adam gibi adam

en gıcık olduğum tanımlamalardan biridir
budur... http://www.hergunkarikatur.com/yigit-ozguradam-gibi-adam.html
homofobi bu cümlemsi yapının her yerinde. tam da bu nedenden ötürü tiksiniyorum bu söz öbeğinden.
nefret edilesi bir söz öbeği.
adam dediğiniz nedir? ya da adam olmanın kriterini kim belirliyor?
erkekliğini tanımlama gereği duyan kompleksli erkek sözü.

(bkz: erkek)
benzetilen şeyin yine kendisi olması, hakkında konuşmanın ne kadar gereksiz olduğunu belirtir nitelikte.
adamı adam yapmak birbirine değer veren en az iki kişi olmadıkça mümkün olmayacak zor olandır. tahammül etmek, ekmek , biçmek sonrasında da meyvalarını afiyetle yemeyi gerekitirir. ama zamanımızda armudun sapı üzümün çöpü demek her zamankinden daha moda. bu da modayı yakından takip etmenin getirilerindendir malesef. değer kattıkça değer kazanırsın. hiç bir şansın yok diyorsan eğer; manevi kıymetler borsasından inip çıkmak yerine şahsi kıymetini arttırmayı seçersin.
bu adamlık meselesi sanki cinsiyeti tanimlar gibi görünsede özünde insan olmak ya da olmamakta yatiyor işte bütün mesele..
esquire dergisinin radyo reklamlarında kullandığı sloganın girişi.
adam gibi adam sergide entel, koltukta tembeldir demişler.

(bkz: sergide entel, koltukta tembel, yatakta dantel)
erkekliğin kitabını yazmıştı ya birileri bir zamanlar, alişan mıydı ona benzer birileri mi. tabi hayal böyle şeyler. yok öyle şeyler * . erkek olmak, adam olmak, kadın olmak ve bunun gibi bir çok durumun belli bir hesabı yok. herkes kendine göre adamdır erkektir. elbette genel görüşler olabilir. mesela yalan söylememek, herkese farklı konuşmamak, insanların arkasından konuşmamak, adil olmak gibi. bunlar insan olmanın ve yaşamanın kuralları. tekrar terazimize koyalım, yani adam olmak erkek olmak gibi laflar hikaye. adam gibi adam ise tamamen şarkı sözü gibi geliyor bana. adam olmanın cinsiyeti yok gibi. erkek gibi kadın denilir ya mesela. belkide sağlam ve dürüst olmak olarak ifade edilebilinir.
bu cümleyi düzgün insan olarak algılamıştır her zaman benim beynim. düzgün insandır, içi dışı bir olandır, özverili olandır, sevebilme kabiliyeti olandır, önemseyendir, sorumluluklarını bilendir... bu liste böylece uzar gider...
benzetme edatının gereksiz olduğu tasvir cümlesi.
gibi? hımmm güzel. devam devam
ayı sözlük birinci yazarlar zirvesi sonrası görüşen, tanışan yazarların birbirini tanımlarken sıkça kulllandıkları bu ifade gözden kaçmıyor. kızmayın ama bu bana biraz garip geldi
nefret edilesi bir söz

adam olmanın kriterini kim belirliyor?
adam gibi adam olmak yerine, direkt adam olsana dediğim tür. olmalı evet.
kendisini bulamadığımız için gibisine razı olduğumuz varlık.
dinleyince aklıma diablo geliyor. lara'nın söylediğini. neden bilmiyorum. büyük ihtimalle şundan: bu şarkı 2005'te çıkmıştı ve ben de 2005 yılında mutlu bir şekilde, esintili bir yaz gününde diablo oynuyordum. oradan aklımda kalmış.
  • /
  • 2