covid-19

  • /
  • 6
tüm karamsarlıklarını kusmak isteyenlerin bunu fırsata çevirerek her telefon konuşmasında, sosyal mecrada gülüp eğlenenleri gördüklerinde “salgın var sizin derdinize bak! “ diyerek sizi de negatiflik içine çekmeye çalışmaları çok sıktı.bugünlerde “bu ne zaman bitecek? sence ne olacak? çok bunaldım, çok sıkıldım , of , püf , insanlar çok aptal evde duramıyorlar “ vb. gibi şeyler söyleyen kişilerden uzak durun. gülün eğlenin , dedikodu yapın(!), dalga geçin, üretin, yaratın ancak insanları bunaltmaya, aşağılamaya,eleştirmeye, yargılamaya çalışmayın.
65 yaş üstüne dağıtıldığı iddia edilen maske ve kolonyanın ulaştığını bildiğiniz bir kişi var mı? (3 hafta geçti bunu yapacaklarını ilan etmelerinden)

veya 20-65 yaş arası için ücretsiz olarak dağıtılacağı iddia edilen maskeler için cep telefonuna şifre gelen? (on gün oldu ilan edilişinden bu yana)

market ve pazar girişlerinde maske dağıtımı veya dezenfektan gören var mı?
zor çok zor, hele bir sağlık çalışanı olarak hayat durmuş iken 5 kat daha fazla efor harcıyarak yoğun bakımda hastalara yardım eli uzatmak, acı, merhamet, üzüntü tüm duyguları içiçe yaşamak, herkes evine kapanmışken sırf aileni düşünmek pahasıyla evine gidememek aileni görememek her gün ölmeye yaklaşan hastalarının çaresizliğine tanık olmak...
30 yildir kor taklidi yapan asosyal kadin tarzi haberlere konu olabilecek biriymisim bunu anladim bu surecte yalnizligimla beraber
zonguldak valisi erdoğan bektaş salgın döneminde hayatları pahasına çalışan sağlık çalışanlarının yük olduğunu söylemiş. sonrasında gelen tepkiler sonrası özür dilemiş ama hükümet şu ana kadar işlem yapmadığına göre, valisinin ve bu ifadelerin arkasında.

"sağlık çalışanlarımızın getirdiği yük olmasaydı belki de bugün geri dönüşü konuşuyor olacaktık"

şöyle bir skandal lafın onda birini mhp-akp-doğu perinçek iktidarına ters olan biri söylemeye kalksaydı ne olurdu diye sormaya gerek yok.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...


bu yaz bütün planları iptal edin.
bakın lgbtliler genelde solcu olur biliyorum. ben ki defalarca deniz gezmişin mezarında dua etmiş, ağlamış biri olarak söylüyorum. o parti bu parti benim için farketmez ama ülkemizin yanında olmamız lazım bu sefer.
geçen bir haber gördüm ingilterede sağlık çalışanlarının giydiği çöp torbalarını sanki türkiyedeymiş gibi gösterip haber yapıp algı yaratmaya çalışmak sizce de kansızlık değil mi? hz. ali haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır demiş.
bu arada yanlış anlaşılmak istemem hatta son seçimlerde iyipartiye o verdim. ama şu an birlik olmalıyız. sağlık bakanımız ben inanıyorum bizim için çabalıyor. gidecek bu bela inş az zararla.
en az 2 yıl tüm dünyayı sarsacak virüsün tıbbi adıdır.
dünya genelinde enfekte sayısı 3.3 milyon olmuştur, 235bine yakın canı almıştır. hastalık dönemi bittikten sonra yeni normal ve eski normal kavramları ortaya çıkmıştır. önce bir müddet mesafeli olarak (yeni normal) hayatlarımıza devam edip aşı veya etkin tedavinin bulunmasıyla ancak eski normale dönebilirmişiz.

ek içerik: hastalığı atlatanlarda kalp ve damar ile ilgili ciddi yan etkiler görülmüş.
vaka sayımız hızla azalmakta.ölümlerle ilgilide dramatik bir gelişme yaşamadık.bayramlardan da fedakarlık yapılırsa aşı bulunana kadar yarı normal bir hayat sürmenin aşamalarını başarıyla tamamlarız gibi görünüyor.sürü bağışıklığı ise virüsün yayılma hızı ve kalıcı bağışılık bırakmama olasılığı nedeniyle söz konusu bile değil.zaten deneyen ülkeler bir hafta bile dayanamadılar.bakalım zamanla herşey eskisi gibi mi olacak yoksa artık bu virüsün hayatımızda olduğu yeni bir normal hayata mı adapte olacağız.gerçekten bilinmezlerle dolu öngörülemez ürkütücü bir süreç bizleri bekliyor.kendiside bir rna virüsü olan hiv virüsüne karşı 50 yıldır yakın akrabası olan sars virüsüne karşı 17 yıldır ve en son salgına neden olan coronavirüs olan mers virüsüne karşı neredeyse 8 yıldır herhangi bir aşı henüz geliştirilebilmiş değil.belki de normalleşme süreci dediğimiz de düşündüğümüzden çok daha uzun bir süre bu virüsle yaşamaya alışmaktan fazlası değildir.
bu hastalıkta aşıdan önce etkin ilaç tedavisi gelecek ve aşıya gerek kalmadan (bkz: sars) yer yüzünden silinecek diye düşünüyorum. ileri dönemlerde insanoğlunun daha sık çok bilinmeyenlerle dolu salgınlarla karşılaşacağını da düşünmekteyim.

