american horror story hotel

amerikan korku dizi serisi olan ahs'nin 5. sezonu. başrolde jessica lange yerine lady gaga olacakmış. asla bir jessica lange tadı vermeyeceğini hepimiz biliyoruz. coven ve freak show çok eleştirilmişti temel sebebinin asylum ile ahsnin klostrofobik bir hava yaratmasına bağlıyorum hotel konsepti gayet yerinde olmuş, karanlık bir sezon olacak gibi dram da var sanki. asylum sevenler muhtemelen sevecek diye düşünüyorum 7 ekim'de yayınlanacak ilk bölüm bekliyoruz.
her şeye rağmen heyecanla beklediğim sezon.
mükemmel bir şekilde başlamış olan 5. sezondur.

ben ki gerçekten fazla sevmezdim ahs serisini ama bu... bu bambaşka bir şey olmuş!

lady gaga, matt bomer, kathy bates hepsi 10 nömre 5 yıldız...

ama.. jessica lange! where are you? we miss you so much!

jessica lange'de girse tadından yinmez yeminle.

bu arada dün ki bölümde epey açık sahne vardı. buyrun haber : http://gzone.com.tr/american-horror-stor...
5. sezonun hikayesi pek heyecan vermiyor. yani ne şekilde işlerler bilmiyorum, önceki sezonların ve lady gaga'nın hatrına izlemeye devam edeceğim. bi de o erkek vampir nasıl seksi bir şey of.
önceki sezonların aksine ilk kez gerildiğimi hissettim yayınlanan son bölümünde. senaryoya, kamera açılarına, sese daha önce bu kadar özendiklerini görmemiştim, sanat yönetmeninin eline sağlık. hikayenin pek heyecanlandırmadığını söylemiştim ama yanılıyor olabilirim.

5x02 yayınlanmıştır.

--- spoiler ---
james march fazlasıyla renk kattı. evan petters'ın oynadığı tüm karakterleri sevmiştim ama bu rolde biraz zayıf kalıyor. o suratla bu kadar iyi yazılmış bir psikopatın ağırlığı altında eziliyor gibi, gençlik detayı sırf bunun için eklendi bence. lady gaga. konuşmasıyla, bakışıyla, duruşuyla ciddi anlamda iyi bir oyuncu. sadece popüler kültür imajı için kadroya dahil edildiğini düşünüyordum ama bundan fazlası olduğu kesin. vampir hikayesi çok bayık, klasik vampir hikayeleri gibi vampir olan şahsın acayip dramatik hayatına girmezler umarım. bi de şu liz taylor var, otelin barmeni, oynayan adam geçen sezondaki stanleymiş, ben daha yeni fark ettim, kontrol etmesem farkına da varmazdım, acayip iyi oynuyor. gram sırıtma yok. ha ayrıca bu adama neden hep ibne rolü veriyorlar aq? ayrıca erkek vampire hastaydım, şimdi bir tane daha geldi. yeme de yanında yat resmen.
--- spoiler ---


ciddi şekilde son zamanlarda geceleri sardığım bir dizi özellikle diğer sezonlara göre ahs hotel serisi tam bir lgbt insiyatifi gibi lady gaga, sarah paulson, cheyenne jackson, matt bower gibi biseksuel lezbiyen gay başarılı ve olağanüstü başarılı oyuncuları barındırır. özellikle lady gaga aldığı tiyatral eğitimin hakkını dahilinde vermiştir. sarah paulson'a ise aşığım başka birşey demeye gerek yok. inşallah bir 5 sene sürer.
görsel anlamda ciddi fark atan bir hikaye. lady gaga'nın çılgın partneri ile yatağı kana buladığı sahne daha doğrusu kan gölü sahnesi unutulacak gibi değildi.

ayrıca biseksüellik, gay ilişki, grup seks ve transseksüellik gibi konulara ard arda yer vermesi de dikkat çekici. sanırım türkiye'de 100 sene sonra falan bu tür işler yapılır belki. belki. evet.
8.bölüm ile on emir katilini açıkladılar, ha şaşırttı mı hayır. ayrıca ryan murphy'nin dediğine göre katile ilişkin önümüzde 2 bölüm daha olacakmış ve the countess'in holden'ı almasının özel bir sebebi varmış.
5x11 yayınlanmış. valla artık bitsin, aşırı sıktı.
5x12'yi dün izledim ve fena bir final bölümü sayılmazdı. ha genel olarak garip bir sezondu ama finaldeki olaylar kısmen affettirdi kendilerini bana.
sonunda geçen hafta yavan bir finalle sezonu tamamlayan, beklenenlerin çoğunun elde kaldığı yapım. ryan murphy doymamış olacak ki 6.sezon müjdesini vermişti bir panelde yanlış hatırlamıyorsam.


--- spoiler ---

bütün sezon gerçekten hep arkada duran, üzerine düşülmeyen queen liz'in hakkının sonunda verilmesi de epey tatmin etti. yoksa onun dışında herkesin mutlu mesut, el ele tutuşup kutu kutu pense oynayacağı falan bir şeyler izledik-ki horror bunun neresinde...hele de bütün bir yaz "size gaga'yı vaad ediyorum!", "bu sezon çok başka olacak" derken pek de öyle olmadı. kostümler fena değildi hakkını yemeyeyim ama aynı hikaye içerisinde 56365265 tane hikaye anlatıp son bölümde tamamen teletubbylere bağlayınca haliyle bi dumur olmamak elde değil. ve son olarak,

"your boy has a jawline for days!"

--- spoiler ---
2 ve 3. sezonun başarısından sonra * 4. sezonda bozutan, 5. sezonla da önümüze sade ve sadece lady gaga sunan bir şey haline gelmiştir. her zamanki gibi jenerikleri olduğundan fazla sayko, delice ve harikadır. ama dizide asla bulamazsınız bunları, özellikle bu sezon. sonlarda çılgınlık, ters köşe yaptırcak şeyler beklersiniz; geçmiş sezonlardaki gibi, ama olmaz, olmadı. o kadar şey söyledi yapımcı, çok farklı olucak, daha karanlık olucak gibisinden, hani? bir yanda lady gaganın "yaaaass mamaa come thru!" görüntüsü, diğer yanda birkaç gey sevişmesi seksi, işte aralarda meh detircek vampir hikayesi; belki biraz, başlarda oldukça sıkıcı olan, ama biraz, ilgi çekici olan cinayet kurgusu falan... yetmedi bence, bana.

he bir de, jessica lange yok, 989356545 tane lady gaga olsa neye yarar o olmadıkça.

--- spoiler ---

keşke o matkaplı seks yaratığının olayı da çözülseydi, ben mi kaçırdım, üstünde mi durulmadı, anlamadım yani. bilen biri mesajlasın.

--- spoiler ---
oldukça kötü american horror story sezonu, sanırsam ahs bunun da altına düşemez. sürekli olarak coven ve freakshow sezonunu kötüleyenler bu sezona ne diyecek bilmiyorum. asla bir coven olamaz asylum ve murder house hiç olamaz. keşke coven gibi cadı teması üzerinden dönseydi. hotelin klostrofobik yapısı asylum ile aynı etkiyi yapmadı.