füzyon mutfağı

kelime anlamı birleştirme, sentezleme. ilk ismini veren kişi 'norman van aken' ilk başta asya füzyonu denmiş, daha sonra sayısız olunca füzyon olmuştur. ilk avustralya'da ortaya çıkmıştır. bunun nedeni çok milletli anglosakson ırk ve japon asıllı insan olmasıdır. 1980 ' de ortaya çıkmıştır.
bir örnek olarak: giya tohumlu somon

(bkz:lezzetin tarihi) prf. dr. (bkz:zeki tez)
aşçılıkla yeteri kadar içli dışlı, deneyimli olmadan ya da bilinen/denenmiş bir tarife bakmadan yapılmaması, girişilmemesi gereken bir uğraş.
kendim bu konularda çok budala olduğum için abuk sabuk malzemeleri bir araya getirip yenmesi neredeyse imkansız şeyler pişirmiş, sonra da ziyan olmasın diye tat alma duygumu döve döve hepsini bitirmiştim (bir aralar, birkaç kez).

füzyon mutfağıyla ilgili kendi deneyimlerimden yola çıkarak birkaç püf noktası vermek isterdim. neyin neyle yakışabileceğini kestirebilecek durumda değilseniz bulaşmayın.
yapabileceklerinize değil de yapmak istemeyeceğiniz şeylere bir örnek vermek gerekirse: makarna, pirinç falan gibi normalde tuzlu olan yemeklere armutu küp küp doğrayıp katmayın. rendesini, bütününü, iri iri doğranmışını da katmayın. tadı leş gibi oluyor, yemeye çalışırken kusabilirsiniz.
avokadonun tuzunu yemeklerde kullanın
avokado ve patlıcan harika.bir ikili haberiniz olsun(valla deli değilim)