lgbti temalı reklamlar

türkiye'de hiç örneği var mı diye düşünürken aklıma bir tane örnek geldi, sadece bana mı öyle geldi bilmiyorum ama dimes'in bir reklamı var kesinlikle öyle bence:

dimes party timeyurtdışından elbet pek çok örnek var, çoğu da bildiğimiz örnekler, o yüzden onları arkadaşlara bırakıyorum.
biscolata reklamlarında da gay tema var .
hollanda'da bir lub reklamı vardı, bu reklamda bir otoparktaki tüm araçlar düz, biri ters duruyor, bir marina bütün tekneler düz biri ters duruyor, bir hediyelik eşya dükkanında tüm biblolar düz biri ters duruyor ve reklamın sloganı "hayata bir de bu açıdan bakın"dı.

ikinci reklamda, balta girmemiş bir ormanda saçlarını tarayan bir havva görürüz. havva yavaş yavaş yürür ve bir göl kenarında uzanmış olan ademi görür. bakışırlar, göz süzerler birbirlerine, derken adem "ayy hayatımmm saçlarını nasıl böyle güzel koruyosun, diyerek kırılmaya kırıtıp sırıtmaya başlar. sloganı da "hayatta bazen beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz" diyen bir sigorta şirketiydi.

üçüncü reklam, aslında çift versiyon olarak hem heterolara hem de geylere yönelik ayrı ayrı çekilmiş animasyon prezervatif reklamıydı ve enfes bir reklamdı. bu reklamda bir kişinin ilk kez cinselliği yaşadığı günden olgunluğa gelene kadar cinsellik serüveni konu ediliyor, kimi komik, kimi kötü, kimi eğlenceli yaşanılan cinsel maceraların ardından, kişi doğru insanı bulup onunla evleniyor, sloganı ise "doğru insanı bulana kadar uzun yaşayın"dı çok etkileyiciydi.
pepsi reklamı.
levi's. bu reklamdan etkilenip umutsuz vaka olan geylerin gidip bir jean kapması olası bir şey bence.
bilmeyen yoktur sanırım, oldukça başarılı. reklamdaki şarkı da bu:

* ve daha iyisi olamaz dediğim reklam.

türkiyede yok tabiki de. olsa olsa hamam ya da yağlı güreş reklamları ama onlar da yok.
refan isimli parfüm markasının reklamı; bir bakıma böyle olması normal reklam yıldızı azis.*


nestle crunch reklaminda bilinc alti cok guzel islenmistir.. soyleki erkek ve kiz soyunma odasi yanyana spor salonunda gecer reklam. erkekler isirir kadinlarin ruju kayar o olur bu olur. sonra duvar kirilir iki tarafta karsi karsiya kalir. kiz erkegin elinden cikolatayi alir ve isirir. sonra adamin havlusu duser, kasli seksi bir adam ciril ciplak kalir tum kizlar bir anda ona kilitlenir. erkeklerin yaninda da duran digerlerine oranla zayif cili ve feminen bir erkek (spor salonunda ne ariyorsa) oda egilir ve adamin alete bakar.

reklamlarda sikca kullanilan ama ilk etapta algilanamayan bir ogedir aslinda
aslında eşcinsel temalı olmasa da :

anz bank'ın #holdtight etiketiyle yayınladığı film oldukça dikkat çekici.diesel'den eşitlik kampanyasının videosu.

pek reklam da değil aslında ama yine de hoş bir örnek olmuş. tayvanlı bir babanın lezbiyen kızını kabul edişi ve sondaki aile görüntüsü çok hoşuma gitti.


hindistan'da homofobik tavırları olanların ve kültür ile eşcinselliğin ters olduğunu düşünenlerin farkındalığını arttırmaya yönelik çekilen bir kısa film.

https://www.facebook.com/postpickle/videos/849149488545874/

sahne kadının konuşması ile başlıyor, ta ki adam tarafından sözü yarıda kesilene kadar.
adam: 'masa değiştirebilir miyiz?’ diyor.

etraflarında el ele tutuşan iki erkeği gördüğü için rahatsız olduğunu açıklıyor. kadın, gergin bir şekilde mutlu çifte bakıyor.

adam 'rahatsız hissettim.’ diyerek kendini açıklamaya devam ediyor.

'işte böyle, bir erkeğin bir erkekle olması; tamamen ahlak ve etik dışı. kültürümüz bize bunu öğretmedi.’

kadın bir anlığına duruyor ve şöyle diyor: 'tamam abi nereye gitmek istersin?’

adam tekrar lafa giriyor: 'bir dakika, sen bana abi mi dedin?’

kadın cevaplıyor;

'evet, çünkü az önce bana bir şey öğrettin. bir kadın ve bir erkek evlenmeden önce böyle bir buluşmaya çıkamaz. çünkü kültürümüze aykırı ve tamamen ahlak ve etik dışı hissettiriyor.’

toplum tarafından kabul edilmiş sosyal çifte standartlara cevabını veren kadın masadan kalkıyor ve 'aaya bada.’ diyor.

http://gmag.com.tr/homofobik-erkege-dersini-boyle-verdi/
heineken de fark yaratmış. beraber bira içelim mi?


bir reklam da icelandair'den gelmiş. bizde de olsa! ayh boşverin, bu tür reklamları bizim thy'den beklemeyin!


bal reklamı olsa da sanki biraz eşcinsel teması da var gibi. sakal kesmeler, beraber bisiklete binmeler falan. bilemedim.

masterpass reklamında kızının oje sürdüğü bir baba var.

bir reklam da starbucks'tan.

galiba bear temalı internet sitesi reklamı veya kısa film
  • /
  • 2