ballı lokma tatlısı

mayalı hamurdan yapılan ceviz büyüklüğünü geçmeyen ölçülerde bir hamur tatlısıdır. hamurlar top top kızartılıp üzerine şerbet, bal dökülerek servis edilir çıtır nefasetinde güzel bir tatlıdır. evde de yapabilirsiniz internette tarifi bulunabilir.
birde böye göze hoş gelen görünce uff dedirten erkek, kadın için telaffuz edilir.
cümle içinde kullanımı örnek:

- "uff ayuya bak lan ballı lokma tatlısı"
- "uff kıza bak ballı lokma tatlısı" gibi.

yeme içme zevki olanlara anlam ifade eden bir iltifatttır. yoksa kuş gibi yemek didikleyenler bu durumda bön bön bakarlar.
yonce evcimikin abone adlı parçasında geçen tamlama. hayran olunan kişiye abone olma gibi bir özeti olan parçada, ballı lokma tatlısı diyerek kişinin çekiciliğini duyusal tasvir yoluyla anlatma çabası içerisine girmiştir.*
hmmmm hani olsada fena olmaz diyelim ama limonlu tatlilar ve kremali tatlilari tek gecerim, eger bu tur tatlilari seven kisilere bir yer oneririm. fatih itfayiyesi
in tam karsi tarafinda eger halen orda duruyorsa eger? kucuk bir tatlici vardir oradan tatmanizi israrla oneririm. saygilar ve afiyet olsun diyelim.
yonca evcimikin aşkı yemekle ifade etme türünün ilk örneği, ilk albümünde ballı lokma tatlısı denilen sevgiliden 3. albümünde kendisini bandıra bandıra yemesi talep edilmiştir.