30 ağustos zafer bayramı

türkiye ulusunun özgürlüğe giden yolda attığı adımların ilki olan büyük taarruzun son bulduğu tarihtir. bu kazanılan ilk muharebe ve daha sonra kazanılan bütün muhabereler bir amaca hizmet etmiştir. bu amaç özgürlüğe, kendi hür irademiz ile yaşamak için kendi değerlerimizi koruyan ve bizleri daha ilerilere taşıyacak olan bir yönetim biçimine kavuşmak için mustafa kemal atatürk önderliğinde verilmiştir. bu amaç zaferin kendisini getirmiş ve her alanda yapılan reformlar ile günümüz türkiye cumhuriyetinin temellerinin atılmasını sağlamıştır. bütün kazanılan muharebelerin ve kazanılan özgürlüğün sembolik olarak tarihlendirildiği bir gündür. anlamı biz türk cumhuriyeti vatandaşları için çok büyüktür. bu nedenle değerli ulusal bir bayramdır. resmi olarak bayram ilan edilmesi savaştan yıllar sonra 1935 yılında kabul olmuştur.
ankaradaki gosterılere turk yıldızlarından sonra solo turk damgasını vurdu
yarin sabah bayragimla beraber torene gidip kutlayacagim bayram.
zafer, “zafer benimdir” diyebilenindir. başarı ise, “başaracağım” diye başlayarak sonunda “başardım” diyebilenindir. m. kemal atatürk

kutlu olsun
bu sene 92. yıldönümünü kutladığımız bayramımız.
anlamı ve önemi kritik tüm milli bayramlarımız gibi heyecanı ve birleştiriciliği bol olsun. gelecekteki yıkımları ve savaşları yaşayacak olan yeni nesillerin hafızalarında yeri olsun...tüm türkiye'ye kutlu olsun...
tam 93. yıldönümünü karşıladığımız şu günlerde, cumhuriyet nesillerinin hali korkunçtur.
padişahlık ve padişahlık taraftarları hortlamış ve güçlenmiş, islamcı hükümranlık klasik cumhuriyete son vermiş ve emperyalistlere karşı verilmiş milli mücadelenin birleştiriciliği bile ortadan kaldırılmış...
ama hepsinin ve herşeyin inadına hatırlamak ve kutlamak bile bir kıvanç kaynağı!
binlerce genci, erkeği kadını ve hatta çocuğu savaş meydanlarında kaybetmiş bir ülke için acı bir gururla hatırlanan zaferdir.
20. yüzyılda zafer, düşmanı yurttan kovup çağdaş bir ülke kurabilmekti. 21. yüzyılda zafer; kurulan çağdaş ülkeyi yaşanmaz hale getiren, siyasi hırsları yüzünden gençleri, vatandaşı, askeri, polisi ölüme sürükleyen, ( şehitlik makamı safsatalarıyla insanları avutup kendi çocuklarını askerden kaçırarak tabii!) tabut başında nutuklar atıp oy isteyen, müslüman kardeşler ve türevleri siyasi mekanizmaları demokratik yollarla alaşağı etmektir. zor da olsa geç de olsa halkımız uyanıyor. daha güzel bayramlar bizleri bekliyor. bu özel günde başta büyük atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi, kahraman halkımızı minnetle anıyorum. bayramımız kutlu olsun.
"halk daha yeni bir travma atlatmışken tören yapmanın uygun olmaması" sebebiyle bu sene de kutlanmayacak bayramımız.ama ve lakin, insanlar hala gece yarılarına kadar demokrasi nöbetlerinde gayet coşkuyla o la la ölürem türkiyem takılıyorken aynı insanlar neden ölüp bittikleri ülkenin zafer bayramını kutlayamasın ki, olmamış bahaneyi beğenmedim. ay neyse finlandiyalıyım ben zaten, ben kutlarım tek başıma.
kutlamaların yasaklandığı, türkiye'nin özgürlüğünü belirten bayramımız. oysaki daha düne kadar demokrasi bayramı kutlanıyordu meydanlarda. bu karanlık günler de bir gün tarih olacak. özgürlüğümüzün en önemli günü 30 ağustos zafer bayramımız kutlu olsun. bu ülkenin özgürlüğü için hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.