karizmatik

oturşu kalkışı giyinişi ve ya ifadesi üzerinden değerlendirilmek.
karizma sahibi, karizması gelen, karizmalı
cümle içinde: hayır büzge sen bu işe karizma
çok güzel/yakışıklı olmasa da, havasıyla, bakışıyla, duruşuyla kendine baktıran, vay be dedirten insan türü.
seksi açıdan çekici anlamında kullanılan bu sözcüğün kökeni yunanca "kharisma"dır ve "karşılıksız olarak iyilik yapan" anlamına gelmektedir!

zaten bazı ezoterik tradisyonlarda çekiciliği güzel hatlar ya da seks düşüncesi çağrıştıran bir beden değil, ruhsal oluşumun sağladığı inancı vardır. "pozitif kişi" denilen, yani gerçekte rahat davranan, son yılların moda değimi ile "komplekssiz" insanlar doğal çekicidirler; çünkü bu kişilerin beyni pozitif enerji yayar.

yunan mitolojisinde de "charites" adlı üç tanrıça vardır ve hepsi de bereket ile ilgilidirler. isimlerinin manası ise son derece anlamlıdır: aglaea (parıltı), euphrosyne (sevinç-gülüş) ve thalia (iyi neşe).

herkesin kendine özel bir çekiciliği vardır; bunu realize edememenin nedeni beyindeki ketlemeler, yani negatif enerjilerdir. haset (kıskançlık değil, haset), hırs (öfke değil, hırs), aşırı korku, gibi olumsuz duygular beyinde negatif elektrik yaratırlar. bu duygular tetiklenmişken nöronlar arasındaki yıldırım, şimşek benzeri "çakmaların" resmi bile çekilmiştir.

toparlamak gerekirse karizmayı (cinsel çekimi, insanların dikkatini çekecek bir manyetizmayı) yaratan güzel bir yüz ve bedenden çok, rahat bir beyin ve iyi bir huydur.

güzellik diye de çok değerli bir şey vardır tabii ki; ancak karizma ile taçlanmıyorsa ancak ilk başta adaylar arasından seçilmek için avantajdır. sonrasını getirecek olan ise kesinlikle karizma, yani pozitif bir kimliktir.