halil söyletmez'in transfobik telefon şakası

aralık 2013'te çekilen ve dün itibariyle internete düşmüş videodur. olay kısaca, 4 tane vine fenomeni* halil söyletmez, eylül öztürk, anıl ilter ve aykut yılmaz bir araya gelip internetten buldukları bir trans bireye* telefon ediyorlar ve transfobi tavan yapıyor. http://www.izlesene.com/video/halil-soyl...

dün video sosyal medyada yayılınca, orada bulunanlardan açıklamalar geliyor*.

ama görüldüğü üzere hala ayrımcılık satır aralarında sürüyor. ayrıca 'özür diledim ya daha ne yapayım' modundaki mesaj da içler acısı.
telefondakinin hakan kakız olduğunu iddia ediyorlar, ki bunlar da hakan kakız'ı tanıyorlar zaten. * reklam amaçlı yapılmış olması bile muhtemeldir. öyle değilse durum daha utanç verici. istemsiz de olsa bu tür iğrençliklere gülmemeyi öğrenirsek ve sosyal medyada daha fazla duyulmasını sağlarsak homofobi/transfobi adına önemli bi adım atmış oluruz.
burada laf çok programına konuk olan anıl ilter in barbaros altuğ tarafından homofobik olmakla suçlandığı şakadır . öyledir değildir bilinmez ama anıl ilter programda "benim bir çok eşcinsel arkadaşım var." cümlesini kullanmıştır. hehe klasik .
piyasadaki tüm linkler ölmüş, bir şekilde kaldırtmış. bir de özür tweeti vardı.

şurada https://twitter.com/PolitekNick/status/4...