lilith

şöyle bir hikâyesi var:
"tanrı balçıktan yaratmıştı ademle lilithi. ruhlarını kendi nefesinden vermişti. birbirlerine eş olur ademle lilith. ancak adem cinsel ilişkide üstte olmak ister. lilith karşı çıkar ademin bu üstünlük ve ayrıcalık isteğine. "tanrı ikimizi de eşit yarattı" diyerek itiraz eder.
aralarında tartışma çıkar. lilith, ademin kendisine karşı şiddet kullanacağını anlar ve tanrının yanına kaçar.
tanrı, lilithin güzelliğinden o kadar etkilenir ki ona kendi gizli adını söyler. tanrının gizli adını bilmek, artık büyük güce sahip olmak ve istekleri tanrı tarafından mutlaka yerine getirilmek anlamına gelmektedir. bunu bilen lilith, tanrıdan kanat ister. tanrı da verir. lilith artık kanat sahibidir. uçarak kızıldenize gider ve orada yaşamaya başlar.

ancak olay burada böyle bitmez. çünkü adem hâlâ lilithi geri istemektedir.
tanrı üç melek görevlendirir. melekler lilithi geri dönmeye ikna edecektir. kızıldenize gider melekler. önce yumuşaklıkla ikna etmeye çalışırlar. ama kararlıdır lilith. geri dönmeyi kabul etmez. lilithin bu tavrını gören melekler tatlı dili bir yana bırakıp bu kez lilithi kızıldenizde boğmakla tehdit ederler. ama lilith gücünün farkındadır. tanrının gizli adını bildiğini, ona güçlerinin yetmeyeceğini söyler, onu rahat bırakmazlarsa gelecekte doğacak tüm bebekleri öldürmekle tehdit eder.

sorunun çözümünde tek bir yol kalmıştır: uzlaşmak. aralarında bir anlaşmaya varırlar. buna göre lilith çölde yaşamayı sürdürecek, bunun karşılığında da üzerinde "lilith" figürlü nazar boncuğu taşıyan bebeklere dokunmayacak, onları asla öldürmeyecektir.

artık anlaşılmıştır ki lilithten ademe yâr olmayacak. yeni bir kadın yaratmaktan başka bir yol kalmaz ve tanrı, havvayı yaratır. ama tanrının başı lilithten dolayı bayağı ağrımıştır. bu yüzden havvayı lilith gibi ademle aynı maddeden yani balçıktan yaratmaz. ademin kaburga kemiğinden yaratır ki havva, ademe karşı çıkmasın, eşitlik iddia etmesin, itaatkâr olsun. lilith gibi asi olmasın."
supernatural adlı dizide ki en büyük demon lardan biri. 66 mührü kırarak lucifer i serbest bırakmak istiyor.
eski sümer mitolojisinde bir tanrıça.tanrıça iştarın sol kolu ve cinlerin hükümdarıdır.daha sonraları eski pagan tanrıları çekemeyen,''semavi'' dinlerden,museviler,lilith'i ademin ilk şeytan eşi olarak tanımlamıştır,ki aslında tevratta bu yazmaz,bazı haham din adamlarının kitaplarında yazar.sümerlilerle aynı bölge de yaşayan museviler,o bölgenin inancını tabii olarak şeytansı görür.kendilerinin tanrısı aslında bir buzağının,soyutlaştırılmışı olsa da.yani vel hasıl kelam,lilith aslında bir tanrıçadır,adem-havva mit'i tanrıça lilith'ten bin yıllar sonra çıkmıştır.hala ademin eşi denirse,çarpacağından korkunulan tanrıçadır.
her mitte farklı bir biçimde ele alınandır. adem- havva - lilith mitini düşünürsek isyanımızın başlangıcıdr. kendisini sever, sayarız. hatta bir anım da vardır kendisiy, bugün öğle namazı sonrası uyurken rüyama hz. lilith (c.c) girdi. benim ataerkil düzeni yıkmak için dünyaya geldiğimi söyledi. nur cemali ile hergun random bir erkek doğramamı isteyen hz lilith (c.c) "sizin içinizde en hayırlısı şüphesiz ki eril düzene karşı gelendir" diye buyurdu
dinler bile eril / dişil ayrımcılığına kurban olmuşlardır ve lilith bunun ne somut örneğidir... erkeğin sözünü dinlemeyen kadının öyküsü... tanrı bile onu aldatır ve ademe başka eş yaratır... esra pekin adlı genç bir yazarın güzel bir kitabı var lilith adında... hem günümüzde hemde lilith'in zamansız mekanında geçer... ilişkilere mitolojik bir katkı ile dem vuran, kadını anlatan güzel bir kitaptır... lilith'in ızdırabını hissettirir, düşüncelerine sızmamızı sağlar...
lilith'in tanımı bir yana, bir de sosyal medyada duruşu var. belli bir yaş kesiminin vazgeçilmez nicknamelerindendir kendisi. kimler kullanır, nasıl insanlardır bunlar gibi tanımlara girmek istemiyorum ama her platformda lilith takma adını görmezsem kendimi rahatsız hissediyorum. iyi ki varsın lilith.
yaratılış 1:27: "... tanrı insanı kendi suretinde yarattı, onu tanrı'nın suretinde yarattı. onları erkek ve dişi olarak yarattı..."

yaratılış 2:18-23:"... sonra, “adem'in yalnız kalması iyi değil” dedi, “ona uygun bir yardımcı yaratacağım.”rab tanrı yerdeki hayvanların, gökteki kuşların tümünü topraktan yaratmıştı. onlara ne ad vereceğini görmek için hepsini adem'e getirdi. adem her birine ne ad verdiyse, o canlı o adla anıldı. adem bütün evcil ve yabanıl hayvanlara, gökte uçan kuşlara ad koydu. ama kendisi için uygun bir yardımcı bulunmadı. rab tanrı adem'e derin bir uyku verdi. adem uyurken, rab tanrı onun kaburga kemiklerinden birini alıp yerini etle kapadı. adem'den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratarak onu adem'e getirdi. adem, “işte, bu benim kemiklerimden alınmış kemik, etimden alınmış ettir” dedi, “ona ‘işşa' (kadın) denilecek, çünkü o 'iş'(adam)'dan alındı...”

lilith efsanesinin dayandırıldığı köklerden biri tevrat' ın bu iki kısmı arasındaki farktır. ilk bölüm kadın ve erkeğin birlikte yaratıldığını çağrıştırıyorken ikinci bölümde kadının erkekten türediği belirtiliyor.