ilk cinayet

yeryüzünde ilk cinayet hz ademin oğlu kabilin kardeşi habili öldürmesidir.. <br> <br>(bkz: kıskançlık) <br>(bkz: haset)
ikincisini merak ettiren.
hz. ademin oğullarının yaptığı bu işten sonra, ikincisini de onların çocukları yapmıştır. bu sayede töre cinayeti çıkmıştır.
ömer seyfettin'in küçük bir çocuğun kazara bir hayvanı öldürerek işlediği cinayeti anlattığı hikayesi. aynı hayvanlığı şahsımın da yapması nedeniyle bu eser benim için çok farklı ve acı vericidir.
ilk insanın doğmasıyla aynı anda oluşan durum.
"dünyaya geldiğiniz anda bir andan yaşamaya bir andan ölmeye başlarsınız" - monteigne
kabil'in habil'i öldürmesi. jose saramago'nun kabil adlı eserine konu olmuştur.
efsaneye göre ademin oğulları tarafından işlenmiştir.havva ana her doğumda iki çocuk doğurmaktadır ve aynı anda doğan çocuklar birbiriyle evlenemezmiş.her batında doğan çocuklar diğer batınlardan doğanlarla evlenmek zorundaymış.lakin adı iklima olan güzel kıza kendi ikizi olan kabilin aşık olmasıyla işler karışmış.adem itiraz etsede hükmün allaha ait olduğunu söylemiş ve iki oğlunun allaha kurban vermesi,allahın hangisini kabul ederse kızın onunla evlenmesi gerektiğini söylemiş.çiftçi olan kabil en semiz ve besili olan koçunu çiftçi habil ise en dolgun başaklı buğdaylarından bir deste sunmuş.
gökten inen bir ateş buğdayları yakmış.böylece hüküm belli olmuş ve kızın habille evlenmesi kararlaştırılmış.
kabil boyun eğse de içinde ki nefreti engelleyememiş ve habili kafasına vurduğu taşla öldürmüş.daha önce hiç ölü görmeyen ve cesetle ne yapacağını bilmeyen kabil ormanda günlerce oturmuş.daha sonra iki karganın kavgasına şahit olmuş.karganın biri öldürdüğü kargayı toprağı kazıp öldürdüğünü toprağa gömüp üstünü kapatmış.kabi'de aynısını yapıp ilk cenazeyi gömmüş.
hikayeye göre ilk cinayet aşk için işlenmiş.
ilk cinayet içimizdeki çocuğu yetişkin olmak adına öldürmektir.