feminen

curtis karakteri var arrow da harika bir lgbt karakteri
feminen bir ayı ile beraber olmuştum. gayet de çekici ve arkadaşcanlısı birisiydi. çoğu maskülenden de daha çekiciydi.

sanırım feminen denince herkesin aklına twinkler geliyor o yüzden önyargı var. kısacası çekiciliğe en ufak bir etkisi bile yoktur. kişinin doğal davranmasıdır hatta bence maskülen olmasa keşke herkes feminen olsaydı.

maskülenlik konusuna gelirsek aslında herkesin içinde biraz feminenlik var bence farklı zamanlarda ortaya çıkıyor. bu herkesin içine heteroseksüeller de dahil. neyse konuyu çok dağıttım.
zırıl zırıl feminen olduğum için pek siklemediğim olgu. yani bazısı femdir bazısı masc'dir fln filan. insan kendinde olanı bir müddet sonra yargılamayı bırakıyor haliyle. hatta tam yargılama değil de betimleme diyelim. kimin ne olup ne olmadığına dair içimde en ufak hissiyat kırıntısı bile yok. aaa öyle mi deyip geçiyorum hepsi bu kadar. hatta bugün işe draq queen makyajı yaparak jartiyer giyerek elimde kırbacımla gittim işalla sikerek öldürmezler. oyeahh. malum memleket hiç tekin deyil.
var olmaması gereken bir sözcük, toplumsal cinsiyetin kamçısı.

feminen yani kadınsı demek " kadınla özdeşleşmiş davranışlar bütününü sergileyen "olarak açıklanabilir. bu açıklama da korkunçtur çünkü "kadınla özdeşleşmiş davranışlar bütünü" diye bir şey yoktur. her birey farklı doğar. davranışlar cinsiyetten bağımsızdır.
bence içten gelen bir şeydir, bazıları aşırıdır bazıları ise belli belli zamanlarda gösterir. herkeste az bir şey vardır zaten olmaması anormal olurdu . hormonlarında etkisi vardır. ama kesinlikle hastalık değildir. genelde toplumda değişik giyinip değişik davrandıkları için önyargı vardır. yani insanlar haklı. görmediğim bir şey banada garip geliyor.
cinsel ifadenin(gender expression) iki ucu vardır : maskülen ve feminen. feminen kadınsı demektir. toplum bizi doğduğumuzdan itibaren bizi bir kalıba sokmaya zorlar. feminen davranışlar bir erkekte olunca, toplum bunu yadırgar. fakat kimse %100 feminen ya da %100 maskülen değil. tıpkı kimsenin %100 hetero olmadığı gibi. dolayısıyla herkes istediği gibi davranmakta özgürdür. fakat toplum illaki sizi yargılayacak bi şey bulur.
odun gibi durmayan, incelir gibi hareket eden, şımaran kişilere yakıştırılan bir sıfat. efemine de derler.

aslında kadınsı demek sözcük anlamı olarak. neyin kime göre "kadınsı" sayıldığı ölçüsü kimi yerde, kimi durumda belirgin değildir.
neyin kadınsı neyin erkeksi diye yaftalandığı değişken bir şey.

kendimi olduğum gibi görmeye odaklı normal bir insan olduğum için çoğu zaman yeteri kadar erkeksi davranmadığımı gözden kaçırıyorum. toplumu oluşturan insanlar diye andığım kişilerin belirlediği yaşama şekline uymaya çalışır görünmediğimde verdiğim açıkları yakalayan kişiler iyi ki beni uyarıyor. yoksa yaptığım hangi hareketin daha kadınsı, hangisinin daha erkeksi göründüğünü hiç düşünme fırsatım olmayacaktı.
demek istediğim, zorlama bir şey yok. dimdik duran erkek değilim de olmadım da. dimdik duran taraflarımla yazı yazıyorum. ayy demek, ah demek bile bir erkek için büyük başarı sayılıyormuş. ayyhh desem peki...
hepiniz toplumsal cinsiyet rolleri dersinden fırlamış gibisiniz aq. linç edilmem an meselesi.
nedense bana itici geliyor yani nasıl desem bir kızdan daha kız mı desem erkek demek gelmiyor içimden yani kafamı çok karıştırıyor
  • /
  • 2