çetin tekindor

16.07.1945 sivas doğumlu tiyatro,sinema ve dizi oyuncusu.
1970 yılında ankara devlet konservatuarı'ndan mezun oldu. tiyatro sahnelerine ıv. murat oyunu ile giriş yaptı. hacettepe üniversitesi devlet konservatuarı'nda "sahne ve diksiyon" dersleri veren tekindor, daha sonra aynı görevini 1998 yılına dek bilkent üniversitesi tiyatro bölümü'nde sürdürdü. onun daha büyük kitlelerce tanınması, trt televizyonunda 1976-1977 yıllarında yayınlanan mc millan ve karısı dizisindeki, rock hudson'ın oynadığı emniyet müdürü stewart mc millan karakterini seslendirmesiyle oldu. daha sonra yücel çakmaklı`nın yönettiği 1983 yapımı küçük ağa dizisiyle çok tanınan bir sima oldu.
beyazperde ile ilk tanışması ise başar sabuncu'nun yönettiği ve müjde ar ile başrollerini paylaştığı kaçamak (1987) filmi ile oldu. bir taraftan tiyatro oyunlarında rol alıp trtde yayınlanan yabancı film ve dizi filmleri için seslendirme yaparken, diğer taraftan dönemeç (1988), önce canan (1988) gibi dizilerde ve son türbedar (1996), kerem (1999) gibi tv filmlerinde rol aldı. ardından oldukça büyük izlenme oranlarına ulaşma başarısı yakalayan yılan hikayesi (1999) dizisinde sinan adında kral lakaplı önemli bir rol üstlendi.
birçok dizi ve sinema filminde rol almıştır.

çağan ırmak filmi olan ulak'taki hikayesi ile beni hıçkırıklara boğmuştur.
dip not:en beğendiğim erkek tipidir.
bir istanbul masalı dizisinde ve babam ve oğlum filmlerinde doya doya izlediğim adam. yakışıklılık demiyelim de onda başka bir hava var. karizması, ses tonu etkileyici.

bıyığın en çok yakıştığı insan evlatlarındandır
çetin tekindor bir işin içinde varsa o iş kalitelidir bilader
çok yakışıklı bir adam. bu kadarını söyleyebilirim. keşke bizden olsa.

(bkz: ayrımcılık)
şu aralar sanırım üç reklamda birden sesini duyduğumuz* * * keşke sesini bu kadar çok duymasak da kıymetten düşmese diye düşündüğümüz iyi oyuncu.
hemen hep aynı rollerde görmeye alışsak da, bütün bu aile babası ya da iyi kalpli amca rollerinde aynı samimiyeti verebilen bir oyuncu. *