eğitimde reform

4 + 4 + 4 düzeninin devamında olan önemli ve asla kabul görmeyecek olan kararlardır. eğitim sistemimiz sil baştan yine, orta öğretimde bilinen şekliyle liselerde milli eğitim bakanlığı köklü değişikliklere gitti. lise düzeyi (ortaöğretim) müfredatında lise 4. sınıfa (son sınıfa) kadar din dersi zorunlu, lise 2. sınıf (10. sınıflar) itibari ile matematik dersi seçmeli olarak kabul görmüştür. milli eğitim bakanlığının açıklamasına göre, yetersiz öğretmen , daha kalifiye öğretmen ihtiyacının karşılanamamasından bu uygulamalarının başlayacağı, ilerde bir gün kalifiye öğretmen ihtiyacı karşılandığı takdirde geriye dönülebileceği açıklaması gerçekten üzücü bir açıklama olmuştur..
reform, yeniden şekil vermek anlamına gelen kavramdır.
son 17 yılında onlarca kez değiştirilmiş bir eğitim sistemimiz olduğunu düşünürsek , şu anda yapılan şey nasıl reform olabiliyor bilemiyorum. zaten hiç şekillendiremedik ki. habire değiştirmekten bir türlü dikiş tutturamadık ki. içi boşaltılan kavramlardan birisi oldu çıktı eğitim reformu.

bir diğeri için; yapısal reformlar.
meb bakanı ziya selçuk göreve geldiğinde kendisinden epey ümitliydim. görüyorum ki gelen gideni aratır deyimini çoktan misyonu olarak seçmiş. artık düzen çarkı çevirmek olmuş. acentesi olan turizm bakanı, hastaneleri olan sağlık bakanı, okulları olan milli eğitim bakanı.