hiv

şişli ve beşiktaş'ta ücretsiz ve isimsiz olarak test yaptırabilirsiniz. test yaptırmaktan çekinmeyin, erken tanı her zaman önemli. şişli telefon numarası 0 212 708 88 88/dahili 9021-9022 olarak değişmiş. arayıp bilgi de alabilirsiniz.
hiv virüsün adı aids hastalığın adı bebeğim
ay allah korusun
ilginçtir ki hiv'in bulaştığı ilk insanın, birinci dünya savaşı'nda açlıktan ölmemek için şempanze yiyen bir askerin olabileceğine dair bir araştırma var

https://nypost.com/2021/01/30/aids-epide...
aslında insanların %99'unun hakkında yanlış bilgiler edindiği virüstür. öncelikle hiv taşıyarak senelerce "yaşayan" insanlar sandığınızdan çok daha fazla. hiv demek asla ölüm değil. semptomları hafifleten bir ton ilaç var ama tabi ki bu ilaçlar ekonomik yönden çok zorlayıcı. ayrıca uzun süren tedavi sonrasında b=b durumuna ulaşan hasta sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. b=b demek ise belirlenemeyen=bulaştırmayan demek yani bir süre sonra vücudunuzda virüs belirlenmeyince iyileşmiş sayılıyorsunuz. ayrıca tükürük ve öpüşmeyle bulaşmaz. ve hiv tarihinde oral seks ile bulaşan tek bir hiv vakası yoktur. ne olursa olsun her cinsel ilişki sırasında düzenli kondom kullanılırsa hiv'e yakalanma ihtimaliniz neredeyse yok. kondom kullanarak hiv+ ve hiv-'ler cinsel ilişkiye sağlıklı bir şekilde girebilirler. son olarak testiniz hiv+ çıkınca asla yalnız olduğunuzu düşünmeyin. çünkü türkiye çapında hiv taşıyıcısı bireylere her yönden destek olan çokça vakıf, dernek, kuruluş var. pozitifiz.org ise bunlardan sadece bir tanesi ve en çok faaliyet göstereni. bu vakıflarla iletişime geçmekten çekinmeyin, ayrıca hiv hakkında bilgi almak için bu vakıfların online konferanslarına katılabilirsiniz.
yeni hıv (aıds) aşısı, faz ı insan deneylerinde % 97 antikor cevabı oluşturdu. bu şu ana kadarki en etkili hıv aşısı. mrna bazlı covıd aşıları ile aynı teknolojiye sahip. kanser aşıları artık hiç olmadığı kadar yakın, salgının hediyesi...

https://www.europeanpharmaceuticalreview...
std deyince aklıma geldi. ilaç ismi vererek başıma gelen bir hadiseden bahsetmek istiyorum.
mart ayıydı. bir buçuk aydır görüştüğüm partnerimin evine gidecektim. taşınma hazırlıkları yapıyordu, ben de ona yardım edecektim. ortalıkta bir sürü kasa ve içlerinde eşyalar vardı. bir kasanın içindeki ilaç kutuları dikkatimi çekti, aslında dikkatimi çekmemesi mümkün değildi. kasanın en üstünde "hadi beni görün" der gibi duruyordu ilaç kutuları. ilacın ismi biktarvy. ona bunu sormadım nedense. ama çok merak ettim, uygun bir zamanda ilacı google'a sordum. hiv+ tedavisinde kullanılan bir ilaç. haliyle şaşırdım ve korktum "ya kaptıysam" diye. diğer yandan düşünüyorum: acaba benimle bu durumunu paylaşmak mı istiyor? o ilaç kutularını orada mı unuttu? bilerek mi koydu yoksa? bu tür sorular aklımda. sonra ona bu ilacın hiv+ tedavisinde kullanıldığını bildiğimi söyledim. bir süre bekledi, gözleri doldu. bunu beklediğini söyledi ve anlatmaya başladı hikayeyi. 5 senedir ilaç kullandığından, artık belirlenemeyen seviyede olduğundan ve b=b durumundan bahsetti. bana endişelenmemem gerektiğini söyledi. ama ben dört hafta sonra test yaptırmaya gittim. neyse ki negatif.
suçlamıyorum, korunduğumuzdan en başından paylaşmak zorunda değildi. görüşüyoruz fakat seks için biraz düşünmem gerektiğini söyledim. aslında yapmak da istemiyorum. bir yandan onu üzüp üzmediğimi, ona haksızlık yapıp yapmadığımı sorguluyorum sürekli.
(bu olaydaki kişilerin kimliği hiçbir kimse tarafından bilinmiyor)
ben de geçtiğimiz yaz eski sevgilimle tatile çıktım. onu havaalanindan aldım alaçatiya gidiyoruz. bana yolda hiv+ olduğunu söyledi. şaşırdım tabi ama yine de belli etmedim şaşkınlığımı. korunduğumuz sürece sıkıntı olmaz diye kendimi ikna etmeye çalıştım. sonuçta hivfobik değilim.
kondom kullandigimiz sürece sorun olmayacağını söyledim ama o virüsün tespit edilemeyecek seviyede olduğunu ve korunmaniza gerek olmadığını söyledi. ben kabul etneyince de ısrar kıyamet bilale anlatır gibi muameleler. delirtti beni. sonuçta dünyadaki tek std hiv değil. korunmak istediğim için gerizekalı muamelesi yaptı.
kabus gibi bir üç gundu ve bir kere daha ex den next olmayacağı anlaşıldı.
  • /
  • 3