eski sevgilinin hiv pozitif olduğunu öğrenmek

senden saklamamışsa sorun yoktur, senden saklamışsa götünde patlaması muhtemeldir, an meselesidir.
eski sevgilinin tek pozitif yanıyla her şeyi sikip atmasıdır efenim.
hiv her temasta yüzde 100 bulaşabilen bir virüs değildir. anal ilişkide riski daha yüksektir yüz temastan 10'unda hiv geçişi olabilir. yani eski sevgilinin hiv pozitif olması seninde yüzde yüz pozitif olduğun anlamına gelmez. eski sevgili hiv pozitif olduğunu gizlediyse sevgili kavramını yeniden değerlendirmek gerek. fakar ilişki sırasında durumunu öğrendiyse bu aşamada bunu hemen söyleyemeyebilir ikisi farklı şeyler aslında...
oldukça kötü bir duygudur diye tahmin ediyorum, elim ayağım boşalır lan (bkz:neden aseksüel oldum?) oral seksin bile bir ton bakteri transferine yol açtığı gerçeğiyle ilgili makalelerden sonra bir süre evde oturucam galiba. neyse tez yazarım.
x,y ya da z kişisi olsun; hatta sevgilin olsun. neden her zaman korunman gerektiğini gösteren bir durumdur.
belirlenemez seviyede ise bulaşma riski yoktur. önemli olan ilaçlarını düzenli alıyor olması. türkiye'de ilaçlar ücretsiz temin ediliyor diye biliyorum. bireyler tedavilerine düzenli devam ederler ise, virüs testlerle belirlenemez seviyeye düşüyormuş ve hiv ile yaşayan bireyler partnerlerine bulaştırma riski taşımıyorlarmış. bu konu ile alakalı yapılan çalışmalarda binlerce defa kondomsuz cinsel ilişki sonrası bir kere bile bulaşma olmadığı görülmüş. bu yüzden hiv pozitif bireylerin ilaç tedavisine doktorlarının belirttiği şekilde devam ederek testlerde belirlenemez virüs seviyesine sahip olması artık korunma yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor.
yoksa siz hala kondom kullanmıyor musunuz?