lgbti temalı filmler

  • /
  • 12
bugün izlediğim bir filmi yazıyorum bu sefer de: “god’s own country”. türkçeye “tanrının unuttuğu yer” olarak çevrilmiş. bu film, brokeback mountain’a oldukça benziyor ve cidden iyi bir film.


film, büyük britanya’da geçiyor, muhtemelen iskoçya. dedesi ve büyükannesine bir çiftlikte yardım eden bir gencin hikayesini izliyoruz. gencimiz homofobik denecek düzeyde ve sevgi görmediği gibi sevgi göstermeye de açık değil. yalnız kalınca sevgisini gösterebildiği hayvanlar var ama herşey çiftliğe gelen romanyalı bir gençten sonra değişiveriyor. her iki genç de maskülen yapıda ve iskoçyalı gencimiz zamanla sevgi göstermeye ve sevilmeye ne kadar aç imiş görüyor oluyoruz.

bu tarz filmleri ben oldukça çok seviyorum çünkü gerçek dünyaya daha uygun konular işleniyor. her birimiz ispanya’da yaşayan kişiler değiliz sonuçta; haliyle de her gece ışıklı tekno gay barlarda cruising yapmamaktayız. film, bir kırsalda inek ve koyun güden, hayvan damlarında bok temizleyen erkeklere odaklanıyor. bazılarınız bu bakımdan, bu film için “otlu peynir kokuyor” diyebilir.

iskoçyalı gencimiz üniversiteye gidememiş ve onu üzen bir durumun da bu olduğu görülüyor, çünkü hayat tüm zorluğuyla yüzüne aniden vurmuş. genelde bu tür filmlerde, uyuşturucu falan da olur, yani bir bakıma eşcinsel olan kişi toplumun marjinal diyebileceği alana konumlanır, ama bu filmde bunlar yok. sadece ara sıra bira içiyorlar, hepsi bu. ki, romanyalı genç oldukça da aklı başında.

filmin bir diğer odaklandığı konu da “göçmenlik”. bu konu benim de oldukça dikkatimi çekiyor son zamanlarda. yabancı kişilerle ilişki yaşayanlar bilir, ilişkide bir nevi “kendi kültürünü doğru anlatma çabası” dediğimiz durum ortaya çıkar. mesela, iranlı biriyle bir süre görüştüm ve her seferinde farkettim ki kendi kültürünü bana savunur bir halde, ortada bizim kültür daha üstün dediğim bir durum yokken bile. çünkü göçmenler toplumda azınlıktır ve bu anlamda yaşamları konusunda daha fazla baskı görmektedir. ve göçmenler alt sınıf olarak algılanır. bu filmde de romanya ve çingenelik üzerine bazı bölümlere tanık olacaksınız. iskoç gencimizin romanyalı genci uzun bir süre kendi dengi olarak görmemesi gözlerden kaçmıyor.

sanırım filmin odaklandığı en temel konu “yaşatmak”. bunu filmin adından bile anlıyoruz aslında, o kadar ücra bir köşede bir bakıma iki erkek kendi hayallerindeki ortamı yaşatmaya çalışacak. “hayata döndürmek” filmin birçok bölümünde açıktan da görülüyor, mesela koyunların elle doğdurulması.

bu filmi ne zamandır izlemek istiyordum, nasip bugüneymiş. kesinlikle görün derim. şahsen ben oldukça beğendim. zaten film de uluslararası festivallerden ödülle dönmüş. ayrıca romanyalı genç de bir zamanlar görüştüğüm o iranlı elemana benziyor, elemanın ellerini ve bacaklarını beğendim.

trailer’ı da bıraktım aşağıya:

'pretty boy' 2017 yapımı ödüllü lgbt temalı kısa film.
lise öğrencisi olan sean gaydir ve cinsel kimliğinden dolayı okulda arkadaşlarından sürekli şiddet görmektedir. babası onu bir fahişeye götürerek tedavi(!) etmeye karar verir...
https://www.youtube.com/watch?v=ngpq9ossv-ı&list=wl&index=70&t=0s
(bkz:shelter)
cinsel kimliğini kabullenmekte zorluk çeken bir gencin eşcinsel olduğunu hoş bir yakınlaşmayla keşfetmesini, bunu kabul edip yaşamasını ve bu durumun sosyal hayatında yarattığı zorluklarla mücadele edişini konu alan bir film. şahsen izlediğim için pişman olmadığım ama izlemeseydim de birşey kaybetmeyeceğim bir filmdi.
https://onemorelesbian.com/channel/lesbi...

linklerin bazıları kırık. açılmazsa filmin adını öğrenin biqle'da arayın. isim benzerliğinden dolayı karşınıza çok sonuç gelebilir. oyuncunun yada yönetmenin adı ile yapım yılı ile ararsanız daha az seçenek çıkar. site vpn gerektirmez. vpn'yi izlerken kapatın yoksa yüklenme hızını etkiler. ben indirip izliyorum, sonra siliyorum. zaten hepsi kısa film.
gay temaların işlendiği filmlerde iki klişe önplanda, birincisi aids; ikincisi cinsel yönelimini keşfeden ve kabullenen ergenimizin öyküsü. bu ikisi dışında konu izleyip çok güzel olabilen filmler var hatta daha güzeller.
(bkz:twist)

2003 yılından kanada menşeili bir film. oliver twist isimli romanın yeniden anlatımı üzerine kuruludur. nick stahl başroldedir ve depresif bir filmdir. youtube'dan izlenebilmektedir. https://www.imdb.com/title/tt0339827/

(bkz:kinky boots) bu da 2005 yılından. chiwetel ejiofor'ın performansı başarılıdır. oldukça komik sahneleri vardır. https://www.imdb.com/title/tt0434124/?re...
  • /
  • 12