büyük istanbul depremi

kalp gözü açık yazarlar tarafından ön görüde bulunulan, gerçekleşmesi halinde sadece istanbul'un değil büyük sanayi merkezleri olan izmit,bursa ve sakarya'nın da ciddi bir şekilde etkileneceği deprem..
istanbul'u gereksiz kalabalığından temizleyeceğine inandığım, ülkenin nüfus dağılımını dengeleyecek, tarihi dokuya zarar verip yeni otel bölgelerinin önünü açacak hadise.
kendimi bildim bileli olacağı söylenen ancak bir türlü olmayan deprem. büyük ihtimalle hiçbir zaman olmayacaktır. bu söylentiyi çıkarmanın pek çok amacı vardır. benim aklıma gelen ilk iki tanesi şunlar;

1 - yoğun göç alan istanbul'un artık göç almamasını sağlamak. insanları korkutmak. deprem olacak olm gelmeyin, demek.

2 - yeniden şehirleşme, eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması amaçlanarak yeni rant kapıları açmak. tabii istanbul'da bina yapılacak bir yer bile kalmadı. ormanları ve eski binaları talan etmek dışında bu şehirden nasıl rant elde edebilirler?

gönder allahım gönder.ahır gibi evlere milyar fiyat çeken ev sahiplerinin mülklerini yere batır.bok varmış gibi istanbula gelenlerin sayısını azalt,köle gibi çalışıp it gibi yaşamanın sebebi zenginlerin kölelerini sayısını düşür.kurdun kuşu yaşam alanı ormanları ağaçları yok edenlerin rant kağılarını kapat.binlerce yıllık tarihi mirasın anasını sikenlerin gününü göster.
fark etmez arada bende geberebilirim kalanlar insan gibi yaşar en azından. iş çıkışı metrobüsler de kesilmeye giden koyun gibi yolculuk yapmazlar,yollarda geniş geniş yürürler,insan gibi evlerde insan gibi yaşarlar.
gece gece rastgele düşen başlık ama merak etmeyin doğal afet unutulduğu zaman gelir mantığıyla hareket edecek olursak şu an rahat olabilirsiniz.
canım navigasyon yanlış yere yönlendirdi sanırım, biz seni şu tarafta bekliyorduk bu sene.
etkisinin istanbul'u da içine alan güney marmara bölgesinde yaşanacak "büyük ya da küçük" herhangi bir depremin sonuçlarını ön görememek için jeoloji/jeofizik/jeodezi bilgisine sahip olmayı bırak, temel mekanik bilgisinden uzak, cahil bir yapıda olmak gerekir evet.

lâkin düşününce, kaçınılmaz olan, ara ara kendisini hissettiren bu felaket için yapılması gereken hazırlıklara şu an bile başlasak çok geç, denetimsiz yapılanma, rant kavgalarını falan geçtim, depremden korkan ve kendi binasını depreme dayanıklı hale getirmeye teknik becerisi yetmeyen bizler için hala bir deprem çantası oluşturmak korkutucu şekilde yük geliyor.
milyonlarca insanın hiç olmayacakmış gibi davrandığı, halı artına süpürülen adeta bir akıl tutulması.yalnızca istanbul'da yaşayan insanların değil tüm türkiye'nin her gün gündeme getirmesi gereken,herkesi ilgilendiren bir konu aslında bu.nasıl bu kadar sessiz kalındığına hayretler içerisindeyim. duygusal olarak yakınlarımızı kaybetme korkusunun ötesinde bu şehirde yaşanması bilimsel verilerle kanıtlanmış bir doğal afet sonucunda ardahan'da hakkari'de yaşayan bir vatandaşın bile,hatta artırıyorum avrupadaki ülkeler için dahi ekonomik olarak sarsıcı bir olay bu. bir ülke düşünün ki finansın,üretimin,lojistiğin ve nüfusun plansız bir şekilde çok büyük kısmının tek bir şehre yüklendiği ve beklenen yıkım için hükümet tarafından hiçbir şey yapılmadığı...depremden ziyade deprem sonrası süreçte pek çok şeyin eskisi gibi olmayacağı aşikar. bireysel olarak alınabilecek tek önlem ise deprem çantası maalesef. kiraların malum olduğu bir dönemde asgari ücretle çalışan bir kişiye sağlam evde otursun o zaman derseniz gülerim. devletler halkının güvenliğini ve refahını sağlamakla yükümlüdür. elimiz kolumuz bağlı beklemek gerçekten çok üzücü.
250 yıl ortalamada bir kendini tekrarlayan deprem. geçmiş kayıtlarda istanbul'a çok ciddi zararlar verdiği belirtilmiştir.