çıkar için arkadaşını satmak

dün gece gerçekleştirdiğim eylemdir. bana tarot falı bakmaya söz veren birinim koynuna arkadaşımı soktum. tarota falan da inanmam gerçi ama arkadaşımı zaten sarhoş etmiştim. sonra bahçede baş başa bıraktım. geri döndüğümde falcım ve alkol yapmaları gerekeni yapmışlardı. sarıldıklarını görünce ellerimi ovuşturdum. dedim bugün falla başlar, yarın daha büyük şeyler için de arkadaşlarımı peşkeş çekebilirim.

kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı ile, tavuk yerine konulan şeyin arkadaş olmasıdır.

ya da;
(bkz: koli gelecek yerden dost esirgenmez)
üç yakın arkadaştık. ben, x ve y. herşey yolunda gibi iken, bir gün x gerizekalısı bana sağlam bi kazık attı.( hayatımın şoklarından). sonra mesafe artınca y arada kaldı, doğal olarak. y, beni haklı bulurken, x'in hatalı olduğunu söylerken ortamı yumuşatıyor sanıyorduk ki, y aynı şeyleri benim için de x'e söylemiş. yani iki taraf da saçmalığın dibine vurdu, şuan ikisi de konuşmuyorlar. ya çok tuhaf. geri zekalılar.

tüm bunların ana sebebi, çekememezlik, çıkar.
koli için arkadaşı ekmek şeklinde zaman zaman yaşanan satış sözleşmesi.

"canım hastayım gelemiyorum" ya da "telefonu duymadım nasıl uyumuşum belli değil" şeklinde dile gelen; gerçekte ise koli'yle aşnalı fişneli vişne'li çiğiz kek yapma eylemlerine dönüşmüş inkar halidir. koliyi arkadaşa tercih etmenin geçiciliği; yeniden aynı arkadaşla görüşmek isteyip bunda nasıl yüz bulacağını düşünme anında kendini ele verir.