karga

en müzik kulağına sahip olmayanları deşifre eden, kötü sesler üzerinde kara bulut gibi dolaşan kuş.
en uzun yasayan kus oldugu söylenir ayni zamanda. 120 yil yasayanlari varmis.
insan da dahil olmak üzere tüm canlılar arasında beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranı en yüksek olanıdır.

uzun ömrü ürküten, sesi tırstıran, mekanı coşturan, dükkanı cep boşaltan, filmi mıhlayandır. *
alet becerisine sahip nadir hayvanlardandır. ayrıca mitolojide odin'in habercisi iki tane kargadır ve ölülerin ruhlarını valhalla/hades/yeraltı/öteki dünyaya taşıdığına inanılır.

ayrıca edgar allen poe'nun güzel bir şiiridir de:

karga
kargadan başka kuşa kuş demem
kanım ısınıktır severim onları
burun kıvırmayın
tanrının verdiği candır taşıdıkları
sonra hindilerden yakışıklıdırlar
yalnızlığı severler bende severim
yaradılış suç mu bu
severim mısırı onlarda sever
patlatır patlatır afiyetle yerim
gelseler camın önüne
onlara da veririm
gelmezler bende gitmem yanlarına
çok mu gururluyuz yabani miyiz yoksa
gururlu insan düşünebilen şerefli insandır
ama karıştırmayın aptal ile gururluyu
zaten ben
gururlu kargadan başka
kuş´a kuş demem
kanarya derim
saka derim
bülbül derim
ama kuş demem
musevi, hiristiyan ve islam kaynaklarina göre, adem'in ogullarindan habil ile kabil'in arasi kiz meselesinden ötürü bozulur. habil'i kiskanan kabil, bir firsatini bulup onu öldürür. ancak bu, dünya üzerinde islenen ilk cinayet oldugu için, cesedi ne yapacagini bilemez. ceset sirtinda, günlerce dolasir. bir ara yorulup oturdugunda, iki karganin kavga ettiklerini görüp izlemeye baslar. kargalarin birisi digerini öldürür, sonra topragi eseleyip gömer. kabil de aynisini yapip habil'i topraga gömer ve cesetten kurtulur.
karga'nin bir katile yol yordam göstermesine sinirlenen tanri kargayi lanetler, ve o güne kadar akça pakça bir kus olan karga, kapkara olur. o gün bu gündür karga, ölümle birlikte anilan ugursuz bir kus olmustur.

kadıköy barlar sokağında bir mekan adı, benim favori yerlerim arasında başı çeker gerek çaldığı müzik gerek atmosfer harikadır. eski bir rum evinin yeniden dekore edilmesi ile oluşturulan mekan hafif depresif karamsar bir havaya sahiptir her daim loş olan mekan kışları şömine ile ısıtılırken misli misli daha etkileyici bir yer haline gelir, mutfak ve menüsü oldukça tatminkar ve başarılıdır. gitmeyenlere şiddetle tavsiye edilir.... haa unutmadan birde bolca kedisi vardır.
ömürlerini yaklaşık 70-80 yıl olduğunu duyduğumda çok şaşırdığım kuş türü. özellikle cezaevlerinin etrafında bolca olur çünkü cezaevlerinin çöpleri onların yemekleridir.
bitkilerden sonra en uzun yaşayan canlı.
baykuşlar gibi, haksız ithamlara ve kötü efsanelere alet olmuş akıllı ve becerikli kuş.
siyah olanları vardır bunların, leş kargası denir onlara. "bu kadar tatlı ve güzel bir hayvan, neden böyle bir adla anılır anlamıyorum" diye düşünüyordum, sonra yoldaki kuş ölüsünü gagasıyla alıp götürdüğü zaman "hmm anladım" dedim.