janis joplin

enerjisi sahne üzerine sığmayan, çığlık çığlığa bir 60lar mucizesi. sesini fazla hırpalar bir tablo çizse de her tarafından duygu yoğunluğu akıp çeker sizi. bir kozmic blues söyler ki...
27 yaşında altın vuruştan ölmüş efsanedir.uyuşturucu herkesin sesini göte çevirsede,bu kadının sesine hiçbir şey yapamamıştır.hatta daha da güzelleştirmiştir. keşke erkenden gitmeseydi,halen dinleseydik şarkılarını bıkmadan usanmadan milyonlarca insan.gerçi onun sikinde mi olacaktı bu durum,elbette olmayacaktı.

sonuç olarak summertime , the rose ve birçok şarkısı başucu şarkıları arasına eklendi bile.
jimi hendrix in kader yoldaşı. güzel insanlar güzel ölürler. (bkz: woodstock)
siyahi gırtlağa sahip blues rock vokalisti. bir de sevişirken dinleyin, özellikle piace of my heartı.
(bkz: kedi sesini senin) <br> <br>alala editi: neden kötülenmiş anlamadım şimdi,eğer kötülüyen janis joplin hayranıysa ki bu ihtimalde değil,bu kadını seven herkes kedi sesli diye sever kötü ses demek değil şu anlamda bu tanım,ilginç <br> <br>(bkz: neden eksilendiği anlaşılamayan entryler)
ne yazılabilirki janis için? dinlemeyen anlayamaz ya da janisgillerden değilseniz zor anlarsınız. doğuştan hüzünlü insan türünün en güzel dile gelmişlerindendir. yıldız tilbe' nin amerikanya şubesi gibidir belki. '' aigai '' güzel anlatmış, ben daha ek yapamam herhalde. hippi demek janis demek. bi '' summertime '' okur adamın böğrüne kor.
benim hayatımda dönüm noktası denilebilecek bir yere sahiptir kendisi. bir gün o cry baby dedi ve ben blues ile tanıştım. peki bluesla tanışmak neden mi bu kadar önemliydi janis joplin'den başlayıp tüm blues efsanelerini dinlemeye başladım, sonra onların hayatları, sonra yaşam tarzları derken dinlediğim müzik okuduğum kitaplardan hayat tarzıma kadar her şeyi etkiledi. ve bunların hepsini janis joplin'in o büyüleyici sesine borçluyum.

bir çoğumuzda hayranlık uyandıran bu kadın kendini beğenmezmiş, çirkin bulurmuş ve kimsenin kendisine aşık olmayacağını düşünürmüş. janis joplin bile olsa her insan kendisi hakkında yanılabiliyor demek ki.
acaba bir gün onun gibi bir ses yeryüzüne gelir mi ki şeklinde düşünmesine sebep oluyor insanın sevgili janis. öyle kuvvetli bir gırtlağı vardır ki tarifi imkansız şeyler yaşanmasına sebep olur.
hakkında dilimizde kaleme alınmış kısa bir biyografisi de bulunan blues rock kraliçesi. http://koyulaci.com/genel/10-fotografla-...
henüz 27'sinde hayatını kaybedip sevenlerini çığlıklarından mahrum bırakmıştır.kendisine hasret kalınmıştır.