hamas

1987 de filistinin özgürlüğü için kurulan örgüt. hala filistin parlamentosunda milletvekilleri vardır. katil israil devletiyle güya savaş halindedir. ama israilden çok zararları filistinlilere olmuştur. attıkları her rokette iki israilliyi öldürseler de misilleme olarak havadan yağan bombalarla onlarca filistinli ölür.
suudi arabistan tarafından finansal olarak desteklenir. mısırlı müslüman kardeşlerden şeriat ithal etmek istemektedirler.
bir çok eylemi filistin davası için deseler de israili saldırılarını haklı çıkaran durumlar yaratmaktadırlar.

en son hain oldukları düşündükleri birini sokaklarda motorla sürüklemişlerdir.

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeri...


osmanlıca da bir şeyi kolayca yumuşakça çıkarabilmek
israil'in her operasyonu sonrası "israil cehennemin kapılarını açtı" gibi büyük laflar eden, ancak büyük kayıplar verdikten ve gazze'nin harabeye dönmesinden sonra her dafasında daha kötü şartlarla ateşkes istemeye mecbur kalan filistinli örgüt/parti..
özünde bir israil prodüksiyonu...

(bkz: hamaset)
israil'i tanımaz ve politikası bunun üzerine kuruludur . el fetihle farklarından biride budur. bu düşünceleri filistinlilerin davasında dünya kamuoyunu olumsuz etkiler . ve teknik açıdan kat be kat israil'e fırsat verir . yani en çok filistinlilere zarar verir .
yaptığı kötü ortalar, sürekli israil'e pas olur, ve kontratağa yakalanıp kalesinde golü görür..

(bkz: sabri sarıoğlu)
(bkz: 1980 lerde türk futbolu)
(bkz: yenildik ama ezilmedik)
filistin'deki siyasi örgütlenme. dünya tarafından terör örgütü olarak ilan edilmişlerdir. son yıllarda, gücünü oldukça yitirmiştir.