hayatında hiç domuz eti yememiş insan

o iğrenç kokusu , görüntüsü bile mide bulandırıcı olan pis hayvanın etini yememiş insandır. ne yazık ki bir defasında yanlışıkla yemişliğim vardır bu iğrenç şeyi . o gün bu gün tavuk balık tavuk balık. dana etidir inek etidir hangisi olursa yemek için sabırsızlanıyorum artık. mmm.

****ayrıca domuz yiyen insanlarda hormon değişikliği görülürmüş. ne yerseniz siz o sunuzdur demişler beslenme uzmanları.
müslüman ya da yahudi olan insandır. bir de olayın şu yüzü vardır:
ne de olsa kemik tozundan, artıklardan yapılan salam, sucuk yedirilen insanlarız. domuz yemekten kaçınca çok bir şey kazanmıyoruz sonuçta. fakat asıl garip olan ülkemizde 2010 dan beri domuz yetiştiriciliği ve kesimi artık denetimli değil, serbest. ve yine hazır ne varsa içinde olmadığına inanmak zor. kısacası yemedim diye düşünsen bile inanma.

bunun dışında domuz tenyasından korkulduğu içinde domuz eti yenmemektedir. fakat kaynağı bilinmeden yenen tüm et ürünlerinde aynı risk mevcuttur. entegre işlenmiş etlere yönelmek ve iyi pişirmek bu gibi riskleri ortadan kaldırır.*
ortadogu bolgesi ve kuzey afrika felan disinda tum dunyanin ana besin kaynaklarindan biri olarak tuketilen bir et tipini tuketmeyen insan. turkiyede dogup buyudugumuzden pek cogumuza yabanci gelen bir tadi vardir. ulkemizde de sanildigindan cok daha fazla tuketilmekte, domuz eti satan marketler ve kasaplar da bulunmaktadir.

genelde bu insan tipi dinci de olabilir ve domuz eti yiyenlerin toplum disina itilmesi bu tipler icin caizdir. yillar icinde turkiyede ozellikle islam tabanli dinciler bu konuda cevrelerinden aldiklari gaz ile kendi argumanlarini uretmislerdir. 'domuz esini kiskanmaz o sebeple yersen seninde ahlakin bozulur', 'ne yersen osun sen domuz musun' gibi akil dolu sacmalamalar ile adeta antik asya tip literaturune katkida bulunur, kucuk pipilerini buyutmek icin kaplan yarragi yemek gibi girisimlerde bulunabilirler.
http://www.tigerhomes.org/animal/tiger-p...

kisacasi domuz eti herhangi farkli bir et turu kadar yararli/zararlidir. ayni kirmizi et gibi, hangi kisminin yenildigine, nasil pisirildigine ve tuketildigine gore degisir. nerede ki domuz pastirmasina muhtesem zararli diyip dana pastirmasini lop lop protein diye goturen insanlar vardir, onlar salaktir; itibar etmeyiniz. tadi cok farkli bir esansa sahip oldugu icin kirmizi/beyaz et ile buyuyen bizlere pek bir garip gelir, hatta olayi abartip psikolojik olarak insan eti ile bagdastiranlar bile gorulmustur toplum tabanli travma sebebi olarak.

akıllı insandır. domuz eti diğer etlere nazaran daha düşük kalorilidir ve yağ oranı düşüktür. artı olarak diğer etlerden ucuzdur. buna rağmen inek ve koyundan elde edilen kırmızı etten çok daha zaralıdır çünkü yüksek oranda bakteri ve virüs içerir. özellikle asla çiğ kalmaması, hatta çıplak elle çiğ domuz etine dokunursanız başka yemeklere dokunmadan doğruca gidip elinizi çitilemeniz önerilir. bunun nedeni domuzların bulduğu her boku yemesi ve sindirim sistemlerinin gelişmemiş olmasıdır. sağlık açısından inek ya da koyun etiyle bir tutmak çok yanlıştır çünkü geviş getiren hayvanların müthiş sindirim sistemleri vardır, mideleri 4 bölümden oluşur. sanırım bu nedenle etleri domuz kadar bakteri içermez (artı vejeteryan beslenirler)
domuz eti zaten tat olarak inek ya da koyunun yerini tutmaz, yurtdışında çok tüketilmesinin sebebi de ucuzluğudur.
vejeteryandır veya vegandır,ceset yemek istemiyordur (ikisi de olmamam büyük ironi)
şu ana kadar iki kere domuz eti yedim. ilki pastırma ile salam arası, adını hatırlamadığım incecik bir şeydi. biraz tuzlu ve kayış gibi gelmişti. pek beğendiğim söylenemez. diğeri, bağdat caddesinde bir yerde tavsiye üzerine bayağı tombik bir sosisti. normalde sosis sevmiyorum ama hem tadı hem de yumuşaklığı muhteşemdi bence.

sonuçta, insanların dini hassasiyetlerinden dolayı yememelerini normal karşılıyorum. bu sebep tek başına yeterliyken ağzına koymadıkları bir şey hakkında atıp tutmalarına da gerek yok aslında. ille de yesene diye ısrar etmek, yemiyor diye çok saçma şeklinde eleştirmek de ayrı bir gereksizlik.

sana ne. bana ne.