cumhurbaşkanlığı makamının işlevsizliği sorunsalı

yasama, yürütme yargı erg'lerinin ayrı olduğu gerçek demokrasilerde cumhuriyet'in tepesinde yer alarak hükümet ve muhalefet nezdinde gerekli düzenlemerleri yapan; yasama, yürütme ve yargı'nın giderek tek elde tekelleştiği çoğunlukçu demokrasilerde ise topu hükümete atarak suya sabuna dokunmadan denge politikası izleyen temel yönetim kademesidir.

türkiye'de özellikle taksim direnişi sonrası sesi duyulmayan, bir kaç kutlama ve kokteyl'de pasta kesip, kurdele açılışı yapan reisi cumhurun; böyle bir zeminde sesini çıkartmıyorsa ne zaman sesini çıkaracağı merak konusu olmuş; en azından varlığını hissettirmek bab'ında görünür olması temenni edilmiştir. tüm devlet kademesinin "başbakanımız rte'nin de dediği gibi..." ile başlayan kurallı bileşik cümleler kurduğu direniş sonrası süreçte, cuhmurbaşkanı'nın nerede ve ne yaptığı merak konusu olmuş; duyan ve görenin insanlık namına haber vemesi adına sosyal medyada gündem yaratılmaya çalışılmıştır. isim olarak var olan ancak nazariye dışında pratiğe inemeyen bir makamın neye ve nelere yaradığı kamuoyunda masaya yatırılmış olup; işlevsizliği haniyse boyu mu işlevi mi gibisinden kuramlar ortaya atılmıştır. evet bir başgan var ama şeklen, henüz devlet ruhuna nüfuz edebilmiş değil.
hakkında köşkün içinde kaybolduğuna dair haber gelmiştir. görenlerin insanlık namına 306 8667 numarayı aramaları rica olunur.
yeni(?!) türkiye'de, cumhurbaşkanlığının değil, "başbakanlığın işlevi" ve "başkanlık modeli" sorunsallarına dönüştürülmüştür, hamdolsun...