kürt böreği

antalya'da olsa diye hayıflandığım ama ancak istanbul'da bulup sabah kahvaltısında pudra şekeriyle tükettiğim, incecik açılan yufkalardan oluşan sade yağlı börek.
kürt böreği,küt böreği tartışması gördüm geçenlerde.ne farkederki ?
aşırı yağlı yapılmayan ve aşırı küt olmadıktan sonra her türlü gider.
sanayii yağıyla yapılmadığı sürece gideri olan börektir.
olsa da yesek. bursa'da yapıldığını hiç görmediğim börek
bir ayı için vazgeçilmez besin maddelerinden biri . en azından benim için. en sevdiğim kahvaltı.

5 yıl sonra edit: artık sevmiyorum. ağır geliyor.
şöyle, 10-15 parça fırından yeni çıkmış bol pudra şekerli olsada yesem. yanınada çay.
sırf yağdan mı yapıldığını sorguladığım. yapılaşı bi zahmetli olan börek. pudra şekersiz bir anlam ifade etmiyor ayrıca.
su böreği diyen de var. neticede candır.

ellili altmışlı senelerde ankara, istanbul ve izmir gibi büyükşehirlere göç edip para biriktirmek için çalışan inşaat işçisi kürtlerin masrafsız olsun can olsun haletiruhiyesi ile türkiye mutfağına soktuğu bir börek olduğunu tabloit gazeteye geçmeden önceki radikalde okumuştum.
arkadaşlarımın tavsiyesiyle yediğim, benim gibi bol malzemeli börek seven biri için fazla yavan kalan bir börek çeşidi.
nedense sadece istanbul'da bulunabilinen yiyecektir. o kadar yılın kürdüyüm görmedim memleketimde veya kürtlerin yoğun olarak yaşadığı başka yerlerde... bu böreğe kürt böreği denmesi de muhtemelen yapımındaki fukaralık olabilir; çünkü sadece un-su ve yağ vardır muhteviyatında. tatlandırmak için bile haricen pudra şekeri dökmek gerekir bu nesneye...

hoş her türlü gideri vardır ve arada aşerilir mi evet aşerilir.*
beşinci seferdir kürt göbeği diye okuduğum başlıktır. sözlüğün temasından olsa gerek.
yorgun gözlerle ve dalgın bir zihinle tarafımdan okunmuş hali "kürt böceği"! ilk entryi okuyunca yaşadığım dumuru anlatmama gerek yok sanırım.
babaannemin "kada" diye bir böreği vardı, vardı derken baba tarafından gürcülük* söz konusu ki onlara mahsusmuş. tek farkı içerdiği yağ bakımından daha hafif diğeri de pudra şekeri yerine pekmeze banılıp yenmesidir. kısacası evrensel bir börek ama sadece ismi değişiklik gösteriyor bu böreğin.
üstü pudralanıyordu* yamulmuyorsam. pek tabii isteğe bağlı.
ankara'da, kumrular sokakta bulunan çağdaş börekte yenilebilecek börek çeşidi. içinde hiçbir malzeme olmayan bir şey nasıl bu kadar lezzetli olabiliyor anlamış değilim.
yahu tartışmalı tartışmalı başlıklar yerine, bakın burda ne güzel birşey var. pudra şekerli bi de oh ne güzel gider sabahları. **
pek börek sevmem, hele içi yağlı görünen şeyleri hiç sevmem ama kürt böreği... hayatımda kapanmamak üzere açılan bir yara, bir karadelik. kendisiyle tanışmam 1,5 yıl önce kuzenimin pek sevmesi ve benim geriye kalan 2-3 parçayı yiyip ''ya o tezgahtaki börek neydi öyle'' diye minik bi kriz yaşamamla oldu. ben tatlı insanıyım ama zaten fena olmayan hele de sıcaksa o böreğin üzerine pudra şekeri dökülmesi işi daha da cezbedici yapıyor. gramaj olarak bilmiyorum ama bu orta boy derin plastik kaplardan birini çok rahat bir ara öğün neşesiyle yiyebiliyorum. bir de sıcak ve tatlı olduğu için öyle pek ağırlığı çökmüyor, kıyır kıyır gidiyor.

bir ara ciddi ciddi ayrılmaz ikiliydik, hani 2 günde bir öyle bir tüketiyordum ki. yediğimin baya iyi ve benim fatih'i pek iyi bilmemem sebebiyle aile fertlerine yalvar yakar ne olur alın bakın çok fenayım konuşmalarıyla birlikteliğimiz gidiyordu ki en son tartıya bakınca yollarımızı ayırdık. ailecek. kendisi ara-sıra 40 yılda bir eve gelir ama yüz vermemeye çalışıyorum.

çerkes olarak ve genelde çerkes yemeklerine pek bayılmayan biri olarak kendimi ihanet etmiş gibi hissediyorum.
  • /
  • 2