hasan sabbah

iranlı anarşik kişilik. yaşadığı alamut kalesinde haşhaşiler denen intihar komandoları yetiştirip selçuklu devlet büyüklerinin üzerine salmıştır, ki bunlardan birisi nizamülmülkün ölümüne sebep olmuştur. rivayet odur ki hasan sabbah alamut kalesinin arkasına cenneti andıran bir bahçe yaptırmıştır ve kaleden bahçeye açılan tünelde düzenli olarak haşhaş yakılmaktadır. sabbah militanlarını kendine bağlamak için onlara cenneti vaad eder ve askeri olgunluğa gelen talebelerini bu tünelden geçirerek kendi cennetini gösterir. kafası güzel kendisinden geçen talebeler burda br süre geçirir daha sonra sabbahın hurileri tarafıdan içkilerine ilaç atılmak suretiyle uyutularak yeniden kaleye götürülür. kendilerine geldiklerinde cennete şöyle bir ayak sokmanın heycanı ile ölüp orda sonsuza kadar kalmak için can atmaya başlarlar. bunun tek yolu da bir nevi allah zannettikleri sabbahın kendilerine verdiği ölüm görevini yerine getirmektir. velhasıl böyle böyle çok güçlü ve ses getiren bir örgüt kurmuştur sabbah. takdire şayandır. bir de ömer hayyamın okuldan arkadaşı olduğu söylenir.
dünyanın efendisi benim diye böbürlenen bir devlete kan kusturarak adamlarına haşhaşın kafasını yaşatmış bir bir beniadem. alamut kalesi adlı romana da konu olmuştur. dini kendilerine göre kullanan, var eden ya da yok eden her devletin başına gelecek bir ceza örneği olarak da ayrıca önemlidir.
assassin's creed olmasa adını bile duymayacağım adam. cahilliğin gözü kör olsun. *
tarihin ilk suikastçısı olarak bilinir.haşhaşilerin kurucusudur.okunası iki kitabı bulunur alamut kalesi ve alamut kalesine dönüş ,tarihin en psikopat ve hayranlık uyandıracak şahsiyetlerindendir.
rivayet edilir ki; bir düşmanınana 'seni en sevdiğin kişinin yüzüyle öldüreceğim' demiştir hatta sonradan düşmanının yüzünü kesip kendi yüzü yapar ve tarihteki ilk yüz nakli yapan adam olur (bu arkadaşın uydurmasıda olabilir emin değilim)
fedailerin kalesi alamut diye bir kitap var onu okursanız anlarsınız her şeyi*
haşhaşiler tarikatının kurucusu. günümüz canlı bombalarının ilk çıkış noktası, fikir babasıdır.

konuyla ilgili arkadaşım basit amatör bir kısafilm çekmişti.