it

ingilizcede cansızlar ve hayvanlar -ve arada gariban bebekler- için kullanılan "o" zamiri.

aynı zamanda bir stephen king eseri ve bu kitaptan apartılmış televizyon filmi.
kitabı gayet korkutucu olabilecekken, filmi kitabın gölgesinde kalmış durumda. ancak yine de, çocukluk psikolojisiyle izlendiğinde çokça korkutabilmiş.

--- spoilerımsı ---
kahramanımız bir paylaço (bkz: pennywise)
çocukları kesip biçen bir paylaço kendisi. yaklaşmayın, yakar!
--- spoilerımsı sonu ----
off bu kadar mı kötü bir film olur. spoiler a falan gerek yok. meğer örümcekmiş. kus. ha şu iyi. amerikanın tüm eyaletlerini öğreniyorsunuz tüm 6 cd boyunca. ohayosu virjinyası şusu busu.
stephen king in feci korkutucu eseri ve korkunç kötü çekilmiş tv filmi. kitap gece uyutmayacak kadar başarılıyken ki bildiğime göre çevirisi yarım yamalakmış, film inanılmaz tırt. özellikle özel efektlerdeki başarısızlık inanılır gibi değil. sk nın kitaplarının çoğunda olduğu gibi bu kitap ta kara kule ile bağlantılıdır. biryerlerden ( uzay?!!) gelen saf kötü bir yaratık 25-27 yılda bir derry kentinde uyanır ve çocukları vahşi bir şekilde katleder. çok uzun süren bu dram kentin yaşlıları tarafından bilinir ama adeta kurban gözüyle görülür ve saklanır. 1955 te 7 ergen çocuğun bu canavarla-pennywise palyaço-it savaşmaları bir sürü yan hikaye ile anlatılır. paralel olrak 1985 te yeniden başlayan olay zinciri ve 7 arkadaşın terkar buluşmak zorunda kalması nefis bir yan hikaye ile anlatılır. tavsiye edilir, ama sadece kitap..palyaçoların sevilmemesinden beselenen ve arttıran bir kitap olmuştur.
bunlar istedi diye atlar ölmez. bir romen atasözüdür.
(bkz: itler istedi diye atlar ölmez)
andığınızda çomağı hazırlamanız gereken şey.
hem üreyen hem de ürüyen tek canlı türü. ancak onların ürümesi kervanın yürümesine engel teşkil etmez.
babam için benim ikinci adım,resmiyette olmasa bile onun biricik it oğluyum.
itmek fiilinin köküdür. emir bildirmek için de kullanılabilir. *
1. itmek fiilinin emir kipi
2. ingilizce'de cansız varlıklar için kullanılan 3. tekil şahıs
3. stephen king'in 52 tane kitabına sahip olan benim için yıllardır arayıp durduğum, anca bulup da izleyince hayalkırıklığına uğratmış, palyaçolardan ise ekstradan nefret etmeme yol açmış film.
ingilizcede yemek anlamına gelen eat fiilinin okunuşu
athena nın aynı isimle 2006 da çıkardığı 5 şarkılık ep'si. albümün ilk şarkısı nirvana'nın breed şarkısına yapılan cover parça olan köpektir. aynı albümde çok sevdiğim kayıp da yer alır. ayrıca albüm kurt cobain'e ithaf edilmiştir.
stephen king in aynı adlı romanından uyarlanan 2017 yapımı ikinci film.genel yorumlar ilk filmin daha güzel olduğu yönünde olsa da ayı sözlük herşeyi beğenme timi üyesi olarak bu filmi daha çok beğendim.
bu da ürkütücü fragmanı:
stephen king'in bütün eserlerinde sinemaya aktarımda bir olmamışlık duygusu vardır. ıt diğerlerinin arasında en başarılı uyarlamalardan biri bence. kitapta ıt'in kökeninin anlatıldığı yerler haklı olarak iki versiyonda da yer bulmamıştır. iki versiyon arasında çok ciddi olmasa da farklar bulunmaktadır. hatırlanması için önce kitabın tekrar okunması, sonra ilk versiyon ve ardından da 2017 versiyon izlenilerek aşırı doz "it"ten ölünebilir.