covid-19

  • /
  • 6
vaka sayısı azalmadan zoraki olarak normalleşirsen böyle olur.ekonomik çıkmazın vatandaşın sırtına yeni vergiler yükleyerek aşılmaya çalışacağı da anlaşıldı.ne olacaksa vatandaşa oluyor.bu işi bile politik bir reklam malzemesi olarak kullanıp erken konuşup davranırsak sonunda ekonomi sarsılmayı geçtik komple batacak.evde kalan kalmadı maskeler çenelerde.ne umursayan nede denetleyen var.
istanbul, ankara ve bursa'da maske zorunluluğu getirildi. uymayanlara 3150 liraya kadar ceza var.
keşke o cezalar uygulansa. maskesiz dolanan çok kişi bulunuyor hala.
diş hekimi öğrencisi olarak bana zamanında tıp seçmediğim için doğru tercih yaptığımı göstermiştir. maalesef 2. dalga eylül gibi gelecektir
özetle biz sağlıkçıların başta olmak üzere bir çok kişinin g*tünü sikti bu virüs
havaların soğuması ile birlikte yayılma hızında ciddi bir artış gözlemlenmiştir.

çok sürmez %100 kontamine bir ülke olarak ölen ölür kalan sağlar bizimdir sürecine gireceğiz gibi!
moderna diye bir firma da aşı bulmuş demin bbc de dinledim. tabi önce madonna bulmuş diye anladım ama çok saçma geldi. meğer modernaym ış jdsjdsjds
bu arada şu an pozitifim.
3000li sayıları 5 gün içersinde 4000 olarak açıklamaya başladıklarına göre ciddili ciddili berbat bir durumda olduğumuzu düşündüğüm bela... ülke ekonomisinin ağzına sıçtıklarından kapamaları yapamıyorlar. evden çıkmamak lazım ama yapacak bir şey yok... yakalanmamakta çalışmaya devam
bugün karantinamın 2. günü. demin hornette benim gibi pozitif bir çocukla konuştum. hatta gelir alırım arabayla gece filyasyon ekipleri dolaşmıyor dedi ama annemle babama şimdi anlatamam. çocuğa tabi annemle babam izin vermez demedim bu süreçte doğru olmaz dışarı çıkmamız dedim. o da ısrar edip duruyor. zoraki cool olmak çok eğlenceli.
abim negatif olmasına rağmen annemle babam bütün gün onla ilgileniyorlar. neymiş efendim semptom gösteriyormuş ben göstermiyormuşum. siz hayatınız boyunca bana sevgi semptomu bile göstermediniz ki!!! abim de sinsi tam bir attention whore. hiçbir şeyi yok cin gibi yalandan arada öksürüyor annem de o öksürdükçe ağlıyor. normalde de hep öksürür zaten astımı olduğu için covid ile alakası yok ki bunun adam negatif ama gel de bunu anlat cahillere.
covid pozitif olup atlatmış olanlar ölümsüzlüğe ulaşmış gibi davranıyorlar nedense. bu virüsü ilkinde atlatmış olmanız ikinci kez pozitif olduğunuzda yine atlatacağınız anlamına gelmiyor. bakın aşılarda bile %90 koruma sağlıyor vb. ifadeler kullanılıyor. bu yüzdeyi biraz daha açalım, aşı olan her 100 kişiden 10'u aşı olduğu halde bu hastalığa yakalanacak ve bir kısmı yine de ölecek anlamına geliyor. yeni düzen dünyada artık ilk önemsememiz gereken konu bağışıklık sistemini güçlendirmek ve güçlü tutmak olacak.
semptomlarım artınca dün 8 tane kullanılan ilaçtan aldım ama bende alerji yaptı. bütün vücudum şişti. japon balığına döndüm. sabaha karşı ambulans çağırmak zorunda kaldım. ambulans eve hemen geldi. iğne yaptılar hastanede ama eve geri bırakmadılar. bilsem arabamla giderdim. dönüşte otobüse taksiye binsem insanlara bulaştıracam. en son hastane arabasıyla bıraktılar ama hastanede 2 saat beklettiler beni.
hiç ambulansa binmemiştim daha önce. onu da denemiş oldum bu vesileyle. doktora sordum şimdiye kadar böyle bir alerjik reaksiyonu görmemiş. kendimi çok özel hissettim <3

tek sıkıntı zaten karantinadayım diye 10 gündür falan duş almıyordum. tüm hastanenin burnunun direği kırılmıştır muhtemelen. dönünce duş alıp bu deneyimi de bitirmiş oldum.
aşıların koruyuculuk yüzdesi aşının kaç kişide bağışıklık kazandırdığını gösterir. yüzde kaçının öleceğini değil. bu nedenle %65 bağışıklığın üzeri kabul edilebilir bir değerdir. çünkü sürü bağışıklığını kazandırmış olursunuz, bulaş zincirini kırar ve hastalığın bitmesini sağlarsınız.

bu da tek etken değildir. siz toplumu aşılayana kadar grip virüsünde olduğu gibi hızlı mutasyonların da gerçekleşmemesi gerekir. aksi takdirde her çıkan mutasyon için halkı sık aralıklarla aşılamanız icap eder.

hastalık geçirmek aşı kadar uzun süre bağışıklık sağlamıyor. bir defa geçirmiş olmanız ikinci defa daha hafif yada daha ağır geçirip geçirmeyeceğinizi belirlemez. "ben geçirdim yeaa birşey olmaz" mantığıyla hareket edenler ikinci defa yakalandıklarında yoğun bakımlık olabiliyor. tedbiri elden bırakmamak lazım.
dünya üzerinde bu hastalığı yapan 8 tane sars-cov-2 virüs tipi bulunmakta. virüs genomunda oluşan d614g mutasyonu nedeniyle bulaşma gücünün arttığı söyleniyor. yeni bir durum değil bu. 8 tipin 4 tipinde bu mutasyon var ve en çok görülen tipler bunlar. o nedenle böyle söyleniyor. d614g'nin anlamı, 614'üncü amino asit olan aspartik asit(d ile gösteriliyor), glisine dönüşmüş(büyük ihtimalle ortadaki adeninde nokta mutasyonu olmuş ve sitozin ya da guanine dönmüş). yeni tip sars-cov-2, hücre içerisindeki furin enzimini daha rahat kullanabiliyormuş ve böylece çok hızlı bir şekilde aktif protein konformasyonuna geçebiliyormuş. ayrıca sars-cov-1'in kullandığı enzimi de kullanabiliyormuş rahat rahat.
yeni tedbirler açıklandı. nisan ayından daha sıkı bir karantina sürecine doğru ilerliyoruz.

  • /
  • 6