beyrut

ezginin günlüğünün en sevdiğim şarkılarından biri


bu yol bir şehre giderdi
güneşin tutuştuğu denize batmış güle
mavi ıslak gecelerde ne sevgiler açardı
dünya menekşe bahçesinde alev alev
ey şehir sen yoksun

uyudun uyandın büyü bozuldu
bir kapı kapandı geçmişe
toprak yok artık su yok
sevinç telaş yok
ey şehir sen yoksun

bu kıyıda bir ağaç yeşerdi
sedefin toprağında diz çöktü maya
bir masal vardı bu şehre dair
sütü bal koyuluğunda gözleri kara
ey şehir sen yoksun


lübnanın tecavüze uğramış başkenti
70'li yıllara kadar (tam olarak 1974'e kadar) "doğunun parisi" olarak anılıyor.
1974 yılında patlak veren iç savaş sonrası sırtı bir daha doğrulamayan yaralı bir kuş aslında beyrut.
aklıma düştükçe hüzünlendiren ve kulaklarıma ve ayaklarıma fairuz şarkıları fısıldayan güzel şehir.
lübnan iç savaşına kadar doğu akdenizin en büyük kültürel, ekonomik hinterlandıydı. iç savaşla birlikte bu özelliğini tel avive kaptırmış görünüyor. yinede ortadoğuyu gezmek gibi durumum olursa liste balında yer alacak şehir.
daha sakin bir zaman diliminde kesinlikle gezilip görülesi ortadoğu şehirlerinden biri. şehirde levanten fransız ve italyanlarından tutun da maruni hristiyanlara, katolik ve ortodoks ermenilere kadar her çeşit halk vardır ve bu sayede sapıkça bir kültürel karışım bünyesinde gelişmiştir. iç savaş patlak vermeseydi şu an dünyanın sayılı şehirlerinden biri olabilirdi rahatlıkla.
bazı şehirler ötekilerden farklıdır bildiğin, hani sokaklarının ruhu vardır. onlardan biri. aşık olunan hüzünlü bir şehir, ne kadar aşmış gece hayatı barındırsa da. sinmiş o melankoli sokaklara.
beirut grubunun başlığını yazmaya çalışırken kelimeyi okudu şekilde yazdığını fark etmemiş olabilecek yazara ait başlıktır .*
merkezdeki ihtişam göz kamaştırsa da zara, h&m gibi birkaç mağaza dışında içeri girip fiyat sormaya, bir şeyler denemeye korkutan şehir. trafik kuralı yok, dikkat etmezseniz her an lüks bir otomobilin* altında kalabilirsiniz. taksimetre denilen kavram yok, sıkı pazarlık yapmak gerekiyor. jeita mağarası şaşırtıcı güzelliğiyle tarihsel bir yolculuğa davet ediyor. türk olduğunuzu öğrenince ardoganla ilgili soru sormayı seviyorlar. *
ankara, bir beyrut artık!
her an heryerinde herşey patlayabilir!

(bkz: hamdolsun)
muahhhh gitmiş görmüş, bolca macera yaşamış, bunları da uzun uzun yazmış.

https://homojendergi.com/gezi-beyrut/
sık sık elektrik kesintisi yaşanan gece göz gözü görmeyen pahalı şehir. ekonomik kriz acayip vurmuş inanılır gibi değil. her şey dolarla. romantik beyrut geceleri yaşamak için gidenleri şu günlerde zifiri karanlık ve gece hayatına düşkünse kabarık hesaplar bekliyor.
iç savaştan ve patlamadan sonra her ne kadar kötü ve zor zamanlar yaşasa da bu şehir gidip görmek istiyorum. ortadoğu içinde kanımın ısındığı tek şehir diyebilirim. erkekleri de çekici geliyor. gidip 2-3 gün eğlenip dönmek isterim.