kuir

ibne kelimesinin alternatifi. artık bu kullanılacak gibi görünüyor.

(bkz: queer)
(bkz: kuirfest)
ibne demeden önce bi durulması gereken kavramdır, queer thoery ( kuir teorisi) ile ülkemizde de son dönemlerde adı birçok metinde geçmeye başlamıştır.

http://en.wikipedia.org/wiki/queer_theory

kaosgl den alıntı:

queer kavramı (yazının sonraki kısımlarında kuir olarak geçecek), sistem tarafından bize dayatılan bütün toplumsal cinsiyet normlarına bir karşı duruşu ifade eder. amerikadaki, kapitalizmle iç içe geçmiş gay lifea bir eleştiri olarak ortaya çıkmıştır. gey kimliğinin, bu kavram ile kendini tanımlayan insanları belli kalıplar içine soktuğunu ve o kalıpları oluşturan yapıların altüst edilmesi gerektiğini savunur. gey dendiğinde aklımızda beliren imgenin feminen erkek ve lezbiyen denildiğinde maskülen bir kadın olması, birbirinin değili olarak kurgulanan kadınlık ve erkeklik kavramlarının ve rollerinin yeniden üretilmesi ile ilgilidir. kadın ve erkeğin tanımlanması gibi gey ve lezbiyenin tanımlanması da sorunludur çünkü insan değişkendir ve kişinin herhangi bir şeye veya birine olan arzusu da hayatı boyunca aynı kalmaz, sürekli değişir. bunun yanında, türkiyede kimlik politikası yapan ve bunun yasal hak alma mücadelesini veren bir avuç insan olarak bizler, lgbtt sorunlarını dile getirmek adına kimliklerimizi haykırmak ihtiyacı içindeyiz.

kuir teorisi, kendini kimlikler altında adlandırıp bu kimliklere ait normları yeniden üretmeye dair bir eleştiridir. batıdaki birçok lgbt hareketinde olduğu üzere yasal hakları alma iddiasını biz de sizin gibi normaliz söylemine dayandırılması sorunlu çünkü normalin tanımlanması zaten bir anormal tanımını da beraberinde getiriyor. içinde yaşadığımız sistemin, karşıt ikilikler tanımlaması ve kendini bu ikilikler üzerinden var etmesi sürekli dışlamak, ikincileştirmek için bir öteki yaratmasını gerektirir. avrupa ve amerikada bugün gözlemlediğimiz üzere lgbt hareketi kapitalizmle iç içe geçmiş, pridelar büyük firmaların sponsorluğu eşliğinde, bir protestodan ziyade karnaval havasında gerçekleşmektedir. batıda, uzun bir zaman önce ötekileştirildikleri için isyan eden lgbt bireyler, kendi varlıklarının sisteme bir darbe olduğunu unutarak sisteme haklar düzeyinde entegre oldular. bunun yanında, ötekileştirmeye her daim ihtiyaç duyan sistem, bir dönem lgbt bireylere yönelttiği nefreti, onların normalleşmesi sonucunda göçmenlere, müslümanlara, çingenelere ve diğer azınlık gruplara yöneltti. sistemin kendilerini bir dönem anormal, günahkar, hasta, ahlaksız olarak niteleyip dışladığı lgbt bireyler bugün diğer azınlık grupları benzer nefretle dışlamakta. bu; ötekisi olmadan var olamayanlık üzerine kurulu sistemin, en çok da toplumsal cinsiyet normlarının, kendisini medya, eğitim ve kurumlar gibi bütün araçlarıyla yeniden ürettiğini fark ettiğimizde, aslında eşcinsel, biseksüel veya transgender bir var oluşun tam da bu kalıplara bir karşı duruş olduğunu gözlemleyebiliriz. ama yine popüler olan her şeyin içinin boşaltılması -içinin boşaltılmasıyla popüler olması da diyebiliriz- bağlamında, erkekliği/kadınlığı sorgulamamıza kapı açabilecek gey/lezbiyen/biseksüel/transgender varlığı, yeni bir toplumsal cinsiyet kalıbı olarak karşımıza çıkıyor.

http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=6242
kafa karıştırıcı bir teori. biri bana teferruatıyla ve sabırla anlatırsa belki bi ara anlayabileceğim yararlı olduğunu hissettiğim felsefik bişey


anlamakta neden zorluk çektiğime dair bir didpnot: geçtiğimiz günlerde 'ben guirim' diyen bir erkek eşçinsel arkadaşın, 'toplumun kadınlara yüklediği gündelik büntün işleri' yine bir kadına yaptırarak, bütün gün 'ben yapamam, anlamam' vs diyerek yan gelip yattı. ben de olayı görünce 'nerede kaldı senin toplumun cinsiyetlere biçtiği rolleri reddetmen vs' diye geçirdim içimden... ki bi gece önce queer teorisinin ne kadar faydalı olduğuna dair saatlerce süren bir monolog yapmıştı kendileri.

temelde benim de aynen bu yaşanmışlık üzerine böyle bir itirazım var. gündelik hayatta, en azından fiziksel farklılıklardan dolayı buna pozitif ayrımcılık da deniyor, cinsiyetlerin daha kolay yaptığı işler var. madem queersin o zaman taşı şu 35 kiloluk bavulu diyemem mesela bir kadına.
kadın, erkek, interseks ayrımlarına kafayı takmadığı gibi kimin kime ne zaman cinsel halleneceğine de kafa takmayandır. sakal bırakmış anne adayı kuir tutumludur. geceleri karısıyla, kendi topuklu ayakkabı giymeden ve ruj sürmeden sevişemeyen dışarının maçosu da bir tür kuirdir belki. trans kadın bir kadına aşık olmuşsa lezbiyen transtır, geçişli geçirgen ettirgen işteş ve biraz da panseksüeldir. insan geldik insan gideceğiz az yanaşın kızlar tabutumu siz de taşıyabilirsiniz diye vasiyet edendir.