limbo

görselliğiyle ardından gelen çoğu oyunu etkilemiş, olay örgüsü olsun, anlatımı olsun iki boyutlu bir platform oyunundan beklenenin çok üzerinde bir iş çıkaran, karanlık bir çocuğun serüvenini anlatan yenilikçi bir oyun. tim burton eseriymiş gibi ürkütücü ama kendine çekici bir atmosferi var.

çoğu oyun inceleme sitesine göre 2010 yılının en iyi oyunu. en azından steam den bir demosu indirilip denenmeli.
güney amerika kökenli bir dans türü. bir ada mada durumları var ama unuttum. bir tahta çubuk iki kişi tarafından tutulur ve başka biri de bunun altından (sırtı yere dönük şekilde) geömeye çalışır. tabi bu sırada dans, müzik, bağırış çağırış sorma gitsin.
amerikan filmlerinde sıklıkla görülür bu tarz zımbırtılar. ah amerikalılık yaman amerikalılık.
ayrıca filmlerde tropikal adalarda gördüğümüz, insanların orta alçaklıkta bir boru altından boruya değmeden ve yere düşmeden geçmeye çalıştığı bir dans oyunudur.
ingilizce anlamı muallak, belirsizlik demektir. aynı zamanda insanları kaynaştıran basit bir denge oyunudur. belli bir yükseklikte yere paralel olarak yerleştirilmiş çubuğun altından geçmeyi gerektirir. oyundaki amaç; dizleri büküp arakaya doğru eğilerek , deymeden ve düşürmeden sopanın altından geçmektir. yerleştirilen çubuk öyle bir dengede yerleştirilmelidir ki, deydiğinizde düşmelidir. zamanla altından geçildikçe sopanın seviyesi alçaltılır ve en düşük seviyeden dengesi kaybetmeden, ellerini yere deydirmeden ve düşmeden kim geçerse oyunu kazanır. genelde bir çocuk oyunu olsa da özellikle yurtdışında plaj ve açık hava eğlencelerinde karşılaşılmaktadır. yetişkinler için müzik ve alkol bu oyunu daha eğlenceli hale getirmektedir.


yeni bir sözlükçü. hoş gelmiş.

(bkz: askk)