.
elde olmayan veya engellenemeyen hatalar ailesinden gibi görünse de, aslında güçlü bir irade ve kararlılıkla "önleyici eylem" uygulamak mümkündür.
aşısı yoktur. önleyici eylem başarısız olmuşsa, telafisi/düzeltilmesi çoook zor veya imkansızdır! nekahat dönemindeki depresyon için terapik veya tabletli tedaviye başlanması önerilir...
''sahip olamayacağın birini sevme hissinden daha fazla acıtan/üzen bir şey yoktur.''
üstelik bu kişi evliyse elinizden sadece göz göre göre onun sizin ellerinizden akıp gittiğine şahit olursunuz.sizin içiniz her saat her dakika her saniye yanar,imkansızla karşı karşıyasınızdır fakat elinizden hiçbir şey gelmez ve yaptığınız tek şey fonda güzel bir müzik eşliğinde aklınızda daima onu tutmak olur.aslında sizi parçalayan şey bu davranıştır ama deliler gibi aşık olduğunuz adamı bir kenara sıyırıp atamazsınız.hele ki bir evliliği bitirmek istemiyorsanız zamanla siz de bitebilirsiniz(ruhen).
sen seni umursuyor sanirsin ama aslinda o her bulduguna yavsiyordur.hatta yavsaklik belirtileri gosterdiginde neden boyle yapti/dedi anlam veremezsiniz.arkadaslariniza anlattiginizda arkadaslariniz size ne kadar orneklerle kanitlarla kotu biri olduguna dair dil dokse de siz hala anlam verememeye devam edersiniz. ta ki icinize oturacak cok kotu bi sey yasayana kadar perde ancak oyle kalkiyor yani en azindan bende boyle oluyor.
hangimiz doğru kişiye aşık olduk ki?
...
vefa gösterdim bir adama
ancak ayağının tersiyle vurdu o aşkıma ve umutlarıma
verdiğim her şey helal olsun ona
ancak karşılıksız verdiğim gönlüm müstesna
sessiz bakışlarımda yine
söylenmemiş hikayelerim var
giyinip kuşandığımda yine
gizli fitnelerim var
ona verdiğim şeyden dolayı üzüntülü değilim
hasretli, üzüntülü ve matemli değilim
yeri dolmayan o gönülden başka
yemin olsun allah’a yoktur eksiğim
(bkz:füruğ ferruhzad)
  • /
  • 4