hayal kurmak

gelecekte var olmanın arayışı, hayal gücünün hayata geçtiği anlardır .her an dokunabilecekmiş gibi yaşanılan ,doğa üstü bir hayatın sırrıdır.
hayallerle gerçekleri karıştırmamak kaydıyla insanın elindeki en kıymetli hazinedir. varoluş sebebimizdir.
atalarımız hayal kuranın bir kurmayanın iki götüne koyayım demiş. iyi demişler. haklılar.
kendini tanrı morpheus un insafına bırakmak
gerçekliği ölçüsünde hayata daha sıkı tutunmaya, miktarı arttıkça hayal kırıklığı yaratmaya neden olur.
balık burcu erkeklerinin her daim yaptıklarıdır.
hayalin bittiği yerde umutlarda biter....umut yürektir..umut hayaldir...umut hayattır..hayal kurmaktan vazgeçmeyelim....ama abartmadan yani......
bu hayatı çekilir yapan en güzel şeylerden biri..
3 arkadaş bir erzurum gecesind emuhabbet çevirirken;
muahhhh-bi insan hayal ettiği sürece yaşar, hayalleri ne kadar yüksekse o kadar yükseğe çıkabilir
arkadaş- ama gördüklerinden daha fazlasını hayal edemez
%&d+
en çok hırslandığım etkilendiğim anlardan biriydi
hayattaki tüm duvarlara, yasaklara, tabulara karşın belki de özgür olabildiğimiz tek yer olan hayal dünyamıza bizi ulaştıran eylem.
yapacak bir hayaliniz kalmamışsa bir kurşunluk işiniz kalmış demektir.can bedende oldukça hayal kurmaya devam.
bazen hayal kurmaya o kadar dalıyorum ki gerçek hayata geçiş yapmakta zorlanıyorum.
kısa vadede keyifli olup uzun vadede psikolojinizi alt üst edecek eylemdir. gerçeklik tüm kanatlarıyla yüzünüze çarpınca adeta o yıkılan hayallerinizin altında kalıp, yüreğinizin göğsünü dövdüğünü hissedersiniz. evet bunu bile bile kuruyorum ve mahvoluyorum sözlük. *
her insan hayal kurar, bir de hayallerle yaşayan insan vardır. onlarla mutlu olabilmiş, onları yaşıyormuş gibi hissedebilen insanlar vardır. çok marifet değildir, kendimden biliyorum ama güzeldir. küçüklüğümden beri hep en olmayacak şeylerin hayallerini kuruyorum. hiçbiri de olmadı hala. olmasınlar zaten amq. olsunlar da aslında çok da güzel şeyler olmadıklarını mı anlayayım. çaktırma, ben de biliyorum bir şeyi elde edince, edemediğin zamanki arzun kayboluyor. o yüzden hep beraber şu "gerçekleştiremeyeceğin şeylerin hayalini kurmayacaksın tatlımm," diyen ultra realist insanlara siktiri çekiyor muyuz gençlerrr??!! (ay hiç sevmediğim bir ifadeydi ama kullanmak istedim. ehehe..)

evet devam ediyorum. yahu adı üstünde hayal. karışmayın amq. yıllarca insanlara gerçekleştirebilecekleri hayaller kurmaları gerektiğini söylediniz! hayal kurma konusunda insanların ufuklarını hep daralttınız! ailelerinin soktuğu kutularda doktor olma hayalleri kuran çocuklar doktor olamayınca hayalleri yıkıldı. lisede sevdiği kızla kafasında her türlü senaryoyu yaşayan küçük umut sevdiği kızdan kıçına tekmeyi yedi ve hayalleri suya düştü. yazar olmak isteyen, imza günlerinde tüm hayranlarının kitaplarını imzalayacağına sıcak yatağında söz veren emre gittiği yayınevinden siktiri yedi ve klavyeye küstü.

güzel hayal dünyamızı neden herkesin tattığı, yaptığı şeylerle meşgul ediyoruz? neden sadece hayatın koşuşturmacasından başka bize hiçbir şey katmayacak şeylerin hayallerini kuruyoruz? neden kendimizi keşfetmiyoruz?

bu gece yatakta yatarken birden havalandığımızı hayal edelim. pijamalarımızla gökyüzünde süzülmeyi, uzay boşluğunda bile nefes alabilmeyi hayal edelim. madonna ile yatmayı hayal edelim. alexander the great'ın yavuklusu olmayı hayal edelim. *
bir insan hayal edelim, asla kötü olmayan.. gerçek olamayacak kadar iyi olan.. sevelim.
yaşadığımız sosyal yaşamdan tamamen bağımsız şeyler düşünebilecek kadar hayallerle yaşayalım. ne kaybederiz? ne kazanırız? bilmem. ama güzel bence. hayalleriyle yaşayanlara buradan selam olsun.
(bkz:maladaptive daydreaming)

ilk duyduğumda hadi ordan buna da mı etiket taktınız demiştim ama sanırım gerçekten de birçok psikiyatrik bozukluğa eşlik eden bir aşırı hayal kurma durumu var. saatlerini hatta bazen günlerini canlı hayaller kurmaya ayırıp gerçek hayatla bağını koparacak seviyeye gelen kişiler de tespit edilmiş literatürde. ama genelde bunların hayal olduğunun farkındalar ve bu durumdan kendileri de rahatsız, şizofrenik bir durum yok yani. bu bağımlılık, yaratıcı bir şeye çevrilebilir mi bilmiyorum tabi. bence kurgusal dünyalar yaratmada başarılı olabilirler ama ordan çıkıp bunu yazıya veya başka bir esere dökecek fiziksel şartları olmuyor sanırım. en azından forumlarda bu durumu yaşayanlar öyle söylüyorlar.