11 kasım 2015 silvan operasyonu

sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallede yapılan operasyon sırasında 1 teğmen şehit oldu, 1 asker yaralandı.
kazılan hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için 3 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağında 9'uncu güne girilirken, bugün sabah saatlerinde helikopter ve tankların da kullanıldığı geniş çaplı operasyon başlatıldı.
silvan'da bulunan hdp diyarbakır milletvekili feleknas uca, dün sokağa çıkma yasağının bulunduğu bölgeye 3 hdp milletvekilinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin canlı kalkan olarak girdiğini ve o bölgede yaşayan herkesin hayatından endişe ettiklerini söyledi.
sosyal medyada gördüğüm kadarıyla bir çok yaralının yanı sıra 6 sivil de hayatını kaybetmiş. müdahale ve operasyonlar devam ediyor.
ölümleri, savaşları, hırsı o kadar sıradanlaştırdılar ki şimdi de silvan mı dedirten olay. kimse haklı değil, benim nazarımda insan öldürmeyi kimse bir sebebe dayandırarak meşrulaştıramaz. çocuklar ölüyor, ölmeyenlerinde çocukluğu ölüyor. çocuklar sokaklarda oynamak, şarkı söylemek, koşmak ve daha nice güzellikler için var terörist ilan edilip öldürülmek için değil. tesadüfen doğup geldiğimiz bu topraklarda kardeşçe yaşamak varken ve daha 5 dakika sonrasında bile hiçbirimizin yaşama garantisi yokken, ideololojileriniz batsın
silvan denildiğinde aklıma hep yobazlık ve hizbullah geliyor.üç sene bir fiil hafta sonlarımı geçirdiğim ilçe.kapri giydiğim için gözleriyle beni recm eden insanların memleketi.hizbullahın doğum yeri.pkk ve hizbullahın cirit attığı bir yer burası.halkı politik,devlet sert.
son yaşanan olaylara gelirsek.ilçe iki aya yakındır abluka altında.devlet top,tüfek,asker ve polisiyle resmen yıkıyor kenti.ama son bir haftadır gündeme düşebildi.hdp'nin çıtı çıkmadı iki aydır.insanlar ekmek dahi alamıyor şu anda.elektrik yok su yok internet hiç yok.pkk militanları şehrin sokaklarına hendek kazıp günlük hayatı durdurmuş durumda.polis ve asker ise top mermileriyle saldırıyor.son resimlere bakıp üzülüyorum.güzelim memleket ne halde.bölgeden resimler orası türkiye değil suriye dedirtiyor insana.peki ne oluyor orda.
orada olan pkk ve devletin sidik yarışı.30 yıldır süren savaşın sertleşmiş hali.keskin nişancı pkkler,tanklar,delik deşik duvarlar.
olan halka oluyor tabi.10 bin kişi göç etmek zorunda kalmış.sosyal medyada devlet ve polisi destekleyenler ve pkk sempatizanları savaş halinde ama onlar koca götelerini parmaklayıp oturdukları yerden steril evlerinde rahat rahat duyar kasıyor yada devletçilik oynuyor.ne diyelim allah kürtlere ve türklere akıl versin versin ki bok yoluna ölüp durmasınlar.