kızlık zarı

80lerde kızlık zarı diktirme modasının tavan yapması nedeniyle nerdeyse her yeşilçam filmine konu olan meşhur zar. filmlerde fakir ama güzel kız kah isteyerek kah istemeyerek zengin ama orospu çocuğu olan salon erkeği tarafından iğfal edilir ardından kızımız tin tin soluğu dikim işlemi için doktorda alırdı.

boru mu abi kulak zarı ya da soğan zarı değil kızlık zarı bu. türk toplumu için mahkeme duvarı, han kapısı ya da apartman otomatiği kadar sağlam ve yırtılmamış olmasına değer verilen önemli bir namus birimidir. erkek her boku yerken ve de yemekte özgürken kadında zar aramak enteresan bir kafa tabi.
ilkokulda haydar dümen sayesinde a'dan z'ye ne olduğunu öğrendiğim baya gereksiz bir olay.
sosyolojiye konu olan zardır. toplumda törelere,cinayetlere,örflere konu olmuştur. geri kalmış toplumlarda çok önem taşır ve cinsel sağlığı olmayan,evlenene kadar önünde hep engel kalan kadınlara ve penisin iktidarlığına inanan ve namus zırvalığıyla büyümüş erkeklere neden olur.
"kızlık zarı" olarak adlandırılması ne kadar çirkin ve cinsiyetçi bir açılım.
bekaret zarı desen gene iyi ama bu bizim bekaretimiz değil bizi bilmem kaç yaşımıza kadar koruyan bir zar. her türlü adlandırma mantıksız yani.
türk toplumunda "namus kavrami"nin baş tacı olan cümle öbeği. ama aslinda namusun iki bacak arasinda değil, beyinde bittiğini anlamayan ve anlamak istemeyen cinsiyetçi bir toplumun, şuursuz bir kavramı. *
"ey kapitalizm, sen nelere kadirsin!" dedirtecek bir haber:

--- spoiler ---
sahte kızlık zarı satışları patladı
ingiliz daily mail gazetesi, almanya'da yaşanan suriyeli mülteci akınından sonra ülkede sahte kızlık zarı satışlarının patladığını ileri sürdü.

daily mail'in haberine göre, almanya'da kızlık zarı kanı üreten "virginia care" adlı firma, müstakbel eşlerini bakire olduklarına inandırmak isteyen mülteci kadınlar sayesinde sahte kızlık zarı talebinde büyük artık yaşandığını yazdı.

çin'de üretilen sahte kızlık zarı kanlarının ağırlıklı olarak ortadoğu ülkelerini hedeflediğini yazan gazete, almanya'da üretim yapan virginia care'in son aylarda sadece ülke içinde ve diğer avrupa ülkelerinde satış yaptığını kaydetti.

içinde kurutulmuş kan tozu var

habere göre alman firmanın ürettiği her bir sahte kızlık zarı kanı paketinde ultra incelikte iki adet membran bulunuyor. her membran iki selüloz deriden ve derilerin arasına yerleştirilmiş steril ve dondurularak kurutulmuş kan tozundan oluşuyor.

yeni evli gelin gerdek gecesinde bu membranı bizzat kendisi yerleştirebiliyor. membran bulunduğu yerin sıcaklığı ve nemiyle kadının bedenine yapışıyor ve cinsel ilişki sırasında yırtılarak 'bakireliği kanıtlıyor'.

fiyati 170 lira

alman firmaya göre ameliyatla kızlık zarı dikimi 1.750 sterline yani yaklaşık 8 bin tl'ye mal olurken, yaklaşık 49.5 euro'ya, yani yaklaşık 170 tl'ye mal oluyor.

gazeteye göre, ürünlerini online satan alman firma çok küçük bir rakamla hem birçok evliliği hem de birçok mülteci kadının hayatını kurtardıklarını söylüyor.
--- spoiler ---

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/sahte-kizlik-...

tanım: çin'den almanya'ya, avrupa'ya, ortadoğu'dan türkiye'ye bir tür ekonomi yaratmış "zar"..!