20 kasım nefret suçu mağduru trans bireyleri anma günü

20 kasım 1998’de abd'li trans rita hester'in san francisco'daki evinde kimliği belirsiz kişilerce bıçaklanarak öldürülmesinin ardından dünyanın birçok bölgesinde düzenlenen 20 kasım hayatını kaybeden transseksüelleri anma günü, 2010 yılında etkinlikler bir haftaya yayılarak adı nefret suçları mağduru trans bireyleri anma haftası olarak değiştirilmiştir.

1998 yılında, abd’nin san fransisco eyaletinde bir trans kadın, rita hester, evinde bıçaklanmış bir şekilde bulundu.

rita hester’ın ardından “ölümümüzü hatırlamak” adıyla başlatılan mumlu nöbet tutma eylemi sonrasında transfobik nefret ve önyargıdan dolayı şiddet gören ve öldürülen trans bireylerin onuruna ve trans görünürlüğünün arttırılması amacıyla 20 kasım haftasının anma haftası olması için dünyanın dört bir tarafına çağrılar yapılmaya başlandı.

türkiye’de de son birkaç yıldır lgbt örgütleri tarafından 20 kasım haftası çeşitli etkinliklerle anılıyor. türkiye’de her yıl onlarca trans nefret cinayetine kurban gidiyor, gündelik yaşamda da sürekli olarak nefret suçlarına ve söylemlerine maruz kalıyor. 2011 yılının kasım ayı itibariyle –bilindiği kadarıyla- 9 trans kadın, 2010 yılında da 15 trans kadın nefret cinayetlerine kurban gitmiştir.

hiçbir anayasal koruma ve siyasi temsiliyet olmadığı için trans bireylere yönelik suçlar sürekli olarak artmakta, son dönemde git gide yükselen muhafazakar ve milliyetçi akımlar nedeniyle trans bireylerin hayatı git gide cehenneme dönüyor. cinsiyet geçişi operasyonlarında dayatılan zorluklar, gündelik yaşam içerisinde karşılaşılan zorlaştırmalar yüzünden translar için hayat günden güne içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

ıstanbul lgbtt dayanışma derneği
türkiye, trans bireylere yönelen şiddet ve cinayet sarmalının en çok hissedildiği ülkelerden biri olmaya devam ediyor. bu cinayetlere “dur!” demek, yasa yapıcılar ile hükümet yetkililerinin dikkatini trans bireyleri hedef alan nefret suçları ve nefret cinayetlerine çekmek, kamuoyunu da konuya duyarlı olmaya çağırmak amacıyla 20 kasım 2012 salı günü saat 18.00’de taksim meydanı'ndayız.

etkinlik linki
http://www.facebook.com/events/442622792...
trans cinayetlerini izleyen bir projenin raporlayabildiği kadarıyla ocak 2008 ile kasım 2012 arasında dünya çapından 56 ülkede 1083 trans birey öldürülmüştür. sırf yanlış bedende doğduklarını hissedip, ait oldukları bedene büründükleri, sırf içinde yaşadığımız toplumsal cinsiyet kimliği hapishanesinin kurallarına uymadıkları, sırf kendileri olmayı seçtikleri için. trans bireylerin cinayetlerinden bu sistemin bir parçası olarak herkes sorumludur.

(bkz:http://www.transrespect-transphobia.org/en_us/home.htm )
(bkz:http://www.transgenderdor.org/ )
an itibariyle imc tv de yayınlanan mor bülten de, india arie'nin beautiful şarkısı eşliğinde hazırlanmış ve nefret cinayetine kurban gitmiş farklı ülkelerden trans bireylerin fotoğraflarının kullanıldığı etkileyici bir klip oynuyor.

edit: sağolsun dark bear videosunu koymuş yukarıya. yeni farkettim)
2014 nefret suçu mağduru trans* bireyleri anma günü

15 kasım 18:00 trans*evi - fotoğraf sergisi - karşı sanat: gazeteci erol dernek sk. no:11 beyoğlu istanbul
20 kasım 19:00 anma programı - basın açıklaması - galatasaray: galatasaray lisesi önü, istiklal cd. beyoğlu istanbul
20 kasım 19.30 trans*fashion - dayanışma defilesi - on istanbul: atatürk oto sanayi sitesi g:52 sk. no:12/1 maslak istanbul
21 kasım 19:00 trans x istanbul - film gösterimi - şişli kent kültür merkezi: halaskargazi cd. no:168 şişli istanbul
26 kasım 14:30 trans*protesto - tbmm'ye yürüyüş - türkiye büyük millet meclisi: dikmen kapısı bakanlıklar ankara
10 aralık 18:30 trans x istanbul - akademik gala - sabancı üniversitesi: tuzla kampüsü, orta mh. üniversite cd. no:27 tuzla, istanbul
yavruşum buse kılıçkaya bu yılki etkinliklerde tbmm'nde mahmut tanal ile beraber basın açıklaması yapmıştır.

https://www.facebook.com/video.php?v=1539674396273374
16, 17, 19, 20 ve 21 kasım 2015 tarihlerinde ankara’da gerçekleşecek olan anmalarla ilgili etkinlik bilgisi için;

http://www.pembehayat.org/haberler.php?id=909
bugün istanbul'da bir buluşma var. ayrıntıları da şöyle;

"transfobi karşıtları olarak yıllardır 20 kasım’da bir araya geliyor ve nefret cinayetlerine karşı ses çıkarıyoruz!

ohal koşullarında tamamen görünmez kılınan trans hakları için, yakılarak katledilen hande kader’in ölüm yolculuğuna adım attığı noktada mumlarımızla oturuyor, şahsında katledilen tüm transları anıyoruz!

hande kader isyanımızdır!

tarih:20 kasım pazartesi (bugün)
saat: 20.00
yer: fransız lape hastanesi karşısı


iletişim için;
kıvılcım arat: 05414219261"