ülkeme gelince, politikamız hastalığı bitirmek değil hastalığı belli bir seviyede baskılayarak vakit geçirmek üzerine. ekonomik olarak da diğer türlüsüne hazır değiliz zaten. fakat bu durum maalesef virüsün her an kontrolden çıkma potansiyelini barındırıyor. uzun bir süre 750 - 1500 arasında yeni vakayı ve belli bir seviyede çokca iyileşen sayısını göreceğiz. yani uzun bir süre diken üstünde yaşamaya alışacağız.

işin güzel yanı, sağlık sistemimiz ortalamanın üstünde ve büyük çoğunluk rahatça erişebiliyor. hastalanan bireyleri tedavi etmek yerine temas ve izolasyona eğilmemiz de 1500lü artan vakalara rağmen salgının kısmen kontrol edilebildiğini gösteriyor. yine de siz bu yazı unutun derim.
hakkındaki doğru ve güvenilir bilgileri https://www.who.int/emergencies/diseases... linkinden alabileceğiniz 2020'ye damgasını vuran viral pnömoni nedeni hastalık. tez biter umarım zira yıldık.
çok sıktı artık. bitsin bir zahmet!
10 haziran itibariyle (istatistiksel olarak) 5. faza yani yeni normale girecekmişiz. uçuşlar, otobüs ve tren yolculukları ise hes kodu ile gerçekleşecek. hes kodu yolculuğu gerçekleştiren kişinin karantina yada filyasyon sistemindeyse yolculuğuna müsaade etmeyecek. ayrıca yolculuğu gerçekleştiren kişilerden biri kısa süre sonra pozitif çıkarsa araçta bulunan diğer kişilere rahatça ulaşılabilmesini hedefliyor.
bugün itibariyle açıklanan yeni normalleşme kararları;

- şehirler arası seyahat sınırlaması 1 haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılıyor.
- kreşler ve bakım evleri 1 haziran’da açılacak.
- 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması devam ediyor ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında serbestlik devam edecek.
- iş sahibi 65 yaş üstü kişiler maske, mesafe şartıyla işbaşı yapabilecek.
- 20 yaş altının sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa indi. artık iki ayrı gün değil 0-18 yaş grubunun tamamı çarşamba-cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde serbest dolaşabilecek.
- eğlence mekanları ile nargile satışı yapan yerler hariç , 1 haziran’dan itibaren restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri ve kaplıcalar saat 22.00’ye kadar açık.
- plajlar, bahçeler, müzeler, sürücü, dil ve benzeri kurslar da 1 haziran’da açılacak.
- açık hava konserleri, 24.00'den önce bitirilmesi şartıyla yapılabilecek.
- sporlarla ilgili yasaklar da kaldırıldı. spor salonları 1 haziran'dan sonra açılacak.
'bugünkü vaka sayısı' şu anki durumu anlatıyor. hiçbir şey bitmiş değil!


ikinci dalga olurmu olmazmı olursa nasıl olur diye düşünürken maalesef iran sayesinde öğrendik ki olabiliyormuş.hemde ilk dalgadan daha şiddetli bir şekilde geldi .
"yeni normal"den anladığım kadarıyla ikinci dalganın çok da zaman almayacağını düşündürmüştür.
gelen hızlı normalleştirme kararlarıyla vaka sayılarının tekrar 1500'lere çıktığı görülüyor. şimdi yine istanbul'a giriş çıkışı kapatırlar, haftasonu sokağa çıkma yasakları tekrar devreye alınır. 1 ay sonra tekrar normalleşiriz. 2. dalga, 3. dalga, 4. dalga şeklinde de isimler veririz.
artık şehirleri kapatabileceklerini düşünmüyorum. millet tatile çıktı çoktan. onlar geri dönecek. uluslararası uçuşları başlattılar. turiste antalya'da sen otelden hiç çıkma diyemezsin. senin sağlığın kimsenin s*kinde değil.

akp oy oranlarının %30lar seviyesine inmesi tesadüf değil. ekonomik olarak batıyoruz. bu durumda karantina yapamazsın.
  • /
  • 6