ingiltere kraliçesinin kuğusunu kesip yiyen türk

ingiltere'de neredeyse bin yıllık bir yasaya dayanan ve düzenleme uyarınca tüm kuğuların kraliçeye ait olduğunu hükme bağlayan gayet güzel bir teamül ve bundan habersiz gölde kuğu avlayıp yiyen hasan fidan adlı vatandaş.

üstelik kuşu tadını merak ettiği için yemiş. o değil de kuğunun kimin olduğu mühim değil alinin olur velinin olur hatta sahipsiz de olabilir neden yiyorsun abi, manyak mısın; hasta mısın; yiyecek bi şey bulamadın mı.* normalde yenilebilir bir canlı olmadığı bariz olan bu sevimli hayvanı kesip yemek bu vatandaşın daha neler neler yiyebileceğini getirdi aklıma* aman diyorum allah muhafaza.* 46 yaşındaki hasan fidan, hildenborough'daki bir gölde avlayıp yediği kuğu nedeniyle 215 sterlin (yaklaşık 750 lira) para cezasına çarptırılmış. yurt dışında yaşanan her abzürt haberin altından türklerin çıkması da başka bir ironi. şimdi elin ingilizi türkleri hep kuğuyiyici olarak anımsayacak, gel de bu algıyı kır kırabilirsen.
future, neyse ki sadece yemiş kuğuyu.
kendisinden çok verilen tepkilerin tuhah olduğu bir vaka.

'tavuk mu bu, kuğu yenir mi' diyeninden 'ama ingilizler de geçmişte çok kötü şeyler yapmıştı' diyenine kadar geniş bir yelpazede öyle tepkiler verilmişki haberin altındaki yorumlarda, adamın kuğu yemesinin tuhaf bir yanı kalmamış. sonuç olarak bir grup avrupalı'nın göçmenlerden şikayetlerini bir grup göçmenin de kendi uyumsuzluklarına bakmadan avrupalılıarı ırkçılıkla suçlama eğilimini ortaya döken bir olaya dönüşmüş.

mesele kuğu değil arkadaş sen hala anlamadın mı?